Emma Răducanu va participa la Transylvania Open 2022: „Oamenii sunt extraordinari! Ador să mă întorc în România”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 12 septembrie 2022, 17:51

Comentarii
Emma Răducanu va participa la Transylvania Open 2022: „Oamenii sunt extraordinari! Ador să mă întorc în România

Emma Răducanu, la turneul de la Washington/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Emma Răducanu va participa la Transylvania Open 2022. Anunţul a fost făcut chiar de campioana din 2021 de la US Open.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Emma Răducanu revine în România pentru a participa la Transylvania Open, care va avea loc la Cluj-Napoca în perioada 8-16 octombrie 2022.

Emma Răducanu va participa la Transylvania Open 2022

Anul trecut, la prima ediţie a turneului, Emma Răducanu a ajuns până în sferturile de finală. În prezent, sportiva cu tată român şi mamă chinezoaică ocupă locul 83 în clasamentul WTA.

M-am simţit foarte bine anul trecut la Cluj. Oamenii au fost extraordinari şi m-au făcut să mă simt extrem de bine, aşa că sunt extrem de încântată şi fericită să mă întorc şi anul acesta. De fiecare dată când am ocazia ador să mă întorc în România. Tatăl meu este de acolo şi am multe amintiri plăcute. Aştept cu nerăbdare să mă întorc. Ne vedem curând„, a fost anunţul făcut de Emma Răducanu.

Reclamă
Reclamă

Emma Răducanu s-a prăbuşit în clasamentul WTA

Emma Răducanu s-a prăbuşit în clasamentul WTA după eliminarea şoc suferită în primul tur la US Open. Britanica avea de apărat 2000 de puncte, graţie succesului colosal de anul trecut.

Astfel, Răducanu va mai rămâne doar cu puţin peste 700 de puncte, şi va coborî aproape de poziţia 80 WTA, fapt ce va aduce cu sine trageri la sorţi mult mai complicate la turneele următoare.

Emma Răducanu, reacţie acidă la adresa criticilor

Emma Răducanu a avut o reacţie acidă la adresa criticilor din ultima perioadă. Emma a spus că se simte capabilă să o ia de la capăt oricând, indiferent de poziţia din clasament.

Reclamă

Emma Răducanu a răbufnit la adresa criticilor într-o conferinţă de presă, de după partida din primul tur de la Washington. Britanica a declarat că are toate atuurile pentru a se bate mereu pentru trofeele importante, indiferent de poziţia din clasament. Totodată, Emma a mai mărturisit că a devenit imună la presiunea pusă asupra ei, după rezultatul obţinut la US Open. Emma Răducanu a fost eliminată în primul tur de la US Open şi s-a prăbuşit în clasamentul WTA. Vrea un nou început chiar în România, ţara tatălui său.

„Cred că, indiferent de ce am spus, probabil că am avut anumite așteptări de la mine care erau probabil un pic deformate. Iar acum, cu adevărat, le accept.

Bine, nu va fi neapărat drăguț sau ușor, dar sunt 100% de acord să o iau de la capăt, ca să fiu sinceră. De exemplu, dacă clasamentul meu se prăbușește până la 1000 WTA sau ceva de genul ăsta, atunci nu-mi pasă pentru că știu că sunt capabilă. Am învățat că sunt destul de rezistentă. Am fost doborâtă în fiecare săptămână, literalmente în fața tuturor, și m-am ridicat de fiecare dată. Este doar o experiență de învățare distractivă pentru mine”, spunea, la acel moment, Emma Răducanu, conform Eurosport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:35

Momente de panică la Csikszereda – Sepsi! Meciul a fost întrerupt după ce unui fan i s-a făcut rău. Dioszegi, reacţie promptă

19:34

Inter – Betis LIVE VIDEO (20:30, AntenaPLAY). Ultimul test al echipei lui Cristi Chivu înainte de startul sezonului. Echipele

19:20

„Actele s-au semnat” Cele mai noi detalii despre ultimul transfer al FCSB-ului!

19:14

Cel mai cunoscut copil de mingi din fotbal tocmai a vândut compania sa de vodka pentru 580 milioane de euro

19:12

Lewis Hamilton, mesaj categoric despre lupta la titlu în 2026: „Încerc să mă concentrez”

18:45

Senzația de la Mondial nu mai merge la PSG! Transferul a picat în ultima clipă: jucătorul, la un pas acum de Premier League

1 „Doar asta i-a mai rămas!” Reacția incredibilă a spaniolilor, după ce David Popovici a câștigat un nou aur 2 Mourinho a decis! Doi jucători, out de la antrenamente și scoși la vânzare! Real face record: peste 200 de milioane de euro 3 E din nou scandal în România după ce David Popovici a scris istorie la Campionatele Europene: „Există o ipocrizie” 4 50.000.000 de euro pentru FCSB şi Palat. Gigi Becali a recunoscut negocierile 5 Foto„Îmi cer scuze.” Anunţul făcut de Taisia, iubita lui David Popovici, la o zi după performanţa istorică 6 Patronul cu Bentley din fotbalul românesc, luat la rost de jucători, în vestiar: „Bă, tu nu ne dai salariile? Cum e posibil?”
Citește și