Închide meniul

Gabriela Ruse a fost eliminată în primul tur de la Praga! Victorie în două seturi pentru Katerina Siniakova

Publicat: 22 iulie 2025, 17:47

Comentarii
Gabriela Ruse a fost eliminată în primul tur de la Praga! Victorie în două seturi pentru Katerina Siniakova

Gabriela Ruse, în timpul meciului cu Siniakova, de la Praga / Profimedia

Gabriela Ruse a început turneul de la Praga din postura de favorită numărul 7, dar a fost eliminată încă din prima rundă a turneului WTA 250 din Cehia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sportiva din România, aflată pe locul 56 WTA, a fost învinsă în două seturi de favorita publicului, Katerina Siniakova, care s-a impus cu 7-5, 6-2, după o oră şi 56 de minute de joc.

Gabriela Ruse a fost eliminată în primul tur de la Praga

Jucătoarea de tenis Gabriela Ruse, a şaptea favorită, a fost învinsă de jucătoarea cehă Katerina Siniakova, cu 7-5, 6-2, marţi, în prima rundă a turneului WTA 250 de la Praga (Cehia), dotat cu premii totale de 275.094 de dolari.

Ruse (27 ani, 56 WTA), care a comis 10 duble greşeli în acest meci, faţă de 6 ale adversarei, în acest meci, care a durat o oră şi 46 de minute.

Siniakova (29 ani, 86 WTA) a învins-o pe Ruse şi la prima lor confruntare, în 2020, în semifinale la Dubai (ITF), cu 6-3, 6-7 (2/7), 6-4.

Reclamă
Reclamă

Ruse, care s-a ales cu un cec de 2.975 de dolari şi un punct WTA, trebuia să joace şi la dublu, dar partenera sa, Monica Niculescu, s-a accidentat, iar cele două au fost nevoite să se retragă de pe tablou. În ceea ce o priveşte pe Siniakova, ea o va întâlni în turul următor pe conaţionala Dominika Salkova, locul 184 WTA.

Irina Begu a revenit în Top 100 WTA, după ce a câştigat turneul de la Iaşi

Irina Begu, câştigătoare a turneului de la Iaşi, a revenit în Top 100 WTA, după ce a urcat 28 de poziţii şi este pe locul 82, cu 833 puncte.

Jaqueline Cristian este jucătoarea din România cel mai bine clasată în ierarhia WTA dată publicităţii luni, ea ocupând locul 49, cu 1116 puncte, după o urcare de două poziţii.

Reclamă

Şi Gabriela Ruse a urcat un loc şi este pe 56, cu 998 puncte. În top 200 se mai află Anca Todoni (locul 115, după o coborâre de un loc, cu 657 puncte) şi Sorana Cîrstea (locul 137, după o urcare de 29 de poziţii – 530 puncte).

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:41 22 iul.
“Am fost de nerecunoscut”. Mihai Stoica, discurs fără menajamente după Shkendija – FCSB 1-0: “E alarmant ce s-a întâmplat”
23:32 22 iul.
Ştefan Târnovanu, semnal de alarmă după Shkendija – FCSB 1-0: “Trebuie neapărat să ne calificăm”
23:23 22 iul.
Florin Tănase, prima reacţie după eliminarea din Shkendija – FCSB 1-0: “O greşeală, îmi pare rău”
23:17 22 iul.
Ce a putut spune Gigi Becali după ce Florin Tănase a văzut roşu direct pentru faultul horror din Shkendija – FCSB
23:02 22 iul.
Gigi Becali a “distrus” doi jucători, după ce FCSB a fost învinsă de Shkendija: “Nu vor mai fi la echipă”
22:55 22 iul.
Shkendija – FCSB 1-0. Florin Tănase, eliminat la Skopje. Returul e în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY (30 iulie, 20:30)
1 Andrei Ivan, prezentat oficial la noua echipă. Va fi adversarul altor doi români 2 Gigi Becali a mai renunţat la un jucător! Echipa unde urmează să plece: “Îi dau jumătate din salariu” 3 Jucătorii pe picior de plecare de la Universitatea Craiova! Mihai Rotaru a spus clar: “E transferabil” 4 Dan Alexa schimbă echipa. S-a despărţit de CS Tunari şi s-a înţeles cu noua formaţie 5 Ştefan Târnovanu, “eroul” FCSB-ului în meciul cu Shkedija. Intervenţie salvatoare la Skopje 6 Rapid, aproape de al cincilea transfer al verii. Dan Şucu face o mutare surpriză din Serie A
Citește și