Închide meniul

Simona Halep şi-a aflat adversara de la Transylvania Open 2025! Cu cine joacă celelalte românce la Cluj

Alex Masgras Publicat: 1 februarie 2025, 15:06

Comentarii
Simona Halep şi-a aflat adversara de la Transylvania Open 2025! Cu cine joacă celelalte românce la Cluj

Simona Halep, la ediţia din 2021 de la Transylvania Open / Profimedia

Simona Halep revine pe terenul de tenis la Cluj, acolo unde va avea loc ediţia din 2025 a Transylvania Open. Fostul număr 1 WTA şi-a aflat adversara din primul tur după tragerea la sorţi care a avut loc duminică.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Finalistă în 2021, Simona Halep o va întâlni în primul tur pe Lucia Bronzetti, numărul 66 WTA. Aceasta va fi prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare.

Simona Halep o va întâlni pe Lucia Bronzetti, în primul tur de la Transylvania Open 2025

În ceea ce o priveşte pe Lucia Bronzetti, jucătoarea din Italia s-a întâlnit recent cu o altă româncă. Jaqueline Cristian câştiga în două seturi confruntarea din turul 2 de la Australian Open cu Bronzetti, asta după ce italianca o învingea pe Victoria Azarenka în primul tur.

Jaqueline Cristian (70 WTA) şi Sorana Cîrstea (61 WTA) au avut parte de o tragere la sorţi facilă. Primele două românce din clasamentul WTA vor evolua în turul inaugural împotriva unor jucătoare care vor veni din calificări.

Irina Begu (78 WTA) se va duela cu Elisabetta Cocciaretto (59 WTA), în timp ce Gabriela Ruse, locul 50 WTA, va juca cu Anhelina Kalinina (48 WTA). Ana Bogdan, locul 119 WTA, o va întâlni pe Jodie Burrage (150 WTA).

Reclamă
Reclamă

Simona Halep, anunț despre retragere

Simona Halep a revenit în țară, pentru a participa la Transylvania Open, și a fost întrebată direct dacă ia în calcul retragerea. „Simo” a declarat că are multe lucruri de făcut și după tenis și ia în calcul să-și încheie cariera curând.

Halep a dezvăluit că accidentările i-au dat bătăi de cap, după revenirea în circuit, ca urmare a procesului de dopaj. Românca, câștigătoare a două turnee de Grand Slam, a transmis că i-a fost recomandată o operație, la care însă nu va recurge, deoarece este foarte dificilă.

„(Te gândești la retragere) Bineînţeles, şi îmi trece prin cap foarte des acest lucru. Am o vârstă, am accidentări pe care nu pot să le mai refac. Genunchiul nu se mai reface. Mi-a fost recomandată o operaţie, dar este destul de dificilă şi nu cred că o voi face.

Reclamă

Mereu am spus că tenisul nu este viaţa în totalitate. Bineînţeles că mai am multe dorinţe şi obiective în viaţa asta după tenis. Tot ce am făcut în tenis a fost extraordinar, am muncit pentru asta şi mă simt o jucătoare de tenis foarte împlinită. Eu aş vrea să fac şi altceva, nu doar în tenis. Prima parte a fost în tenis, acum sper să fac şi alte lucruri”, a declarat Simona Halep.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:12
Cartonaş roşu după Universitatea Craiova – FC Botoşani 2-0! Final de meci tenisonat pe Ion Oblemenco
22:01
Enes Sali, prezentat oficial. Fosta “perlă” a lui Gică Hagi va fi din nou adversarul lui Cristiano Ronaldo
21:58
VIDEOArouca – Sporting 1-2. Campioana en-titre, victorie dramatică în minutul 90+6. Luis Suarez, eroul “leilor”
21:50
Universitatea Craiova – FC Botoșani 2-0. Oltenii au revenit pe primul loc în Liga 1!
21:45
Emoţii pentru Universitatea Craiova! Ştefan Baiaram a ieşit accidentat din meciul cu FC Botoşani
21:33
Nicolae Stanciu a confirmat noua sa echipă! Mesaj pentru suporteri: “Ajung foarte curând”
1 Primul jucător dat afară de Gigi Becali de la FCSB, după ruşinea de la Zagreb: “Poate să plece de mâine” 2 Atacant de 2 milioane de euro la FCSB, după ruşinea de la Zagreb. Gigi Becali a făcut anunţul 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. AS Roma a transferat extrema lui Dan Șucu 4 “A făcut o greşeală capitală” Reacţia lui Ion Ţiriac după scandalul dintre Sorana Cîrstea şi Naomi Osaka! 5 S-a făcut! Botoşani îl aduce în Liga 1 pe fostul jucător de la FCSB! Lovitura dată de Iftime 6 Denis Alibec pleacă de la FCSB! Atacantul va fi antrenat de un român
Citește și