Simona Halep – Muguruza 6-3, 4-6, 6-4. Dramă la Roma! "Simo" merge în finală după o luptă formidabilă. Final halucinant de meci

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 20.09.2020, 12:21

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, duminică, în finala turneului de categorie Premier 5 de la Roma, după ce a învins-o, cu scorul 6-3, 4-6, 6-4, pe spaniola Garbine Muguruza, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 9. Este finala cu numărul 39 din carieră, a treia consecutivă în acest an, pentru Halep.

Simona Halep - Garbine Muguruza, în semifinalele turneului de la Roma

După acest meci, scorul întâlnirilor directe dintre cele două sportive este de 4-3, toate victoriile româncei fiind pe zgură.

Halep va evolua în ultimul act cu o jucătoare din Cehia, ori cu Marketa Vondrousova, locul 19 WTA şi favorită 12, ori cu Karolina Pliskova, locul 4 WTA şi cap de serie 2.

Calificarea în finală este recompensată cu un premiu de 150.000 de euro şi cu 585 de puncte WTA. Câştigătoarea turneului va primi 205.190 de euro şi 900 de puncte WTA.

UPDATE 15.26: FINAL DE MECI!  Simona Halep – Garbine Muguruza 6-3, 4-6, 6-4. Halep a câştigat semifinala dramatic. Muguruza a terminat meciul în genunchi, cu două duble greşeli.

UPDATE 15.23: Simona Halep – Garbine Muguruza 6-3, 4-6, 5-4. Uluitor. Muguruza revine în meci după ce a reuşit două break-uri.

UPDATE 15.16: Simona Halep – Garbine Muguruza 6-3, 4-6, 5-1. Simona, demonstraţie de forţă.

UPDATE 14.46: Simona Halep – Garbine Muguruza 6-3, 4-6, 3-0. Simo este pe val în decisiv.

UPDATE 14.35: Simona Halep – Garbine Muguruza 6-3, 4-6. Avem set decisiv.

UPDATE 14.20: Simona Halep – Garbine Muguruza 6-3, 4-4. Revenire de senzaţie pentru jucătoare din Spania.

UPDATE 14.05: Simona Halep – Garbine Muguruza 6-3, 3-1. Marea noastră campioană începe bine şi setul al doilea.

UPDATE 13.47: Simona Halep – Garbine Muguruza 6-3. Simo a câştigat setul în doar 38 de minute.

UPDATE 13.37: Simona Halep – Garbine Muguruza 5-1. Simona face spectacol la Roma. Muguruza nu are nicio şansă.

UPDATE 13.30: Simona Halep – Garbine Muguruza 3-1. Numărul 2 WTA îşi păstrează avantajul break-ului.

UPDATE 13:14: Simona Halep – Garbine Muguruza 2-0. Simona a început perfect partida, cu un break. Marea noastră campioană a salvat apoi o minge de break.

UPDATE 13:00: A început partida dintre Simona Halep şi Garbine Muguruza.

Simona Halep şi Garbine Muguruza se vor lupta pentru un loc în finala turneului de la Roma, pe care Simona Halep nu l-a câştigat niciodată. Marea noastră campioană a ajuns de două ori în finală, dar le-a pierdut pe ambele în faţa Elinei Svitolina.

Halep va avea o misiunea grea în faţa lui Garbine Muguruza. Jucătoarea din Spania este un adevărat coşmar pentru numărul 2 WTA. Cele două s-au întâlnit de 7 ori până acum, iar Muguruza conduce cu 5-2, una dintre victorii fiind în FED Cup.

Simona Halep – Garbine Muguruza, în semifinalele turneului de la Roma

Simona Halep a reușit să se califice în semifinalele turneului de la Roma după ce adversara sa, Yulia Putintseva, s-a retras din cauza unei accidentări la scorul de 6-2, 2-0 pentru româncă.

Din punct meu de vedere, am jucat un tenis bun, am fost și agresivă, dar am și înălțat mingea când a trebuit. Serviciul a mers foarte bine. O să iau ce e pozitiv și mă bucur că am simțit terenul mult mai bine decât în meciul de ieri.

