Irina Begu – Tereza Martincova 6-4, 6-2. Românca s-a calificat în semifinalele turneului de la Sankt Petersburg

Iulian Focșăneanu Publicat: 11 februarie 2022, 14:13

Comentarii
Irina Begu – Tereza Martincova 6-4, 6-2. Românca s-a calificat în semifinalele turneului de la Sankt Petersburg

Profimediaimages

Begu a câștigat fără mari emoții meciul din sferturile de finală. Sportiva din Cehia aflată pe locul 42 mondial, a rezistat pe teren numai o oră şi 21 de minute.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Irina Begu, în semifinale la Sankt Petersburg

În semifinale, Begu va evolua cu învingătoarea partidei dintre Maria Sakkari (Grecia, principala favorită şi locul 7 mondial) şi Elise Mertens (Belgia, favorită 8 şi locul 26 mondial), anunță news.ro

Pentru accederea în semifinale, Begu va primi 39.000 de dolari şi 185 de puncte WTA. În acest moment, Irina a urcat un loc în clasamentul live.

Irina Begu a câștigat patru turnee în carieră, ultima dată în urmă cu cinci ani. A triumfat la Tashkent (2012), Seul (2015), Florianopolis (2016) și București (2017). A mai jucat alte patru finale.

Irina Begu, victorie uriaşă cu Petra Kvitova, 6-4, 6-0

În optimi, Irina Begu a obținut un succes răsunător. A învins-o pe sportiva cehă Petra Kvitova, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 6. Begu s-a impus cu scorul de 6-4, 6-0, după o oră şi 10 minute.

Reclamă
Reclamă

Evident, este mereu greu să joci împotriva Petrei, este o mare campioană. O respect foarte mult pentru ce a realizat în carieră. Cred că am jucat bine, solid, am făcut ce a trebuit și sunt mulțumită pentru această victorie.

Am avut timp suficient să mă adaptez la Sankt Petersburg, am venit aici cu câteva zile înainte de start, am putut să mă antrenez. Am mai jucat de două ori aici și mă simt bine mereu”, a spus Irina Begu.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să formeze cuplul de fundaşi centrali la naţionala României pentru meciul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:59

Sorana Cîrstea este în optimi la WTA Miami! Meci fantastic făcut de prima rachetă a României

23:57

“Care naţională?” Mihai Stoica, reacţie acidă după ce Ştefan Târnovanu nu a fost convocat de Mircea Lucescu la barajul cu Turcia

23:37

“Puteam să apăr şi eu azi!” Dani Coman, discurs dur după gafa lui Căbuz din FC Argeş – U Cluj 0-1: “Fotbalul se joacă în faţă”

23:11

Cristiano Bergodi nu se gândeşte la titlu, după FC Argeş – U Cluj 0-1: “Nu există”. Ce a zis despre gafa lui Căbuz

23:08

Bogdan Andone nu s-a prezentat la flash-interviu după Argeș – U Cluj 1-0. Tehnicianul a acuzat probleme medicale

22:46

Andrei Coubiș a rupt tăcerea după victoria cu FC Argeș! De ce a ales U Cluj și ce a făcut diferența la Mioveni

1 L-a dat afară! Dan Șucu, decizie radicală la Rapid 2 Gigi Becali a pierdut omul lui de încredere la FCSB. Ce e nevoit să facă din nou patronul 3 Mirel Rădoi a încalcat regulilele la meciul cu UTA. De ce FCSB va scăpa fără sancțiuni 4 NEWS ALERTConvocare de urgenţă la echipa naţională! Jucătorul chemat de Mircea Lucescu pentru Turcia – România 5 Reacţia lui Mirel Rădoi după ce Gigi Becali l-a criticat pe Daniel Bîrligea! Ce a spus antrenorul despre atacant 6 Mutările care ar readuce Dinamo în lupta pentru titlu. Cristi Borcea: “Din detalii se câștigă războaiele”
Citește și