Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Washington! Victorie în două seturi cu Petra Martic

Viviana Moraru Publicat: 1 august 2023, 21:36

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Washington

Sorana Cîrstea, în timpul unui meci la Washington/ Profimedia

Sorana Cîrstea, jucătoarea de pe poziţia 32 WTA, s-a calificat în optimi la Washington, după o victorie în două seturi reuşită în faţa Petrei Martic, ocupanta locului 36 WTA. Românca s-a impus cu scorul de 6-3, 7-6 (15-13).

Sorana Cîrstea se va duela în optimile turneului de la Washington cu Liudmila Samsonova, rusoaica de pe locul 18 WTA, şi a opta favorită a turneului american, dotat cu premii de 780.637 de dolari.

Sorana Cîrstea a început perfect duelul cu Petra Martic, şi a condus cu 3-0. Ulterior, croata a restabilit egalitatea, însă „Sori” a reuşit să facă break-ul la scorul de 4-3, ca ulterior să-şi adjudece setul cu 6-3.

În setul secund, Sorana Cîrstea a ratat trei mingi de break în primul game, iar ulterior s-a văzut condusă cu scorul de 4-1.

Ulterior, românca a salvat nu mai puţin de patru mingi de break, şi a redus din diferenţă, scor 2-4. În game-ul următor, Martic şi-a făcut şi ea serviciul, şi era la un singur game de câltigarea setului secund.

Însă, Cîrstea a revenit formidabil şi a trimis setul secund în tie-break. Românca a salvat nu mai puţin de şapte mingi de set ale adversarei din Croaţia, ca în cele din urmă să câştige tie-break-ul cu 15-13.

Pentru accederea în optimile de la Washington, Cîrstea va primi 11.600 de dolari şi 55 de puncte WTA.

Turneul de la Washington este una dintre cele trei competiţii la care ia startul Sorana Cîrstea, până la Grand Slam-ul de la US Open, programat la finalul lunii. După Washington, românca va mai participa şi la Montreal, cât şi la Cincinnati.

Clipe de panică la Washington! Un jucător de tenis a leşinat în timpul partidei din cauza căldurii

Clipe de panică la Washington! Wu Yibing, numărul 90 ATP, a fost nevoit să se retragă din partida din turul 1 de la Citi Open cu Yosuke Watanuki, numărul 99 ATP.

Chinezul a început foarte bine partida din capitala Statelor Unite, acolo unde s-a distanţat rapid la 4-1, după ce şi-a consolidat break-ul obţinut la 2-1.

Wu Yibing le-a dat emoţii spectatorilor prezenţi la meciul din primul tur de la Washington. Imediat după ce a dus scorul la 4-1 în meciul cu Yosuke Watanuki, lui Wu Yibing i s-a făcut rău. El s-a îndreptat spre scaunul său şi a leşinat din cauza căldurii de la Washington.

Imediat, arbitrul de scaun şi un alt oficial l-au ajutat pe chinez, după care acesta a primit îngrijiri medicale. Câteva minute mai târziu, Wu Yibing a fost nevoit să abandoneze partida de la Washington cu Yosuke Watanuki.

În turul al doilea de la Washington, japonezul îl va întâlni pe canadianul Felix Auger-Aliassime, cap de serie numărul 3 la turneul din capitala Statelor Unite ale Americii.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României