Închide meniul

Transylvania Open | Cu cine va juca Simona Halep în turul al doilea la Cluj-Napoca

Alexandru Ivan Publicat: 27 octombrie 2021, 17:34

Comentarii
Transylvania Open | Cu cine va juca Simona Halep în turul al doilea la Cluj-Napoca

Profimediaimages

În turul al doilea, Simona Halep va juca împotriva rusoaicei Varvara Gracheva (20 de ani), locul 81 WTA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep – Varvara Gracheva, în turul al doilea la Transylvania Open

Va fi prima confruntare directă între Simona Halep și Varvara Graceva. În primul tur, rusoaica a învins-o cu 6-4, 2-6, 6-4 pe Andrea Petkovic, locul 75 WTA.

Varvara Graceva are 21 de victorii și 27 de înfrângeri în acest an. Cea mai bună performanță a ei în 2021 a fost la Chicago, turneu de categorice 250, unde a ajuns până în semifinale.

Calificarea în turul al doilea la Transylvania Open este recompensată cu un premiu de 3.675 de dolari şi cu 30 de puncte WTA. Pentru accederea în sferturi, jucătoarele sunt recompensate cu 5.800 de dolari.

Simona Halep – Gabriela Ruse 6-1, 6-2

Pe primul serviciu al Simonei Halep, Ruse a luat-o tare pe mult mai titrata ei adversară, cu retururi şi lovituri puternice, bine plasate către liniile laterale ale terenului. Agresivă şi inspirată din poziţie centrală, jucătoarea de 23 de ani a lăsat impresia că-i va face viaţa grea rivalei. Halep a părut descumpănită într-un prim game lung, s-a confruntat cu o minge de break şi s-a „scos” pană la urmă cu servciul (a servit patru aşi în acel game, dar a comis şi o dublă greşeală).

Reclamă
Reclamă

Gabriela Ruse s-a stins subit după această scurtă evoluţie explozivă, pentru că fostul lider WTA a început să o pună în mişcare de-a lungul liniei de fund a terenului, situaţie în care mai tânăra jucătoare nu este atât de precisă. Profitând de erorile Gabrielei, Halep s-a distanţat rapid la 5-0, înainte ca Ruse să-şi fructifice serviciul şi să pună şi ea un game pe tabelă. Jucătoarea din Constanţa a închis apoi setul, cu 6-1, după 29 de minute.

În setul al doilea, Ruse a încercat să fie din nou agresivă, s-a zbătut mai mult, a vrut să joace scurt pe serviciul ei, schimbând apoi brusc direcţia mingii. Ea adus ceva echilibru în joc, dar greşelile comise, tot numeroase, au risipit puţinele momente de tenis de calitate. De partea cealaltă a fileului, Halep, superioară la toate capitolele, a continuat economicos şi şi-a ţinut adversara la distanţă cu un serviciu foarte bun. Din când în când, ea a reuşit puncte spectaculoase, de mare jucătoare, care au turnat plumb în picioarele Gabrielei Ruse.

Simona Halep a reuşit un prim break în setul al doilea la 2-1, altul la 4-2, şi a lichidat conturile cu 6-2, după mai puţin de 75 de minute de joc.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:57
S-a stabilit lista finală a candidaţilor la şefia FRF. Cu cine se bate Răzvan Burleanu
18:54
Echipa patronată de frații Pavăl, încă o victorie uriașă în Liga 2. De când nu a mai pierdut și ce loc ocupă
18:43
Moment pentru istoria fotbalului! Cel mai longeviv antrenor din lume și-a dat demisia după 44 de ani
18:24
Sabin Ilie, discurs sincer înaintea barajului cu Turcia. De ce crede că victoria la Istanbul ar fi un adevărat miracol
18:11
VIDEODennis Man, jucătorul lunii februarie în Olanda: „Vreau să-mi fac treaba și să devin campion”
18:06
Ce îl macină pe Pep Guardiola înainte de meciul cu Real Madrid din Champions League? Detaliul remarcat
1 Fiul lui Ion Ţiriac s-a întors din Dubai, dar nu singur. Lângă cine a fost surprins în avion 2 Gigi Becali transferă “patru titulari”! A făcut primul “11” la FCSB, iar Târnovanu se întoarce în echipa de start! 3 Virgil Ghiţă, transfer de 3 milioane de euro! Lovitura totală dată de român. Ce salariu va avea 4 Atacant surpriză convocat de Mircea Lucescu la naţionala României. A marcat cu AC Milan şi Fiorentina 5 FotoMarius Constantin sparge lemne în tricoul Universităţii Craiova. Imaginile postate de soţia mai tânără cu 15 ani 6 FotoCelebra milionară nu a avut milă de românii care au cerut bani de bilete de la stat după ce au revenit din zona de război
Citește și