Sorana Cîrstea, eliminată în turul 2 de la Montreal! Karolina Muchova s-a impus în două seturi

Alex Masgras Publicat: 9 august 2023, 23:10

Comentarii
Sorana Cîrstea, eliminată în turul 2 de la Montreal! Karolina Muchova s-a impus în două seturi

Sorana Cîrstea, în timpul meciului cu Karolina Muchova de la Montreal / Profimedia

Sorana Cîrstea, eliminată în turul 2 de la Montreal. Cea mai bine clasată jucătoare a României a încheiat parcursul de la Rogers Cup în turul secund. Numărul 31 WTA a pierdut duelul cu cehoaica de pe locul 17 WTA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Finalistă în acest an la Roland Garros, Karolina Muchova s-a impus cu 7-5, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră şi 49 de minute.

Sorana Cîrstea, eliminată în turul 2 de la Montreal! Karolina Muchova s-a impus în două seturi

Sorana Cîrstea nu a început deloc bine partida cu Muchova. Cehoaica a reuşit break-ul încă din game-ul de debut, după care şi-a consolidat avantajul cu un break alb. Românca a reuşit break-ul şi a restabilit echilibrul, ducând scorul la 2-2. A urmat apoi un game echilibrat, în care Cîrstea a fost nevoită să salveze trie mingi de break. La 5-5, Cîrstea a cedat din nou pe propriul serviciu, după care a pierdut şi setul, la capătul unui game în care a avut două şanse de a trimite setul în tiebreak.

Setul al doilea a început foarte bine pentru Cîrstea. După ce a salvat două mingi de break, românca a reuşit să se impună pe serviciul adversarei şi să conducă cu 2-0 în debutul setului. Serviciul lui Cîrstea a cedat în game-ul al treilea, atunci când Muchova a realizat break-ul fără să piardă punct.

La 4-4, Sorana Cîrstea a cedat din nou pe propriul serviciu, lucru ce a uşurat misiunea cehoaicei, care a închis setul la 6-4 şi a obţinut calificarea în turul 3 după o oră şi 49 de minute. Aceasta a fost a treia victorie pentru Karolina Muchova în faţa Soranei Cîrstea şi conduce cu 3-1 întâlnirile directe. Toate partidele anterioare au avut loc pe hard.

Reclamă
Reclamă

Karolina Muchova a legat două victorii pentru prima oară după două luni

După finala de la Roland Garros, Karolina Muchova a traversat o perioadă complicată. Cehoaica a fost eliminată încă din primul tur la Wimbledon, după care a obţinut o singură victorie la Varşovia. Pentru prima oară după două luni, Muchova leagă două victorii în circuit.

În optimi, Karolina Muchova o va reîntâlni pe Iga Swiatek, liderul clasamentului WTA. Poloneza a învins-o pe Muchova la începutul lunii iunie, în finala de la Roland Garros, la capătul unui ultim act echilibrat. În ceea ce o priveşte pe Sorana Cîrstea, românca îşi îndreaptă atenţia către turneul de la Cincinatti, ultimul turneu important dinaintea US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:55

Novak Djokovic: “Sper să fiu pregătit pentru Roland Garros”

16:54

FC Argeș – U Cluj LIVE TEXT (19:30). Prima semifinală din Cupa României. Echipele de start

16:49

FCSB s-a despărţit oficial de Mirel Rădoi! Anunţul campioanei României

16:45

Irina Begu, eliminată de la Madrid! A fost primul ei meci după 9 luni de pauză

16:29

Jucătorul care e OUT din primul 11 al FCSB-ului, după plecarea lui Mirel Rădoi. Gigi Becali a confirmat

16:23

Anunţul lui Gigi Becali după ce Mirel Rădoi şi-a anunţat plecarea de la FCSB: “El trebuie să găsească antrenor”

1 Primul antrenor care e gata să-i ia locul lui Mirel Rădoi la FCSB. Mesaj pentru Gigi Becali: “Sunt pregătit pentru orice” 2 Primele două nume care sar din schemă la naţională, după numirea lui Gică Hagi selecţioner. Decizia luată de “Rege” 3 Revenire senzaţională a lui Nicolae Stanciu în Liga 1! Clubul cu care a ajuns la un acord 4 Se pregăteşte o plecare grea de la Universitatea Craiova. Oltenii îl scapă liber de contract 5 Remarcatul lui Gigi Becali după ce FCSB a învins-o pe Farul: “E cel mai bun jucător român” 6 O echipă din play-out nu a primit licenţa pentru Liga 1!
Citește și