Închide meniul

Ilie Dumitrescu l-a felicitat pe Gigi Becali pentru schimbarea decisivă din FC Argeș – FCSB 1-2: “A mutat foarte bine! A fost inspirat”

Cosmin Cioboată Publicat: 26 februarie 2023, 23:02

Comentarii
Ilie Dumitrescu l-a felicitat pe Gigi Becali pentru schimbarea decisivă din FC Argeș – FCSB 1-2: A mutat foarte bine! A fost inspirat

FCSB a învins FC Argeș cu 2-1, la Pitești / Hepta

Ilie Dumitrescu l-a felicitat pe Gigi Becali pentru schimbarea decisivă din FC Argeș – FCSB 1-2. “Mister” este convins că mutarea produsă la pauză, în tabăra roș-albaștrilor, a fost ordonată de patronul clubului din Berceni. După primele 45 de minute din Trivale, Malcom Edjouma a fost înlocuit cu Valentin Crețu, iar sistemul FCSB-ului a fost modificat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Valentin Crețu a intrat pe postul de fundaș dreapta, iar Deian Sorescu a urcat ca extremă dreapta, în locul lui Tavi Popescu. Cel din urmă a jucat în repriza a doua în linia mediană.

Ilie Dumitrescu l-a felicitat pe Gigi Becali pentru schimbarea decisivă din FC Argeș – FCSB 1-2

Mutările din sistemul de joc al FCSB-ului au dat roade imediat după pauză. Roș-albaștrii au marcat în minutele 48, respectiv 54. Adrian Șut a deschis scorul cu o reluare din fața porții, apoi Deian Sorescu a dublat avantajul roș-albaștrilor, cu un șut puternic la colțul lung.

Ilie Dumitrescu este de părere că schimbarea de la pauză a decis soarta meciului de la Pitești.

Fostul component al Generației de Aur l-a aplaudat la scenă deschisă pe Gigi Becali pentru inspirație.

Reclamă
Reclamă

“Gigi mută foarte bine la pauză. Îl scoți pe Edjouma, unul dintre cei mai buni jucători. Mută foarte bine, îl bagă pe Crețu fundaș dreapta, pe Tavi la mijloc, lângă Olaru, și pe Sorescu în bandă dreapta. Iar în primele 15 minute chiar s-a simțit.

Eu consider că a mutat foarte bine și pe mine m-a surprins. Renunți la unul dintre cei mai în formă jucători din linia ofensivă, din ultima vreme. A fost inspirat. Poți să-l folosești pe Sorescu și pe alte poziții”, a spus Ilie Dumitrescu, după FC Argeș – FCSB 1-2, potrivit digisport.ro.

Malcom Edjouma marcase 4 goluri în ultimele 3 meciuri din Liga 1, înaintea duelului din Trivale.

Reclamă

Deian Sorescu, fericit după ce a marcat primul gol pentru FCSB: “Sunt mai încrezător!”

Deian Sorescu a marcat primul său gol pentru FCSB. Jucătorul de 25 de ani a înscris cu un șut puternic la colțul lung, de la marginea careului.

“Sunt bucuros că am reușit să luăm cele 3 puncte, a fost un meci greu, de luptă. Mă bucur că ne-am adaptat la teren. Nu vreau să mă gândesc la titlu după fiecare meci. Vreau să o luăm meci cu meci, iar la final să fim bucuroși.

(N.r. – Despre schimbarea poziției) A fost o săptămână grea, în care s-a discutat mult poziția mea din teren. Am vorbit cu Pintilii înainte să vin și i-am spus că pe orice poziție voi fi folosit, voi da sută la sută. Cu Farul m-a folosit ca fundaș stânga și n-am zis nimic. Încerc să dau sută la sută pe orice post.

În play-off cu siguranță va fi altfel. Și echipele vor arăta altfel, punctele se înjumătățesc. Fiecare echipă va lupta pentru puncte.

La golul lui FC Argeș nici nu știam ce s-a întâmplat. A fost o execuție foarte grea, Ștefan (n.r. – Târnovanu) n-a reușit să intervină. Încredere am în mine de fiecare dată, fiecare reușită te ajută să fii mai încrezător”, a spus Deian Sorescu, după FC Argeș – FCSB 1-2, potrivit digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:36
Câţi suporteri sunt aşteptaţi pe Arena Națională la FCSB – Feyenoord? Mii de olandezi vin la meci
16:16
Veste bună pentru FCSB. Titularul care s-a accidentat în derby-ul cu Dinamo e apt pentru meciul cu Feyenoord
16:08
Reacția Federației de Canotaj după scandalul primelor ilegale de jumătate de milion de euro: „Strict în spiritul legii”
15:47
Elias Charalabous a răbufnit la conferinţa de presă: “Nu ştiu ce informaţii ai, chiar nu înţeleg întrebările”
15:20
Ce a spus Dorinel Munteanu când a fost întrebat despre eventualul transfer al lui Kevin Ciobotaru la FCSB
14:22
Final nebun în NHL! Anaheim a egalat cu 0,1 secunde înainte de final, după care a învins-o pe Pittsburgh în shootout
1 Dorinel Munteanu a revenit în Liga 1! „Neamțul” a semnat pe un an și jumătate 2 Universitatea Craiova, ofertă de “multe, multe milioane de euro” pentru un jucător. Rotaru a dat răspunsul pe loc 3 Dezastru la un club de tradiție din România! Jucătorii refuză să facă deplasarea 4 Președintele FRH a făcut anunțul! Cine va fi selecționerul României la EURO 2026 5 Gigi Becali a confirmat transferul lui Kevin Ciubotaru la FCSB. Suma plătită pentru jucătorul dorit și de Rapid 6 „Românism” în Belgia! Claudiu Florică își bagă fiul titular și concediază antrenorul după o victorie: „Circ și nepotism”
Citește și