Victorie dramatică obţinută de Simona Halep! Românca a învins-o în tie-break-ul setului decisiv pe Polona Hercog. Primul succes pe timpul pandemiei

Antena Sport Publicat: 11 august 2020, 12:50 / Actualizat: 12 decembrie 2022, 17:07

Profimediaimages

Simona Halep a învins-o pe Polona Hercog

Simona Halep a obținut o victorie dramatică în meciul cu Polona Hercog, în primul tur al turneului WTA de la Praga. Românca s-a impus cu 6-1, 1-6, 7-6, după ce a ratat, în setul decisv, şase mingi de meci.

A fost primul meci al Simonei după o pauză de aproape 6 luni. În turul următor, campioana de la Wimbledon o va întâlni pe Barbora Krejcikova. Sportiva de pe locul 118 WTA tocmai a învins-o, cu 6-4, 6-3, pe Patricia Ţig.

Simona Halep, victorie dramatică cu Polona Hercog 6-1, 1-6, 7-6

UPDATE 17:20: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 7-6. Constănţeanca a reuşit în cele din urmă să câştige partida. S-a impus cu 7-2 în tie-break şi continuă în competiţia de la Praga.

UPDATE 17:05: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 6-6. Simona a avut alte 3 şanse de a închide meciul, dar le-a ratat şi s-a intrat la tie-break!

UPDATE 16:54: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 6-5. Campioana nostră şi-a făcut uşor serviciul.

UPDATE 16:54: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 5-5. Simona a condus cu 40-0, dar a ratat trei mingi de meci. Polona a reuşit să câştige game-ul cu mari emoţii!

UPDATE 16:54: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 5-4.  Rebreak la 15 al Polonei, care a revenit în meci!

UPDATE 16:50: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 5-3. Break extrem de important reuşit de Simona, care este la un singur game distanţă de câştigarea meciului

UPDATE 16:45: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 4-3. Românca a izbutit să treacă în avantaj după ce şi-a făcut serviciul

UPDATE 16:37: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 3-3. Adversara Simonei reuşeşte să egaleze pe tabelă.

UPDATE 16:30: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 3-2. Polona a găsit un răspuns pe măsură. A făcut şi ea break-ul!

UPDATE 16:30: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 3-1. Românca a reuşit să se desprindă în setul decisiv după un break la 15.

UPDATE 16:24: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 2-1. Simona a avut 40-0, dar Polona a câştigat trei puncte la rând. În cele din urmă, a doua jucătoare a lumii a reuşit să facă 2-1.

UPDATE 16:16: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 1-1. Sportiva din Slovenia reuşeşte să restabilească egalitatea.

UPDATE 16:10: Halep – Hercog 6-1, 1-6, 1-0. Început cu dreptul pentru româncă în setul decisiv.

Egalitate la seturi

UPDATE 16:02: Halep – Hercog 6-1, 1-6! Simona a pierdut setul doi fără drept de apel.

UPDATE 16:00: Halep – Hercog 6-1, 1-5! Simona nu se regăseşte şi pierde din nou serviciul.

UPDATE 15:49: Halep – Hercog 6-1, 1-4! Polona îşi face serviciul şi ia un avantaj consistent pentru a se impune în setul doi.

UPDATE 15:44: Halep – Hercog 6-1, 1-3! Slovena a făcut break-ul.

UPDATE 15:41: Halep – Hercog 6-1, 1-2! Polona face un game solid și trece în avantaj.

UPDATE 15:33: Halep – Hercog 6-1, 1-1!  Un game cu multe greșeli ale Simonei aduce egalitatea în setul 2

UPDATE 15:28: Halep – Hercog 6-1, 1-0! Simona începe și setul 2 tot cu un break.

Simona Halep a câștigat primul set

UPDATE 15:22: Halep – Hercog 6-1. Simona practică un tenis impecabil și câștigă primul set

UPDATE 15:21: Halep – Hercog 5-1. Încă un game lung o aduce pe Halep la un singur joc de câștigarea primului set.

UPDATE 15:11: Halep – Hercog 4-1. Game, Simona! Jocul lui Halep nu ne face să ne gândim la cele 5 luni de pauză. Campioana noastră evoluează la cel mai înalt nivel.

UPDATE 15:11: Halep – Hercog 3-1. Simona Halep face rebreak-ul după un punct superb.

UPDATE 15:06: Halep – Hercog 2-1. Polona face rebreak-ul după mai multe greșeli ale SImonei.

UPDATE 15:03: Halep – Hercog 2-0. Simona face break-ul după un game maraton.

UPDATE 14:54: Halep – Hercog 1-0. Sportiva noastră şia făcut serviciul şi a început partida cu dreptul.

UPDATE 14:48: Halep – Hercog. A început partida.

Ştirea iniţială.

Aceasta va fi cea de-a patra întâlnire dintre Polona Hercog și Simona Halep. Românca o conduce pe adversara ei cu 2-1. Ambele victorii ale sportivei noastre au venit în 2019, la Miami și Eastbourne. Acum, Simo vine după cea mai lungă pauză de tenis.

“Cea mai lungă pauză pentru mine a fost de trei sau patru săptămâni. Sincer, nu ştiu cum să gestionez revenirea. Partea bună e că toată lumea este în aceeaşi situaţie. Nu am fost accidentată şi forţată să stau departe de tenis. Toţi suntem în aceeaşi situaţie şi vom vedea cine va gestiona revenirea mai bine.

Simt că am experienţa să o fac şi dacă voi avea o abordare relaxată şi voi da ce am mai bun la fiecare meci voi ajunge la nivelul meu din nou. Dar sunt sigură că mă voi chinui puţin, fiindcă stilul şi personalitatea mea este să joc meciuri, mereu am nevoie de meciuri pentru a găsi ritmul”, a spus Halep, pentru WTA Insider.

Simona Halep LIVE TEXT | Ce urmează pentru Simona după Praga

Simona a dezvăluit că va lua decizia legată de participarea la US Open după competiția pragheză. “Cu siguranţă voi decide după acest turneu. În SUA, condițiile sunt dure”, a spus Halep, citată de Reuters.

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!