Închide meniul

Elisabeta Lipă o susţine necondiţionat pe Simona Halep: “Sunt ferm convinsă că este nevinovată”

Alex Masgras Publicat: 12 februarie 2024, 14:15

Elisabeta Lipă o susţine necondiţionat pe Simona Halep: Sunt ferm convinsă că este nevinovată

Elisabeta Lipă şi Simona Halep / Colaj Profimedia

Elisabeta Lipă o susţine necondiţionat pe Simona Halep. Preşedinta Agenţiei Naţionale pentru Sport a vorbit despre cazul fostului lider WTA. Halep a fost audiată la Lausanne în urmă cu câteva zile şi aşteaptă un verdict favorabil de la TAS.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep nu a mai jucat de la US Open 2022, atunci când a fost învinsă de Daria Snigur în primul tur de la Flushing Meadows. Tot la New York, Simona Halep a fost depistată pozitiv, în urma unui test anti-doping.

Elisabeta Lipă o susţine necondiţionat pe Simona Halep

Preşedinta Agenţiei Naţionale pentru Sport (ANS), Elisabeta Lipă, a afirmat, luni, că este ferm convinsă că jucătoarea de tenis Simona Halep e nevinovată în cazul de dopaj în care a fost suspendată pe patru ani de Agenţia Internaţională pentru Integritatea Tenisului, potrivit agerpres.ro.

“Dacă aş şti ce şanse are, la TAS, Simona Halep, v-aş spune, dar Dumnezeu şi cei care o judecă ştiu ce verdict vor da. Eu pot să spun că doar în pielea ei să nu fii, pentru că nu este uşor psihic să treci prin aşa ceva, mai ales când te ştii nevinovat. Eu sunt ferm convinsă că este nevinovată, pentru că la nivelul Simonei nu putea să fie depistată pozitiv cu atâta amatorism. Dar, din păcate, sportivul se lasă în totalitate în mâinile colectivului său şi când ajunge în situaţia Simonei răspunde doar sportivul, ceea ce nu este corect”, a comentat Lipă, la câteva zile după ce Simona Halep a fost audiată de Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne.

Halep a fost audiată la Lausanne în perioada 7-9 februarie şi un verdict va fi dat în apelul depus de ea în următoarele săptămâni sau luni.

Reclamă
Reclamă

Simona Halep a fost suspendată pe o perioadă de patru ani

Cariera româncei s-a oprit pe 7 octombrie 2022, data debutul suspendării sale provizorii după un test efectuat la US Open 2022, pozitiv la un produs interzis, roxadustat, o moleculă care stimulează producţia de globule roşii şi care este clasificat ca EPO (etriopoetină) în regulamentele Agenţiei Mondiale Antidoping (AMA/WADA).

În primăvara anului trecut, Halep a fost acuzată de o nouă infracţiune, de data aceasta fiind vorba de “nereguli” în datele paşaportului ei biologic, un instrument de monitorizare pe termen lung pentru sportivii de nivel înalt.

Simona Halep a fost suspendată pe o perioadă de patru ani pentru dopaj, a anunţat, pe 12 septembrie 2023, Agenţia Internaţională pentru Integritate în Tenis (ITIA). Perioada sa de ineligibilitate este luată în considerare din 7 octombrie 2022 până pe 6 octombrie 2026. Halep a depus apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne în data de 24 octombrie, împotriva suspendării sale pe patru ani pentru dopaj.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:45

UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii

22:41

Moment tensionat la Roland Garros. Holger Rune a cerut evacuarea unui fan nervos

22:36

Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni

22:34

Gică Hagi e gata să plece de la Farul! Pe cine vrea să aducă pe banca tehnică

22:23

Primul transfer al verii la CFR Cluj. Dan Petrescu are un nou atacant în echipă

21:57

VideoJurnal Antena Sport | Nico Hulkenberg, declaraţii despre Simona Halep, la Marele Premiu al Spaniei

1 VIDEOPiloţii McLaren, cei mai rapizi în primele antrenamente din Marele Premiu al Spaniei. Cursa e duminică, pe Antena 1 (16:00) 2 Condiţia pusă de Denis Alibec pentru a semna cu FCSB! Ce i-a cerut lui Gigi Becali 3 “Negociaţi cu Rapid?” Răspunsul direct dat de Mircea Rednic 4 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 5 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 6 Denis Alibec, “bomba” pregătită de Gigi Becali la FCSB: “Îl vom prezenta la palat”
Citește și