Cu siguranță am jucat mai bine de la meci la meci. Astăzi am avut mai mult timp să lovesc mingea, să deschid terenul așa cum îmi place mie. Îmi doresc foarte mult acest trofeu, este unul dintre preferatele mele.

Încerc, cât se poate de mult, să-l câștig, însă este adevărat că am meciuri grele până să mă gândesc la trofeu”, a precizat Simona Halep într-o intervenție pentru Digi Sport.

De cealaltă parte, Garbine Muguruza Muguruza a învins-o în sferturile de finală pe Victoria Azarenka, scor 3-6, 6-3, 6-4.

Bernadette Szocs, la AS.ro LIVE

Dennis Man şi Valentin Mihăilă
Fotbal extern • 22:00
Juentus – AS Roma 1-0, derby-ul zilei, și FC Barcelona – Valencia 1-1 se joacă acum! Parma – Monza 0-0. Echipa lui Dennis Man și Valentin Mihăilă, fără victorie de cinci etape. Meciurile zilei sunt AICI
Extra • 14:02
Ion Ţiriac dă marea lovitură în România! Planul uriaş al magnatului. S-a aflat când se va întâmpla şi unde va avea loc turneul
Simona Halep
Tenis • 16 oct., 18:08
Simona Halep și-a aflat adversarele de la Kremlin Cup! Ce dueluri poate avea „Simo” în drumul spre marea finală
Alena Mazanik are părul atât de lung, că "i se prind deseori insecte în el". Cum arată tânăra și cât măsoară podoaba ei capilară
Scenariu uriaș pentru Ianis Hagi. Starul lui Rangers poate fi cumpărat de cel mai bogat club din lume. Prima reacție despre transferul stelar:  ”Ar face față”
1
Scenariu uriaș pentru Ianis Hagi. Starul lui Rangers poate fi cumpărat de cel mai bogat club din lume. Prima reacție despre transferul stelar: ”Ar face față”
21:25 „Este șocant!” Reacția lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK Salonic a ratat victoria deși a avut 4-1 la pauză: „În final trebuia să fim mai nenorociți!” 20:33 UTA Arad – FC U Craiova 1948 1-0 | Flavius Stoican, mesaj clar pentru Adrian Mititelu: „E supărare! Este într-adevăr mult de muncă!” 20:29 Gigi Becali, primele reproșuri din mandatul lui Edi Iordănescu: „Eu vreau asta, i-am spus și lui! Încă nu se vede mâna lui!” Ce l-a convins să-l pună antrenor la FCSB 20:01 Momente de panică în Premier League! Un fan a fost resuscitat în tribune în timpul meciului Newcastle – Tottenham. Anunțul făcut de englezi 19:57 „Oamenii au mintea întunecată!” Gigi Becali, reacție vehementă după penalty-ul acordat de Marcel Bîrsan în FCSB – Mioveni 3-0: „Au invidie pe mine. Cum să nu fie 11 metri?!” 19:25 UTA Arad – FC U Craiova 1948 1-0 | „Bătrâna Doamnă” a urcat pe loc de play-off! Flavius Stoican, debut cu stângul pe banca oltenilor 18:57 VIDEOOlimpiu Moruțan i-a cucerit definitiv pe fanii lui Galatasaray: „Îl poți opri doar dacă-l faultezi!” Cum a reacționat mijlocașul după ce și-a umilit adversarii 18:43 Meci halucinant pentru Răzvan Lucescu și Mitriță în Grecia. PAOK conducea la pauză cu 4-1, însă finalul a fost unul incredibil 18:05 Măcel în Budesliga! Bayern a marcat 4 goluri în 7 minute împotriva lui Leverkusen: „Încercați să ne opriți!” Robert Lewandowski, gol superb cu călcâiul 17:35 FC Argeș – Farul 2-1 | Gică Hagi a răbufnit: „Puteți să o întoarceți cum vreți! Offside clar!” + Reacția fabuloasă a „Regelui” despre plecarea lui Mirel Rădoi de la națională