Jocurile Olimpice 2020 | Bombă în grupa României U23! Noua Zeelandă a bătut Coreea de Sud

Antena Sport Publicat: 22 iulie 2021, 13:11

Jocurile Olimpice 2020

Profimediaimages

Wood a marcat golul, în minutul 70. El s-a trezit în marginea careului mic cu o minge ricoşată de la un adversar şi, singur cu portarul, a înscris lejer.

Jocurile Olimpice 2020 | Noua Zeelandă – Coreea de Sud 1-0

Iniţial, reuşita a fost anulată pe motiv de ofsaid, dar golul a fost validat ulterior cu ajutorul VAR. Înaintea competiţiei, Noua Zeelandă era echipa cel mai slab cotată din Grupa B, iar Coreea de Sud, principala favorită.

Tot joi, de la ora 14.00, tricolorii antrenaţi de Mirel Rădoi evoluează cu Honduras.

Programul României la Jocurile Olimpice 2020

Joi, 22 iulie

Duminică, 25 iulie

Miercuri, 28 iulie

Grupele de fotbal de la Jocurile Olimpice 2020

România U23, înapoi la Jocurile Olimpice

România nu a mai fost prezentă la proba de fotbal masculin de la Jocurile Olimpice din 1964. Culmea, Olimpiada a avut loc atunci, ca acum, tot la Tokyo.

Atunci, România a fost în grupă cu Mexic, Iran și Republica Democrată Germană. Tricolorii au terminat pe locul al doilea, după două victorii cu Mexic și Iran, 3-1 și 1-0, plus un egal cu RDG, 1-1.

Apoi, în sferturile de finală, România pierdea dramatic cu Ungaria, scor 0-2. Tricolorii au ratat atunci un penalty în minutul 85, la scorul de 1-0 pentru maghiari. Ungaria avea să devină ulterior campioană olimpică, după o finală cu Cehoslovacia, scor 2-1.

18:43 FotoLovitura uriaşă pe care a dat-o fiica cea mică a lui George Copos! Reacţia milionarului: „Este incredibil, e un fenomen!” 18:36 Alpine a anunţat o mutare importantă! Cine a fost adus pentru a salva sezonul francezilor 17:53 „Dacă faci iar tâmpenia asta…” Basarab Panduru îl avertizează pe Dan Şucu, după „revoluţia” anunţată la Rapid: „Asta e ţurcă” 17:45 Cristina Neagu, discurs războinic înaintea returului infernal cu Metz: „E nevoie de un meci perfect” 17:12 Siyabonga Ngezana a dezvăluit problemele cu care s-a confruntat când a ajuns la FCSB: „A fost primul şoc” 16:40 VIDEOEduard Ionescu, Elena Zaharia şi Ioana Sîngeorzan, victorii pe linie la Saudi Smash 2024, în AntenaPLAY 16:33 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 2 mai 15:44 Germania va avea 5 echipe în Liga Campionilor, în sezonul următor 15:26 Campionatul Mondial de hochei, două super-turnee de tenis de masă şi spectacolul fotbalistic sunt în mai, în AntenaPLAY 15:23 Gică Hagi şi-a fixat obiectivul, înainte de Farul – Sepsi: „Cel mai important!” Cu ce probleme de lot se confruntă Vezi toate știrile