Max Verstappen a obținut pole position-ul în Marele Premiu al Bahrainului! Start de senzație pentru Red Bull în noul sezon de Formula 1

Sebastian Cristian Publicat: 4 martie 2023, 18:12

Comentarii
Max Verstappen a obținut pole position-ul în Marele Premiu al Bahrainului! Start de senzație pentru Red Bull în noul sezon de Formula 1

Max Verstappen, Bahrain 2023/ Hepta

Max Verstappen a obținut pole position-ul în Marele Premiu al Bahrainului! Start de senzație pentru Red Bull în noul sezon de Formula 1. Alături de olandez în prima linie se va afla Sergio Perez, colegul său de la echipa austriacă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marele Premiu al Bahrainului este prima cursă a sezonului de Formula 1, iar startul spectacolului va avea loc mâine, începând cu ora 17:00.

Max Verstappen a obținut pole position-ul în Marele Premiu al Bahrainului! Start de senzație pentru Red Bull în noul sezon de Formula 1

Max Verstappen nu a avut niciun fel de problemă în prima sesiune de calificare din 2023. Dublul campion mondial a fost de departe cel mai rapid pilot de pe circuit și și-a adjudecat primul pole position al sezonului, oprind cronometrul la 1:29.708. Este o îmbunătățire față de sezonul 2022, atunci Charles Leclerc obținea pole position-ul cu un timp de 1:30.558.

Ferrari va ocupa linia a doua pentru startul de mâine, cu Charles Leclerc în fața lui Carlos Sainz Jr. Fernando Alonso s-a infiltrat între piloții Scuderiei și cei ai Mercedes. Spaniolul de la Aston Martin va pleca de pe 5. Echipa din Brackley a dezamăgit din nou. George Russell și Lewis Hamilton s-au clasat la peste 6 zecimi de secundă de etalonul Verstappen. Astfel, cei doi vor pleca de pe 6, respectiv de pe 7.

Marele Premiu al Bahrainului – Calificări, TOP 10

  1. Max Verstappen
  2. Sergio Perez
  3. Charles Leclerc
  4. Carlos Sainz
  5. Fernando Alonso
  6. George Russell
  7. Lewis Hamilton
  8. Lance Stroll
  9. Esteban Ocon
  10. Nico Hulkenberg

Marele Premiu al Bahrainului – Calificări, Q1

Reclamă
Reclamă

Nyck de Vries, Oscar Piastri, Kevin Magnussen, Pierre Gasly și Logan Sargeant au fost eliminați în Q1. Americanul de la Williams a avut un timp identic cu Lando Norris, însă britanicul de la McLaren a trecut în Q2 datorită faptului că a finalizat mai repede turul de circuit. Se confirmă totuși problemele pe care le are McLaren.

Marele Premiu al Bahrainului – Calificări, Q2

Alexander Albon, Yuki Tsunoda, Guanyu Zhou, Valtteri Bottas și Lando Norris au fost eliminați în Q2. Lance Stroll a reușit un tur bun pe finalul sesiunii și l-a scos din top 10 pe Lando Norris. Remarcabilă performanța lui Nico Hulkenberg, calificat în Q3 cu monopostul Haas.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:56

VideoAntena Sport Update. Cele mai importante ştiri ale zilei de 16 martie

17:35

Gigi Becali, ultimele informaţii despre venirea lui Adi Ilie la FCSB

17:33

Județul în care se inaugurează un stadion de 10 mil. de €, dar unde apar 800 de șomeri noi. Paradoxul fotbalului românesc

17:30

“Ce animal”. Cum poate să arate Thierry Henry, la 48 de ani. Mbappe a reacţionat

17:27

Trei reveniri importante în lotul lui Real Madrid, înaintea meciului cu Manchester City. Ce se întâmplă cu Mbappe

16:58

Specialiștii au dat verdictul! Ce șanse are Chivu să câștige titlul cu Inter după ultimele rezultate din Serie A

1 Decizia luată de UEFA în privinţa lui Istvan Kovacs, după gafa uriaşă din Rapid – Dinamo 3-2 2 Ce variante are conducerea Oțelului pentru înlocuirea lui Laszlo Balint. Doi antrenori pe lista gălățenilor 3 Ce surpriză! El este noul antrenor al Oţelului Galaţi! Va semna azi 4 Suspendare uriașă pentru Istvan Kovacs. Ce i se pregătește arbitrului, după gafa din Rapid – Dinamo 5 VIDEOKimi Antonelli câștigă în premieră o cursă în F1, după o prestație magistrală în China. O nouă “dublă” Mercedes 6 Campionatul „nebun” din Europa unde toate cele 18 echipe încă au șanse la titlu: fostul lider a căzut pe locul 11!
Citește și