“O tortură!” Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turneului de la Paris

Viviana Moraru Publicat: 15 mai 2024, 21:17

Comentarii
O tortură! Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turneului de la Paris

Simona Halep, în timpul unui meci/ Profimedia

Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turnelui de la Paris, a fost oferită de fracezii de la L’Equipe. Aceştia notează că pentru româncă, o eventuală accidentare gravă, ar reprezenta o lovitură dură, dat fiind faptul că a ajuns la 32 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep a abandonat în setul secund al duelului cu McCartney Kessler, din primul tur de la Trophee Clarins. Românca a câştigat primul set al duelului, însă s-a accidentat la genunchiul stâng în setul secund şi nu a mai putut continua partida.

Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turneului de la Paris

Cotidianul L’Equipe a analizat, pe larg, retragerea Simonei Halep de la Trophee Clarins. Francezii au notat că românca s-a duelat cu o adversară accesibilă, la un turneu de 125 de puncte, spre deosebire de primul meci de la revenirea în circuit, cu Paula Badosa, de la Miami.

Aceştia au transmis că după meciul cu iberica, românca s-a resimţit puternic din punct de vedere fizic, iar revenirea sa în circuit este astfel una extrem de dificilă.

“La 32 de ani, după aproape 2 ani fără un meci de tenis, fostul lider mondial știe că nu mai are mult timp la dispoziție de pierdut și că o accidentare gravă ar fi, probabil, prea mult.

Reclamă
Reclamă

Românca a fost de acord că să joace la Miami n-a fost o idee bună, dar că avea nevoie de asta. Corpul ei a făcut-o să plătească, iar timp de patru zile după meciul cu Badosa fiecare mișcare era tortură..

În Paris, a avut cu siguranță un mediu mult mai potrivit de a se întoarce, față de un turneu WTA 1.000. Și o adversară mai accesibilă. Primele schimburi cu Kessler au arătat că românca nu și-a pierdut îndemânarea de a obține un punct.

În mod logic, a alternat momentele foarte bune cu unele slabe, cu unele duble greșeli destul de mari. Dar după ce s-a obișnuit cu forehandul distructiv al adversarei, oricine putea vedea acea Simona dinainte de suspendare.

Reclamă

Dar, la începutul setului secund, a chemat fizioterapeutul pentru a se ocupa de genunchiul stâng, care i-a pus probleme și la Miami. Luni, ne spunea cum nu-și imagina că va fi atât de dificil să revină. Acum, dacă mai era nevoie de confirmare, acest meci e încă o dovadă a acestui lucru“, au notat cei de la L’Equipe.

Simona Halep, prima reacţie după ce s-a retras de la Trophee Clarins

Simona Halep a oferit prima reacţie, după ce s-a retras de la Trophee Clarins. Românca a transmis un mesaj scurt, imediat după ce a părăsit terenul Central.

Simona Halep a transmis că s-a confruntat cu probleme la genunchi şi la Miami, primul turneu la care a participat, după revenirea în circuit. Românca a transmis că a luat decizia de a nu mai continua partida cu McCartney Kessler, deoarece era mult prea riscant, existând posibilitatea ca accidentarea să se agraveze în acest sens.

„Aceeași durere de genunchi ca în Miami, prea riscant să continui”, a declarat Simona Halep, conform jurnalistului francez Eric Salliot.

Halep s-a retras în setul doi al meciului cu sportiva americană McCartney Kessler, numărul 123 mondial, după o oră şi 28 de minute de joc, din cauza problemelor la genunchi.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:02

Rivalul din Liga 1 al FCSB-ului a început să râdă când a aflat de plecarea lui Mirel Rădoi: „Nu rezistă nimeni cu Gigi Becali”

21:50

LIVE TEXTInter – Como 0-0. Chivu speră la event în primul sezon pe banca Interului

21:45

UPDATEMirel Rădoi a plecat spre Turcia, pentru a semna cu Gaziantep. Mesaj pentru Gigi Becali: „O să se bucure pentru finul lui”

21:30

VideoGică Hagi, Ilie Dumitrescu şi Răzvan Burleanu au ţinut discursuri la un eveniment despre dezvoltarea juniorilor

21:22

VideoJurnal Antena Sport | Pe cine pariază Victor Pițurcă la Campionatul Mondial?

20:54

VideoJurnal Antena Sport | Mirel Rădoi a lăsat-o pe FCSB după doar 5 meciuri

1 Primul antrenor care e gata să-i ia locul lui Mirel Rădoi la FCSB. Mesaj pentru Gigi Becali: “Sunt pregătit pentru orice” 2 „M-am trezit cu antrenament anulat, mașinile dispărute din bază” Filmul plecării lui Mirel Rădoi de la FCSB 3 Veste excelentă pentru FCSB. Anunțul făcut de Gigi Becali, după plecarea lui Mirel Rădoi 4 Primele două nume care sar din schemă la naţională, după numirea lui Gică Hagi selecţioner. Decizia luată de “Rege” 5 Revenire senzaţională a lui Nicolae Stanciu în Liga 1! Clubul cu care a ajuns la un acord 6 Se pregăteşte o plecare grea de la Universitatea Craiova. Oltenii îl scapă liber de contract
Citește și