Stefano Vukov a fost suspendat un an din WTA. Fostul antrenor al Elenei Rîbakina a încălcat codul de conduită

Alexandra Costea Publicat: 12 februarie 2025, 14:53

Comentarii
Stefano Vukov a fost suspendat un an din WTA. Fostul antrenor al Elenei Rîbakina a încălcat codul de conduită

Stefano Vukov și Elena Rîbakina / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Croatul Stefano Vukov a fost suspendat un an de WTA în urma unei anchete interne care a confirmat suspiciunile potrivit cărora acesta ar fi maltratat-o pe jucătoarea sa, Elena Rîbakina, care a câştigat Wimbledonul în 2022, informează The Athletic, citat de news.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Astfel, pentru câteva luni (nu se cunoaşte data exactă a începerii suspendării sale provizorii, care datează din jurul verii 2024), Stefano Vukov nu va mai avea voie să antreneze sau să obţină vreo acreditare în circuitul profesionist.

Stefano Vukov este acuzat că ar fi maltratat-o pe Elena Rîbakina

Aceasta este decizia luată de WTA, care face definitivă suspendarea provizorie, pentru o perioadă totală de un an, în urma unei anchete interne ale cărei concluzii au fost dezvăluite marţi de The Athletic.

Vukov a fost antrenorul Elenei Rîbakina atunci când jucătoarea din Kazahstan a câştigat Wimbledon în 2022.

În ianuarie, în timpul Cupei United, Rîbakina însăşi a declarat că Vukov nu a maltratat-o niciodată, anunţându-i viitoarea revenire în echipa sa. Dar şefa WTA, Portia Archer, le-a informat pe antrenoare şi jucătoare că sancţiunea a fost confirmată la 31 ianuarie.

Reclamă
Reclamă

Într-o scrisoare care explică decizia, se precizează că Vukov a încălcat regulile codului de conduită, numind-o pe Rîbakina „proastă” şi spunându-i că, fără el, ea „ar fi încă în Rusia la cules cartofi”. Anchetatorii au concluzionat, de asemenea, că Rîbakina a fost maltratată psihic până la lacrimi şi că a fost dusă fizic până la epuizare, ceea ce a îmbolnăvit-o.

În cele din urmă, se afirmă că Vukov a hărţuit-o pe Rîbakina, refuzând să o lase în pace în timpul ultimului US Open, la scurt timp după demiterea sa, trimiţându-i numeroase mesaje, deşi absenţa contactului era una dintre cerinţele suspendării sale provizorii.

Elena Rîbakina este acum antrenată oficial de Davide Sanguinetti.

Reclamă

Elena Rybakina spune că nu a fost maltratată de antrenorul său

Elena Rybakina, numărul 6 mondial, a declarat, sâmbătă, că fostul său antrenor Stefano Vukov nu a „maltratat-o niciodată”, după ce presa americană a dezvăluit că acesta a fost suspendat provizoriu de WTA.

Rybakina, care a câştigat Wimbledon în 2022, a anunţat miercuri că îl va reintegra pe Vukov în echipa sa, după o colaborare iniţială între 2019 şi US Open 2024, care a dus-o pe locul 3 în lume.

Dar publicaţia sportivă americană The Athletic a dezvăluit săptămâna aceasta că a fost investigat pentru o posibilă încălcare a codului de conduită al turneului feminin. „WTA a lansat investigaţia anul trecut după ce au fost făcute plângeri cu privire la comportamentul său, descris ca intens şi uneori dur de către alţii din cadrul sportului”, a precizat The Athletic, citat de news.ro.

Vukov neagă orice infracţiune, spunând că „nu a abuzat niciodată de nimeni”. Controversa vine înaintea primului Grand Slam al anului, Australian Open, care începe pe 12 ianuarie.

Sâmbătă, Rybakina, în vârstă de 25 de ani, a venit în apărarea croatului. „Pot doar să spun, şi am mai spus-o, că nu m-a maltratat niciodată sau ceva de genul ăsta”, a spus ea după ce Kazahstanul a pierdut în faţa Poloniei în semifinala Cupei United din Sydney. „Stefano se va alătura echipei pentru că îl cunosc de şase ani”, a adăugat ea.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine se va califica în finala Mondialului, din semifinala de vis Franţa - Spania?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
3:19

Luis de la Fuente se gândește la meciul cu Franța, din semifinalele Campionatului Mondial! Cum a descris naționala lui Deschamps

3:09

Când se joacă marea semifinală Franța – Spania, de la Campionatul Mondial 2026

1:40

Thibaut Courtois putea continua meciul Spania – Belgia 2-1: “Antrenorul a decis să mă scoată”. Ce a zis despre gafa lui Lammens

1:01

VideoFanii Spaniei au declanşat “nebunia” în Piaţa Antena World Cup după calificarea ibericilor în semifinalele CM

0:26

Verdictul specialistului după faza controversată din Spania – Belgia 2-1

0:22

Trei concluzii după Spania – Belgia 2-1: „La Roja”, autoritară și calmă, și sfârșitul unei generații

1 Bombă în Liga 1: Nicolae Stanciu a vorbit cu Gigi Becali și e gata să revină la FCSB! Ultimul impediment din calea mutării 2 E gata: o nouă plecare de la FCSB! Marius Baciu a dat cărțile pe față 3 Pare incredibil, dar e adevărat! Au apărut datele: cât timp merge Leo Messi în timpul meciurilor 4 Universitatea Craiova, ca Dinamo! Jucătorul transferat recent e aproape de plecare 5 Lovitură înainte de Spania – Belgia! Clubul care nu lasă un jucător să intre pe teren la un sfert de Mondial 6 Lovitură în Italia! Jucătorii urmăriți de Dinamo și FCSB, transfer la pachet pentru 1.500.000 de euro
Citește și