Finală incredibilă la Indian Wells. Cei doi nu câștigaseră niciun meci în California până la ediția 2021

Gabriel Zamfirescu Publicat: 17 octombrie 2021, 9:22

Comentarii
Finală incredibilă la Indian Wells. Cei doi nu câștigaseră niciun meci în California până la ediția 2021

Profimediaimages

Norrie, 26 de ani, l-a învins, sâmbătă, în semifinale, cu scorul de 6-2, 6-4, pe bulgarul Grigor Dimitrov, locul 28 ATP şi cap de serie numărul 23, după un meci de o oră şi 27 de minute.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Britanicul se află în cea mai bună perioadă a carierei, după ce a reuşit, în 2021, primul său trofeu, la Los Cabos, şi a mai jucat cinci finale, la San Diego, Queens’s, Lyon şi Estoril. Prima lui finală a carierei a fost în 2019, la Auckland.

Finală incredibilă la Indian Wells, Cameron Norrie – Nikoloz Basilaşvili

La rândul său, Basilaşvili, 29 de ani, a trecut, în penultimul act, cu 7-6 (5), 6-3, de americanul Taylor Fritz, într-o oră şi 41 de minute de joc.

Şi tenismenul georgian traversează o perioadă foarte bună a carierei, cu două trofee câştigate în acest an (cinci în total, trei de 500 de puncte), la Munchen şi Doha. El a mai jucat două finale, ambele pierdute în 2016 şi 2017.

Pentru fiecare dintre cei doi jucători, o victorie în finala de la Indian Wells va reprezenta cea mai bună performanţă din carieră, cu un premiu de 1.209.730 de dolari şi cu 1.000 de puncte ATP. Finalistul va rămâne cu 640.000 de dolari şi cu 600 de puncte ATP.

Reclamă
Reclamă

În clasamentul ATP, Norrie este acum pe locul 17 şi un posibil succes, duminică, îl va propulsa pe locul 16.
Basilaşvili a urcat până pe locul 27 ATP şi poate ajunge pe locul 18 mondial.

De notat că la turneul de la Indian Wells au participat nume importante ale tenisului mondial, precum Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas, Alexander Zverev sau Berrettini.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 13 mart.

VideoCursa de sprint din MP al Chinei e sâmbătă, de la 05:00, pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY! Russell pleacă din pole

23:45 13 mart.

“Îmi asum responsabilitatea” Reacţia lui Coelho după Craiova-Argeş 0-1: “Vom vedea dacă voi fi pe bancă sau nu”

23:35 13 mart.

Ștefan Baiaram surprinde, după Craiova – FC Argeș 0-1: „Împreună putem lua campionatul”

23:17 13 mart.

Gică Craioveanu, descumpănit după eșecul cu FC Argeș: „Cel mai modest meci din acest sezon”

23:12 13 mart.

“Se bate Argeş la titlu?” Răspunsul lui Andone, după ce echipa lui a produs una din surprizele campionatului!

23:01 13 mart.

“Sunteţi în luptă pentru campionat?” Răspunsul lui Mario Tudose după victoria surprinzătoare cu Craiova!

1 EXCLUSIVThomas Neubert l-a contrazis vehement pe Gigi Becali: “Nu e adevărat”! De ce a plecat, de fapt, de la FCSB 2 EXCLUSIVThomas Neubert, gata să colaboreze cu o rivală a FCSB-ului după plecarea de la Becali: “Sunt foarte dezamăgit” 3 Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu 4 Continuă coșmarul pentru Dennis Politic! Fotbalistul FCSB-ului, scos după 19 minute în UTA – Hermannstadt 5 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru” 6 Ionuț Radu, gafă uriașă în Celta Vigo – Olympique Lyon. Portarul român a comis-o în minutul 88
Citește și