Novak Djokovic, eliminat în sferturile turneului de la Dubai! Rusul Daniil Medvedev va fi noul lider ATP

Dragoș Vasile Publicat: 24 februarie 2022, 20:00

Comentarii
Novak Djokovic, eliminat în sferturile turneului de la Dubai! Rusul Daniil Medvedev va fi noul lider ATP

Getty Images

Novak Djokovic, eliminat în sferturile turneului de la Dubai

Novak Djokovici a fost eliminat, joi, în sferturile de finală ale turneului de categorie ATP 500 de la Dubai, rezultat în urma căruia luni va pierde locul de lider în clasamentul ATP.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Djokovici a fost învins de cehul Jiri Vesely, venit din calificări, locul 123 ATP, scor 6-4, 7-6 (4).

Luni, sârbul îi va ceda rusului Daniil Medvedev locul 1 în ierarhia mondială, potrivit atptour.com. Medvedev va deveni al treilea rus lider în clasamentul ATP, după Evgheni Kafelnikov (1999) şi Marat Safin (2000-2001).

Ce a declarat Novak Djokovic după ce a revenit pe teren în 2022

Novak Djokovic a revenit pe teren și a câștigat primul său meci din 2022. Liderul ATP l-a învins pe Lorenzo Musetti (58 ATP) și s-a calificat în turul 2 al turneului de la Dubai. “Nole” nu mai jucase nicio confruntare de aproape trei luni, fiind implicat în scandalul uriaș de la Australian Open.

Reclamă
Reclamă

Sârbul l-a învins cu 6-3, 6-3 pe Musetti. A fost încurajat frenetic de fani și la final a ținut să le mulțumească. A ținut să asigure că se simte excelent, chiar dacă a avut mici probleme în joc.

A trecut ceva timp de când n-am jucat și nu puteam să găsesc un loc mai bun pentru a reveni. A fost o experiență fantastică, m-ați primit cu căldură și vă mulțumesc din tot sufletul.

Am avut un moment cu câteva erori neforțate, ceva necaracteristic pentru mine, dar am reușit să trec peste și să câștig în minim de seturi contra unui jucător foarte talentat. A bătut puțin și vântul dar, una peste alta, a fost o experiență plăcută„, a declarat Novak Djokovic la finalul meciului, potrivit eurosport.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 13 mart.

VideoCursa de sprint din MP al Chinei e sâmbătă, de la 05:00, pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY! Russell pleacă din pole

23:45 13 mart.

“Îmi asum responsabilitatea” Reacţia lui Coelho după Craiova-Argeş 0-1: “Vom vedea dacă voi fi pe bancă sau nu”

23:35 13 mart.

Ștefan Baiaram surprinde, după Craiova – FC Argeș 0-1: „Împreună putem lua campionatul”

23:17 13 mart.

Gică Craioveanu, descumpănit după eșecul cu FC Argeș: „Cel mai modest meci din acest sezon”

23:12 13 mart.

“Se bate Argeş la titlu?” Răspunsul lui Andone, după ce echipa lui a produs una din surprizele campionatului!

23:01 13 mart.

“Sunteţi în luptă pentru campionat?” Răspunsul lui Mario Tudose după victoria surprinzătoare cu Craiova!

1 EXCLUSIVThomas Neubert l-a contrazis vehement pe Gigi Becali: “Nu e adevărat”! De ce a plecat, de fapt, de la FCSB 2 EXCLUSIVThomas Neubert, gata să colaboreze cu o rivală a FCSB-ului după plecarea de la Becali: “Sunt foarte dezamăgit” 3 Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu 4 Continuă coșmarul pentru Dennis Politic! Fotbalistul FCSB-ului, scos după 19 minute în UTA – Hermannstadt 5 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru” 6 Ionuț Radu, gafă uriașă în Celta Vigo – Olympique Lyon. Portarul român a comis-o în minutul 88
Citește și