Alex Masgras Publicat: 10 iunie 2023, 19:00

LIVETEXT Roland Garros 2023 | A început finala dintre Iga Swiatek şi Karolina Muchova

Iga Swiatek şi Karolina Muchova / ProfiMedia

Roland Garros 2023 | Iga Swiatek a învins-o pe Karolina Muchova şi a câştigat al treilea titlu pe zgura pariziană.

Iga Swiatek a avut emoţii în ultimul act de la Paris, după ce Muchova a câştigat setul secund şi a început cu break decisivul, dar numărul 1 WTA a reuşit să îşi treacă în palmares al patrulea titlu de Grand Slam al carierei. Pe lângă cele trei titluri de la Roland Garros (2020, 2022 şi 2023), poloneza mai are în palmares titlul de la US Open 2022.

6-2, 5-7, 6-4: Iga Swiatek o învinge pe Karolina Muchova şi câştigă al treilea titlu la Roland Garros, după 2 ore şi 49 de minute de joc.

6-2, 5-7, 5-4: Iga Swiatek a salvat o minge de break şi şi-a făcut serviciul, iar cehoaica trebuie să servească după pauză pentru a rămâne în partidă.

6-2, 5-7, 4-4: Iga Swiatek a reuşit rebreak-ul şi a restabilit echilibrul pentru a doua oară în setul decisiv.

6-2, 5-7, 3-4: Break Muchova! Jucătoarea face un nou break în setul decisiv şi este la doar două game-uri de titlul de la Roland Garros.

6-2, 5-7, 3-2: Swiatek preia conducerea pentru prima oară în setul decisiv, după un game alb.

6-2, 5-7, 2-2: Swiatek restabileşte echilibrul în setul decisiv, după un game modest al cehoaicei pe propriul serviciu.

6-2, 5-7, 0-2: Muchova îşi face serviciul şi îşi consolidează avantajul obţinut în debutul setului decisiv.

6-2, 5-7, 0-1: Break Muchova! Cehoaica începe perfect setul decisiv al finalei, cu un game câştigat pe serviciul lui Swiatek.

6-2, 5-7: Set Muchova! Cehoaica a reuşit după trei mingi de set să trimită finala feminină în decisiv.

6-2, 5-6: Swiatek face un nou game modest pe propriul serviciu, iar Muchova are o nouă şansă de a închide setul al doilea şi de a trimite finala în decisiv.

6-2, 5-5: Muchova nu a profitat de serviciu, iar Swiatek a restabilit egalitatea în setul secund după ce a făcut rebreak-ul.

6-2, 4-5: Karolina Muchova a făcut break-ul şi va servi pentru setul secund după pauză. Iga Swiatek a încheiat game-ul de serviciu cu o dublă greşeală.

6-2, 3-2: Karolina Muchova nu cedează în cel mai important meci al carierei sale. Cehoaica a făcut break-ul în setul secund.

6-2, 2-0: Iga Swiatek a început foarte bine şi setul secund al finalei de la Roland Garros. După ce a câştigat pe propriul serviciu, poloneza a reuşit un nou break şi conduce cu 2-0.

6-2: Set Swiatek! Numărul 1 WTA a câştigat primul set al finalei de la Roland Garros cu Karolina Muchova, scor 6-2, după 43 de minute.

4-1: După cel mai echilibrat game al partidei de până acum, în care a trebuit să salveze şi o minge de break, Iga Swiatek şi-a făcut serviciul şi a dus scorul la 4-1.

3-0: Numărul 1 WTA a început foarte bine finala de pe Philippe Chatrier. Poloneza şi-a consolidat break-ul obţinut în al doilea game al partidei.

A început finala feminină de la Roland Garros.

Iga Swiatek a cucerit în acest sezon de zgură doar titlul de la Stuttgart, după o finală cu Aryna Sabalenka. La Madrid, ea a pierdut în faţa jucătoarei din Belarus în ultimul act, după care s-a retras în sferturile de finală de la Roma cu Elena Rybakina.

Iga Swiatek s-a mai impus la Roland Garros de două ori, în 2020 şi 2022. Numărul 1 WTA mai are în palmares un titlu la US Open câştigat în 2022.

La ediţia din acest an, Swiatek nu a pierdut set. În semifinale, ea a trecut de Beatriz Haddad Maia, scor 6-2, 7-6(7), după 2 ore şi 11 minute de joc.

Karolina Muchova caută să câştige primul titlu de Grand Slam al carierei

Karolina Muchova a ajuns în premieră în finala unui turneu de Grand Slam. Cel mai bun rezultat al jucătoarei din Cehia era semifinala din 2021 de la Australian Open.

În semifinale, Muchova a obţinut cea mai importantă victorie a carierei de până acum, după o semifinală fabuloasă. Cehoaica a învins-o pe Aryna Sabalenka cu 7-6(5), 6-7(5), 7-5, după 3 ore şi 17 minute de joc.

În setul decisiv, Sabalenka conducea cu 5-2 şi a avut o minge de meci, dar cehoaica a revenit fabulos şi a reuşit să câştige setul decisiv cu 7-5.

Swiatek şi Muchova s-au mai întâlnit până acum o singură dată într-un meci oficial. În 2019, Muchova s-a impus la Praga, scor 4-6, 6-1, 6-4.

0:39 Gigi Becali l-a comparat pe Florinel Coman cu Diego Maradona: „Asta a făcut la FCSB!”. Propunere în direct de 500.000 de euro 0:21 Decizia luată de Gigi Becali, după gafa colosală a lui Ştefan Târnovanu din Sepsi – FCSB 2-2: „Înseamnă că nu vede bine!” 0:07 „Mi-am bătut joc!” Ştefan Târnovanu şi-a asumat toată răspunderea după Sepsi – FCSB 2-2. Răspuns la ameninţările lui Gigi Becali 0:05 Cât de gravă e accidentarea lui Florinel Coman, din Sepsi – FCSB! Anunţ înaintea confruntării cu Gică Hagi: „Să rupem blestemul!” 24
23:40
Cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi! Roş-albaştrii, la un pas de titlu
24
22:40
Sepsi – FCSB 2-2. Coman s-a „rupt”, Târnovanu a gafat. Sărbătoarea de titlu a roş-albaştrilor se amână, după un meci de coşmar!
24
22:40
Fabrizio Romano a anunţat că Xavi va rămâne la Barcelona! Cine l-a făcut pe antrenorul catalanilor să se răzgândească
24
22:35
VIDEOImagini COLOSALE din vestiarul Unirii Slobozia, după promovarea în Liga 1! S-a sărbătorit pe „modelul” Inter
24
22:30
VIDEOAEK – Panathinaikos 3-0 şi Aris – Olympiacos 1-1 au fost în AntenaPLAY! Pas uriaş spre titlu pentru AEK. Probleme pentru Lucescu
24
22:26
Florinel Coman s-a accidentat în Sepsi – FCSB! Lovitură pentru „Mbappe”, înainte de EURO 2024