Închide meniul

Ştefania Bojica îi calcă pe urme Simonei Halep. Tânăra de 17 ani a obţinut o victorie de senzaţie la Dubai!

Iulian Focșăneanu Publicat: 17 februarie 2023, 13:01

Comentarii
Ştefania Bojica îi calcă pe urme Simonei Halep. Tânăra de 17 ani a obţinut o victorie de senzaţie la Dubai!

Ştefania Bojica, pe terenul de tenis / Instagram

Ştefania Bojica îi calcă pe urme Simonei Halep şi poate deveni noul star al României. Tânăra de 17 ani a reuşit o performanţă remarcabilă. A eliminat-o pe Danka Kovinic, în calificările turneului de la Dubai.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătoarea născută la 10 martie 2005 şi ocupantă a locului 831 WTA, a eliminat-o, vineri, pe sportiva din Muntenegru Danka Kovinic, numărul 63 WTA, în primul tur al calificărilor de la turneul de categorie WTA 1000 de la Dubai.

Ştefania Bojica îi calcă pe urme Simonei Halep. Victorie de senzaţie la Dubai

Ştefania Bojica, beneficiară de wild card, a învins-o pe favorita 4 cu scorul de 6-3, 7-6 (2), într-un meci care a durat o oră şi 39 de minute, anunţă news.ro.

Pentru un loc pe tabloul principal, românca va juca împotriva câştigătoarei meciului Katarina Zavatska (Ucraina) – Madison Brengle (SUA, cap de serie 9).

În primul tur al calificărilor joacă vineri şi Ana Bogdan, locul 76 WTA. Bogdan, favorită 7, o va întâlni pe sportiva franceză Clara Burel, numărul 105 WTA.

Reclamă
Reclamă

Premiul pentru participarea în turul doi al calificărilor este de 7.650 de dolari şi 20 de puncte. Jucătoarele eliminate în primul tur primesc câte 4.000 de dolari şi un punct.

Turneul de la Dubai a fost câştigat de două ori de Simona Halep. Fostul lider WTA s-a impus în 2015 şi 2020, dar nu a putut participa la această ediţie. “Simo” este suspendată provizoriu şi aşteaptă verdictul în cazul de dopaj.

Darren Cahill ştie când va fi audiată Simona Halep în procesul de dopaj

Darren Cahill a oferit noi declaraţii despre scandalul în care este implicată Simona Halep. Antrenorul australian susţine că i se face rău de fiecare dată când se gândeşte la ce nedreptate a fost supusă românca.

Reclamă

Totodată, Cahill susţine că „Simo” a identificat alimentul contaminat pe care l-a ingerat în perioada în care a fost supusă testelor anti-doping.

Mă gândesc mult la Simona și mă simt rău de fiecare dată când mă gândesc la experiențele prin care trece. Nu am prea multe noutăți, dar din ce înțeleg, în februarie va avea loc o audiere care îi va oferi șansa de a-și prezenta cazul.

Am înțeles că au găsit sursa contaminării, nu sunt sigur dacă a fost în mâncare sau în suplimente, dar au aflat de unde a apărut.

Am făcut o declarație despre cazul Simonei Halep și sunt dispus să mor lângă aceste cuvinte, datorită integrității sale și ADN-ului său.

Nu există nicio șansă ca ea să trișeze. E o femeie măreață și o persoană grozavă. Nu e nicio șansă ca ea să fi făcut lucrul greșit. Îi urez baftă. E adevărat că toți sportivii sunt responsabili de fiecare substanță care le intră în corp, iar Simona va plăti pedepasa pentru aceasta.

Să sperăm că nu va fi mare, dar vina nu îi aparține. Nu a făcut nimic greșit. Sper că o companie a greșit, ori un medic, ori o persoană din WTA, ori o persoană din echipa ei nu și-a făcut treaba.

Sper ca cineva să își asume responsabilitatea pentru ce s-a întâmplat, deoarece știm că Simona nu a fost vinovată. Sperăm să o revedem pe teren cât mai curând”, a declarat Darren Cahill, în podcastul The Big Deal.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:09
11 jucători profesionişti din Turcia au fost arestaţi preventiv
9:56
Cristi Borcea s-a întâlnit cu Andrei Nicolescu și i-a transmis un mesaj clar. Cum poate lua Dinamo titlul
9:49
Ce a putut spune Alexandru Musi de faţă cu Gigi Becali, Mihai Stoica, Florin Tănase sau Daniel Bîrligea
9:22
VIDEOUn star englez, arestat pentru agresiune după o încăierare într-un club de noapte. I-a dat un cap în nas unui fan
9:20
Patronul din Liga 1 care se bate la titlu, mesaj incredibil pentru Gigi Becali: “Vă fac campion”
8:46
Lindon Emerllahu pleacă de la CFR pe 1,5 milioane de euro. Unde ajunge jucătorul pe care l-a vrut Gigi Becali
1 Decizia luată de Gică Hagi după eşecul greu cu Metaloglobus 2 Xabi Alonso este istorie! Real Madrid, două nume uriașe pentru înlocuirea antrenorului 3 Motivul real pentru care Costel Gâlcă l-a exclus din lot pe Antoine Baroan, înaintea meciului cu Botoşani 4 Ce jucător a remarcat Mihai Stoica după ce Universitatea Craiova a remizat cu CFR Cluj. Mesajul scurt transmis 5 “Echipa aia din Berceni..” Momentul în care Ciprian Ciucu a dat verdictul în războiul Steaua – FCSB 6 Tatăl lui Louis Munteanu a dat cărţile pe faţă despre negocierile cu Gigi Becali. Motivul pentru care a picat transferul la FCSB
Citește și