Sorana Cîrstea, o nouă victorie categorică la Dubai! Adversară surpriză pentru româncă în optimile de finală

Alex Masgras Publicat: 20 februarie 2024, 13:29

Comentarii
Sorana Cîrstea, o nouă victorie categorică la Dubai! Adversară surpriză pentru româncă în optimile de finală

Sorana Cîrstea, în timpul unui meci / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Sorana Cîrstea, o nouă victorie categorică la Dubai! Românca de pe locul 22 WTA a făcut o partidă foarte bună cu Veronika Kudermetova, favorita numărul 13 a turneului, pe care a învins-o cu 6-1, 6-4, după o oră şi 30 de minute de joc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cîrstea are un început perfect de turneu la Dubai, acolo unde a dezvăluit că s-a mutat recent. În primul meci, ea a trecut de Sofia Kenin, fostă câştigătoare de Grand Slam, tot în două seturi.

Sorana Cîrstea, o nouă victorie categorică la Dubai!

Sorana Cîrstea a început perfect meciul cu Veronika Kudermetova, reuşind break-ul încă din primul game pe serviciul rusoaicei. Cîrstea s-a distanţat rapid şi a reuşit un al doilea break, după care a închis primul set pe propriul serviciu, la 6-1.

Începutul setului doi a fost mult mai echilibrat. După ce ambele jucătoare au câştigat pe propriul serviciu, au urmat cinci break-uri. Diferenţa a fost făcută la 5-4 pentru Cîrstea, românca fiind cea care a întrerupt seria break-urilor şi a închis meciul cu un game alb.

Aceasta a fost a treia victorie pentru româncă în faţa lui Kudermetova, după cele din 2016 şi 2021. Singurul succes al rusoaicei a fost în 2022, la Istanbul.

Reclamă
Reclamă

Sorana Cîrstea se pregăteşte acum pentru optimile de finală de la Dubai, acolo unde o va întâlni pe Donna Vekic. Jucătoarea din Croaţia a produs marea surpriză a turneului, după victoria în faţa numărului 2 WTA, Aryna Sabalenka, scor 6-7(5), 6-3, 6-0. Cîrstea şi Vekic s-au întâlnit până acum de cinci ori, iar românca are 3-2 în întâlnirile directe.

Sorana Cîrstea s-a mutat şi ea din România! Tenismena a anunţat că locuieşte la Dubai

Sorana Cîrstea a decis să se stabilească şi ea în Dubai (cel mai mare oraş din Emiratele Arabe Unite), acolo unde s-a mutat şi Simona Halep.

”Foarte puțini știu că locuiesc la Dubai, stau la o oră distanță și am ales să stau acasă săptămâna asta. Înseamnă mult să fiu acasă, să fiu cu gândurile mele și să dau TV-ul pe română.

Reclamă

E minunat. Nu am șansa să fac asta mult timp, așa că o să profit de avantaj săptămâna asta”, a declarat Sorana Cîrstea la finalul partidei cu Caroline Garcia, potrivit digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:36

NEWS ALERTIustin Doicaru, transfer de 1,5 milioane de euro în Turcia! Farul a confirmat mutarea: „Mult succes”

21:33

EXCLUSIV„Nu s-a putut pe cale amiabilă!” Daniel Oprița, prima reacție după ce Steaua a anunțat că rămâne antrenor

21:18

Vladislav Blănuță pleacă de la Dinamo Kiev! Românul va evolua în liga a doua

20:29

VideoJurnal Antena Sport | Optimiste la Baku

20:29

E oficial! Zeljko Kopic a semnat. Se ştie când conduce primul antrenament

20:27

VideoJurnal Antena Sport | E piesă de muzeu

1 Gigi Becali i-a decis soarta lui Baciu, după ce fanii i-au cerut demisia antrenorului: „Eu îi respect pe suporteri” 2 Zeljko Kopic a acceptat oferta și revine pe bancă! O să antreneze un fost star din Liga 1 3 UPDATEGata, Daniel Bîrligea pleacă în Italia! Gigi Becali: „I-am dat ok-ul” Ce bani încasează patronul FCSB 4 OUT de la derby! Anunțul momentului: jucătorul nu va fi pe teren în Dinamo – FCSB 5 Jucătorul OUT din primul 11 de la FCSB după eşecul cu CFR Cluj! Gigi Becali: „Vai ce dribling a făcut” 6 Primul transfer gândit de Gigi Becali după plecarea lui Bîrligea
Citește și