Jocurile Olimpice 2020 | Surpriză uriaşă pentru tricolorii României U23! Japonezii le-au făcut galerie

Avatar photo

De Antena Sport
Publicat: 22 iulie 2021, 10:37

Jocurile Olimpice 2020 | Tricolorii României U23 au parte de o surpriză uriaşă în Japonia. Un întreg oraş îi susţine pe ai noştri pentru meciurile din grupe.

România U23, susţinută în Japonia

Captură Youtube

Locuitorii din Musashino, un oraş din Japonia înfrățit de 25 de ani cu Brașovul, fac spectacol şi susţin delegaţia tricoloră la Jocurile Olimpice, anunţă frf.ro.

Mai mult, jucătorii au primit şi un steag tricolor din partea angajaţilor prefecturii Ibaraki, unde se află Kashima.

Programul României la Jocurile Olimpice 2020

Joi, 22 iulie

Duminică, 25 iulie

Miercuri, 28 iulie

Grupele de fotbal de la Jocurile Olimpice 2020

Naționala de fotbal, înapoi la Jocurile Olimpice

România nu a mai fost prezentă la proba de fotbal masculin de la Jocurile Olimpice din 1964. Culmea, Olimpiada a avut loc atunci, ca acum, tot la Tokyo.

Atunci, România a fost în grupă cu Mexic, Iran și Republica Democrată Germană. Tricolorii au terminat pe locul al doilea, după două victorii cu Mexic și Iran, 3-1 și 1-0, plus un egal cu RDG, 1-1.

Apoi, în sferturile de finală, România pierdea dramatic cu Ungaria, scor 0-2. Tricolorii au ratat atunci un penalty în minutul 85, la scorul de 1-0 pentru maghiari. Ungaria avea să devină ulterior campioană olimpică, după o finală cu Cehoslovacia, scor 2-1.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

17:36 FotoPrima imagine cu ochiul vânăt al lui Laurenţiu Reghecampf, după bătaia cu Anamaria Prodan. Urmele loviturilor se văd pe faţa bărbatului 17:26 Mircea Sandu, verdict sumbru înainte de România – Bosnia: „Nu este nimic roz la echipa naţională” 17:08 NEWS ALERTEchipajul feminin de 8+1 al României a câştigat titlul mondial. Simona Radiş, două medalii de aur într-o singură zi 17:00 Rapid a învins-o pe Kastamonu, în Liga Campionilor la handbal feminin. Campioana României a egalat liderul grupei 16:30 LIVE BLOG | Istvan Kovacs va arbitra meciul serii, Danemarca – Franţa. Olanda – Belgia şi Austria – Croaţia, alte dueluri tari din Liga Naţiunilor 16:04 Georgina Rodriguez a vorbit despre drama trăită alături de Cristiano Ronaldo: „O mare parte a inimii mele s-a rupt!” 15:18 NEWS ALERTSimona Radiş şi Ancuţa Bodnar au devenit campioane mondiale la dublu vâsle feminin! Bodnar a luat aurul chiar de ziua ei. O nouă medalie de aur pentru România 14:47 FotoFiul Anamariei Prodan şi al lui Laurenţiu Reghecampf, devastat după ce a văzut bătaia părinţilor săi: „Tremură încontinuu, este disperat!” 13:57 Un puşti de la Farul lui Gică Hagi a fost la un pas de transferul carierei. Cerinţele incredibile ale tatălui său i-au spulberat visul de a juca în Serie A 13:33 Ionuţ Lupescu, discurs savuros despre o nouă candidatură la şefia FRF: „Am venit, am încercat, nu s-a vrut, la revedere!” Anunţ despre viitorul său
Grupe Campionatul Mondial 2022
Fotbal • 1 apr., 20:45
Tragere la sorți CM 2022 | Cum arată „grupa morții” la Mondialul din Qatar. Două foste campioane vor fi adversare!
Fotbal extern • 4 feb., 13:15
Americanii i-au criogenat pe băieții din Honduras: fotbal la -29 de grade!
Fotbal extern • 3 feb., 15:22
Condiţii inumane la SUA – Honduras 3-0. Meciul s-a jucat la -16 grade Celsius, însă temperatura resimţită a fost de -29 grade Celsius. Doi jucători au intrat în şoc hipotermic şi au fost înlocuiţi la pauză