Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinalele de la Praga! Victorie în decisiv cu Baindl

Alex Masgras Publicat: 4 august 2023, 15:08

Comentarii
Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinalele de la Praga! Victorie în decisiv cu Baindl

Jaqueline Cristian, la Praga / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinalele de la Praga. Românca de pe locul 122 WTA a trecut în sferturi de Kateryna Baindl din Ucraina, ocupanta locului 98 în clasamentul mondial.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristian s-a impus cu 6-4, 1-6, 6-2, după 2 ore şi 5 minute de joc şi continuă parcursul foarte bun la turneul din Cehia.

Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinalele de la Praga!

Jaqueline Cristian a jucat în primul sfert de finală al zilei de la Praga. Ea a întâlnit-o pe Kateryna Baindl din Ucraina, jucătoare cu care mai jucase o singură dată până acum. La fel ca astăzi, Cristian a câştigat duelul din 2017 de la Bucureşti.

Românca nu a avut cel mai bun început de meci, dar a reuşit să gestioneze bine momentele cheie ale setului şi să se impună cu 6-4. În setul al doilea, Cristian a cedat teren, iar Baindl s-a impus cu 6-1, dar jucătoarea din Ucraina nu a mai avut soluţii în decisiv, atunci când românca s-a impus cu 6-2 şi a obţinut calificarea în semifinalele turneului WTA 250 de la Praga.

Jaqueline este la un singur meci de a egala cea mai bună performanţă a carierei. În 2021, ea ajungea în ultimul act de la Linz, dar pierdea un duel la limită în faţa lui Alison Riske.

Reclamă
Reclamă

În penultimul act de la Praga, numărul 122 WTA o va întâlni pe câştigătoarea duelului dintre Tereza Martincova (109 WTA) şi Nao Hibino (136 WTA).

Pentru parcursul său la Praga, Cristian şi-a asigurat un cec în valoare de 11.276 de dolari şi 110 puncte în clasamentul WTA.

Sorana Cîrstea le-a răspuns criticilor, după controversa de la Wimbledon: „Nu sunt valori de şcoală veche”

Sorana Cîrstea le-a răspuns criticilor, după controversa de la Wimbledon. Numărul 32 WTA a fost în centrul unei controverse înaintea debutului la All England Club din cauza unei postări de pe contul său de Instagram.

Reclamă

„Sincer, acea postare – de fapt, o repostare la un mesaj pe care îl văzusem – s-a potrivit puțin cu momentul în care eram. Eram la Wimbledon și, în general, știm că Wimbledon este un turneu în care lumea este elegantă în tribune, în care sunt anumite reguli care trebuie respectate. Sunt niște valori, să spun, normale, deși se spune că sunt valori de «școală veche».

Pentru mine sunt valori și atât. Nu sunt valori de școală veche, sunt valori. Și tocmai o văzusem pe Prințesa de Wales (…) cu atâta eleganță și cu atâta feminitate și cu atâta bunătate, rar mi-a fost întâlnit să simt atâta energie din partea cuiva.

La fel, domnii erau toți în cămașă, cu sacou, frumos îmbrăcați, civilizați. Și foarte frumos, toată lumea cu familie, cu copii care nu erau neapărat pe telefoane.

Și m-a inspirat acea postare pentru că sunt, să zic așa, principii după care mă ghidez și eu”, a declarat Sorana Cîrstea în podcastul „Pe drept cuvânt”.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:52

Manchester City nu se mai opreşte, după venirea lui Maresca! Încă 110 de milioane pentru un star din Premier League

18:47

Sky Sports, anunţ şoc: Barcelona îl vrea pe Harry Kane!

18:45

Brazilia – Japonia (LIVE VIDEO, 20:00, Antena 1 și AntenaPLAY). Echipele de start. Neymar, lăsat pe bancă

18:40

Antonio Conte, deturnat din drumul spre naționala Italiei? Două propuneri colosale pentru tehnician

18:29

Transferul făcut de Rapid, contestat: “Cel mai bun!”

18:06

Surpriză uriaşă la Wimbledon! Finalista de la Roland Garros, eliminată după ce a condus cu 6-2, 5-2 şi a avut minge de meci

1 Cum arată 16-imile Campionatului Mondial 2026! Iran, marea pierzătoare din faza grupelor 2 Răspunsul lui Eddy Gnahore la oferta FCSB. A decis transferul 3 Mihai Rotaru a primit o ofertă pentru Assad Al Hamlawi. Ce salariu i s-a propus și cât a solicitat patronul Craiovei 4 Anderson Ceara, la altă forță din Liga 1! Anunț fabulos făcut de rivala FCSB: „Undeva la 500-600.000 de euro” 5 Fără Denis Drăguș! Acesta e atacantul pe care Gigi Becali dorește să-l aducă la FCSB. A marcat de 13 ori sezonul trecut 6 Universitatea Craiova a mai dat o lovitură! Internaționalul din Capul Verde semnează cu echipa lui Filipe Coelho
Citește și