Simona Halep se reface după problemele de la Miami Open. Unde se recuperează campioana noastră

Alexandru Ivan Publicat: 2 aprilie 2022, 19:05

Comentarii
Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Simona Halep s-a retras de la Miami Open. Campioana noastră trebuia să joace în turul al doilea cu Daria Saville. Organizatorii turneului din Statele Unite au anunțat că Simo s-a retras din cauza unei accidentări la coapsa stângă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Revenită din SUA, Simona Halep se recuperează la Academia de Tenis a lui Patrick Mouratoglou. Simo a postat pe rețelele de socializare o fotografie de la una dintre ședintele de terapie. „Mulțumesc pentru prima ședință de recuperare!”, a scris Simo.

Simona Halep se recuperează la Academia Patrick Mouratoglou

Sursa: Instagram Simona Halep

În urma unui RMN, medicii au stabilit că Simona Halep are o ruptură la copsa piciorului stâng. Accidentarea o va ține departe de teren timp de trei săptămâni, urmând ca sportiva noastră să rateze și turneul de la Charleston, precum și meciurile de FED Cup.

Simona Halep: „Am simțit o durere ascuțită în piciorul meu stâng!”

“Salutare! În timp ce mă antrenam ieri la Miami am simțit o durere ascuțită în piciorul meu stâng. M-am chinuit cu întinderea încă din semifinala de la Indian Wells și am sperat că îmi voi reveni, dar am fost să fac un RMN aseară și, din păcate, am aflat că este vorba despre o ruptură. 

Corpul meu are nevoie de timp ca să se vindece și, drept urmare, nu voi participa la vreo competiție în următoarele trei săptămâni. Asta înseamnă că a trebuit să iau o decizie grea pentru a nu merge la Miami, Charleston și FED Cup.

Reclamă
Reclamă

Chiar dacă veștile pe care le împărtășesc sunt foarte dezamăgitoare, îmi păstrez încrederea din începutul excelent de an și sunt motivată să fac tot ce pot pentru a fi pregătită pentru sezonul pe zgură. 

Vă mulțumesc pentru sprijinul vostru continuu din momentele bune și rele. Simo.”, a transmis Simona Halep, pe rețelele sociale.

Reclamă

Simo era a doua favorită la Miami Open

Simona avea o cotă de 12 la câștigarea trofeului de la Miami, fiind întrecută doar de Iga Swiatek, cu o cotă de 6. Finala turneului va fi jucată între Iga Swiatek și Naomi Osaka.

În afară de Simona Halep, alte trei românce s-au aflat pe tabloul principal de la Miami. Sorana Cîrstea a fost eliminată în turul al doilea, Irina Begu s-a oprit în turul al treilea, iar Gabriela Ruse n-a trecut de turul al doilea.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:14

Gigi Becali nu se deziminte: „Sunt om rău, ce să fac?”. Mesaj pentru echipele românești din cupele europene

15:01

Câte bilete s-au vândut pentru returul Universitatea Craiova – Levski Sofia

14:39

Kylian Mbappe, scrisoare către poporul francez după Cupa Mondială: „Nu ne-ați abandonat niciodată”

14:26

Radu Niţu, performanță la Campionatele Mondiale de scrimă de la Hong Kong

14:03

FC Botoșani – Rapid (LIVE TEXT, 21:30). Giuleștenii vor să egaleze liderul FCSB. Echipele probabile

13:59

Omul cu care CFR Cluj a câștigat 12 trofee și-a anunțat retragerea din fotbal: „Așa cred, pentru mine se închide”

1 Halucinant: ce a spus Gigi Becali după ce Dennis Politic a fost decisiv în Csikszereda – FCSB 0-2 2 Andrei Cordea a depus memoriu la FRF. „Asta este între mine și club” 3 Universitatea Craiova pregătește două transferuri: „I-am ales din 1.500 de jucători” 4 Decizia luată de Antonio Folha după ce jucătorii au depus memorii și CFR Cluj e în colaps financiar 5 Primul jucător care e OUT de la Universitatea Craiova, după umilința cu Dinamo. Decizia luată de conducerea oltenilor 6 Gigi Becali, gest radical în căsnicie! Decizia este la soţia lui, Luminiţa: „Eu nu vreau să-mi pierd mântuirea. Vreau pace!”
Citește și