Jocurile Olimpice 2020 | Miracol la Tokyo! Sportiva a căzut când mai erau 380 de metri din cursă, dar şi-a depăşit toate adversarele până la final. Claudia Bobocea, printre „victime”

Dan Roșu Publicat: 2 august 2021, 14:26

Jocurile Olimpice 2020 | Miracol la Tokyo

Profimediaimages

Când mai erau 380 de metri din cursă, olandeza care e favorită la cursele de 1.500, 5.000 şi 10.000 de metri a căzut dureros, împiedicându-se de o adversară.

Sifan Hassan s-a ridicat imediat şi a început o cursă de urmărire ce părea imposibilă. Nu şi pentru ea: a recuperat 25 de metri în cei 380 rămaşi şi a terminat pe primul loc cursă.

Claudia Bobocea, martoră la revenirea incredibilă a lui Sifan Hassan

Martoră la cursa ireală a fost şi românca Claudia Bobocea, care s-a aflat printre cele depăşite lejer de Hassan. Bobocea a încheiat cursa de 1.500 de metri cu timpul de 4:09.19, pe locul 11 în seria a doua, ratând astfel semifinalele, în care s-au calificat 12 sportive în total din trei serii.

Recordul olimpic al probei este deţinut de Paula Ivan, care a alergat la Seoul, JO din 1988, cu timpul de 3:53.96 minute.

Zece atleţi tricolori s-au calificat la JO de la Tokyo, iar patru au ratat calificarea mai departe: Florentina Iuşco, Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m) şi Alin Firfirică (aruncarea discului).

Bianca Ghelber s-a calificat în finală la aruncarea ciocanului, iar marţi va concura.

Ceilalţi atleţi tricolori aflaţi la Tokyo sunt Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Marius Cocioran (50 km marş), Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Andrea Mikloş (400 m), Alexandru Novac (aruncarea suliţei).

22:45 VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00) 22:35 Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!” 22:20 Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!” 22:02 Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic 21:31 NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final 21:29 Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri 21:00 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” Vezi toate știrile