Închide meniul

Simona Halep a pledat nevinovată la procesul de dopaj! Ce argumente au prezentat avocații ei

Viviana Moraru Publicat: 30 iunie 2023, 12:49

Comentarii
Simona Halep a pledat nevinovată la procesul de dopaj! Ce argumente au prezentat avocații ei

Simona Halep, în timpul unui interviu/ Profimedia

Simona Halep a pledat nevinovată la procesul de dopaj, care a avut loc zilele trecute la Londra. Avocații româncei au prezentat faptul că aceasta a ingerat, accidental, substanța interzisă Roxadustat, și astfel aceștia au cerut ca fostul lider WTA să nu fie suspendat și să revină pe teren cât mai repede.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep nu a mai jucat niciun meci din luna octombrie, atunci când era depistată cu Roxadustat la testele efectuate după US Open 2022. Procesul româncei a fost amânat de trei ori, și s-a desfășurat în cele din urmă la finalul acestei luni. O decizie finală în privința cazului lui Halep va fi comunicată în următoarele săptămâni.

Simona Halep a pledat nevinovată la procesul de dopaj

Simona Halep s-a declarat nevinovată, la procesul de dopaj. Aceasta a fost audiată la tribunalul Sport Resolutions, din Londra, în fața a trei arbitri desemnați desemnați de tribunalul independent.

Avocații Simonei Halep, Bogdan Stoica și Howard Jacobs, au încercat să-i demonstreze nevinovăția româncei prin faptul că aceasta nu a consumat în mod intenționat substanțe interzise: „Dopaj accidental ca forma neintenționată în care o substanță interzisă, Roxadustat, a contaminat un supliment nutritiv ingerat de Simona Halep”, se arată în justificarea avocaților româncei, conform prosport.ro.

Reprezentanții Simonei Halep au menționat faptul că substanța Roxadustat a fost găsită în corpul româncei, după ce aceasta ar fi consumat Evrenzo, un medicament infectat de substanța interzisă.

Reclamă
Reclamă

De asemenea, avocații româncei au mai precizat faptul că aceasta nu avea de unde să știe că suplimentul era contaminat de Roxadustat, și astfel au cerut ca suspendarea acesteia să fie redusă 100%, ca urmare a faptului că nu putea suspecta faptul că produsul consumat conținea substanțe interzise.

„A făcut tot ceea ce i-a stat în putință pentru a evita ingerarea oricărei substanțe interzise” și „Produsul contaminat este definit ca un produs care conține o substanță interzisă (în cazul Simonei, Roxadustat, substanță activă din medicamentul Evrenzo) care nu era stipulată pe etichetă sau în informațiile disponibile în prospect sau în urma căutărilor rezonabil repetate online/pe Internet” sunt alte două argumente susținute de avocații Simonei Halep, la procesul acesteia de la Londra, conform aceleiași surse citate mai sus.

Când ar urma să îşi afle verdictul Simona Halep, în procesul de dopaj

Când ar urma să îşi afle verdictul Simona Halep, în procesul de dopaj. Românca a fost audiată la Londra! Fostul număr 1 WTA nu a mai jucat din luna august 2022, din primul tur de la US Open, atunci când a fost eliminată de Daria Snigur din Ucraina.

Reclamă

Simona Halep se află la Londra, acolo unde a fost audiată în cursul zilei de miercuri. Audierea va continua şi joi, iar verdictul urmează să fie dat în aproximativ două săptămâni, potrivit digisport.ro. Simona Halep este prezentă la Londra alături de avocaţi, acolo unde şi-a prezentat argumentele.

Cel mai probabil, potrivit sursei mai sus menţionate, Halep va primi o suspendare de aproximativ doi ani. Fostul număr 1 WTA va ataca această decizie la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, în speranţa că sancţiunea va fi redusă la jumătate. De asemenea, se scade termenul de suspendare provizorie, astfel încât Simona Halep ar avea şanse de a mai sta departe de teren pentru câteva luni.

Simona Halep aşteaptă de luni de zile să fie audiată în cazul de dopaj. Audierea s-a tot amânat, iar dubla câştigătoare de Grand Slam a ajuns în acest moment pe locul 50 WTA.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va califica FCSB în turul doi preliminar din Champions League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:17
Mihai Stoica i-a dat dreptate lui Gigi Becali, după debutul FCSB-ului din Champions League. Jucătorii criticaţi: “E inadmisibil”
23:00
VIDEOBernadette Szocs şi Eliza Samara au ratat calificarea în semifinalele de la United States Smash, live în AntenaPLAY
22:58
“Am primit o ofertă uriașă” Neluțu Varga, aproape să dea lovitura cu transferul lui Louis Munteanu
22:24
Dan Petrescu, reacţie categorică după Paksi – CFR Cluj 0-0: “Aştept mai mult de la echipă”. Ce a spus despre Louis Munteanu
22:21
Ilie Dumitrescu s-a convins după Paksi – CFR Cluj 0-0! Ce crede că se va întâmpla la retur
22:04
Mario Camora, prima reacție după Paksi – CFR Cluj 0-0: “Am dominat toată partida!”
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Gigi Becali l-a descris într-un singur cuvânt pe Dennis Politic după FCSB – Inter d’Escaldes 3-1: “Fiecare cu părerea lui” 3 Câţi bani încasează FCSB dacă trece de Inter d’Escaldes în preliminariile UCL? Suma: cota lui Vali Creţu 4 Satul cu 575 de locuitori și echipă în cupele europene: au mai multe oi decât oameni! 5 De ce a fost demis Christian Horner? Analiza lui Adrian Georgescu 6 “Nu se poate” Vali Crețu, avertizat de Mihai Stoica după 3-1 cu Inter d’Escaldes: “Toate au o limită”
Citește și