Închide meniul

Nicolae Dică, optimist la finalul sezonului regular: “Rămânem uniți și încercăm să promovăm în prima ligă!”. Ce a spus după FC Botoșani – CS Mioveni 1-1

Cosmin Cioboată Publicat: 10 martie 2023, 21:03

Nicolae Dică, optimist la finalul sezonului regular: Rămânem uniți și încercăm să promovăm în prima ligă!. Ce a spus după FC Botoșani – CS Mioveni 1-1

Nicolae Dică a semnat cu CS Mioveni în luna ianuarie / Antena Sport

Nicolae Dică s-a arătat optimist la finalul sezonului regular din Liga 1. În ultimul meci, CS Mioveni a obținut un punct pe terenul lui FC Botoșani. Formația argeșeană a smult un egal, scor 1-1, pe finalul partidei din Moldova, grație penalty-ului transformat de Bogdan Rusu. Botoșani reușise să deschidă scorul în minutul 12, prin Gabriel Mutombo.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

CS Mioveni va încheia sezonul regular pe ultimul loc, cu 22 de puncte. Trupa lui Nicolae Dică se află la 5 puncte sub penultima clasată, înainte să înceapă bătălia din play-out pentru salvarea de la retrogradare.

Nicolae Dică, optimist la finalul sezonului regular: “Rămânem uniți și încercăm să promovăm în prima ligă!”

Nicolae Dică a preluat CS Mioveni în luna ianuarie, iar rezultatele au început să apară imediat. Cu fostul tehnician al FCSB-ului pe banca tehnică, echipa argeșeană a adunat 13 puncte în 9 meciuri.

“Dicanio” a precizat că situația financiară de la Mioveni este bună, iar jucătorii își vor primi salariile restante în următoarele zile.

“E bine că am luat acest punct. Prima repriză a fost echilibrată, noi am avut o ocazie, cei de la Botoșani o ocazie și au marcat acel gol din fază fixă. În repriza a doua, am schimbat sistemul de joc, din 4-3-3 în 4-3-1-2 , și am reușit să punem presiune pe adversar, ne-am creat situații de gol. Consider că rezultatul este echitabil.

Reclamă
Reclamă

Avem o șansă în plus de a ne salva, de a merge la baraj. Am plecat cu 9 puncte, am reușit să acumulăm 13 puncte în 9 etape. Pentru echipa de pe ultimul loc, cred că este un lucru pozitiv. Important este să rămânem uniți, să avem încredere în noi, să avem curaj la fiecare meci și să încercăm să rămânem în prima ligă.

Când am venit, am spus că vom fi o echipă care nu ne predăm. Trebuie să credem în șansa noastră! Situația financiară este bună. Săptămâna viitoare vom primi salariile, ce ni s-a promis. Au fost banii cesionați, totul este în regulă. Unii dintre jucători sunt cu banii la zi, alții au o lună întârziere, dar nu e o mare problemă”, a declarat Nicolae Dică, după FC Botoșani – CS Mioveni 1-1, potrivit digisport.ro.

CS Mioveni a înregistrat 3 victorii, 4 remize și 2 eșecuri cu Nicolae Dică la cârmă.

Reclamă

Nicolae Dică, impresionat de Tavi Popescu: “E un număr 10 cu tehnică bună!”

Nicolae Dică este de părere că Popescu dă cel mai bun randament ca mijlocaș. Nicolae Dică a fost primul antrenor care l-a jucat pe Tavi Popescu în linia mediană a FCSB-ului și este convins că evoluțiile sale vor crește considerabil în zona respectivă.

Tavi este un număr 10 care are o tehnică foarte bună, are viziune, are ultima pasă și mai e și un bun finalizator. Acolo are libertate mai mare, important e să învețe să joace între linii. Aseară a avut momente bune și momente mai puțin bune, dar a fost ok.

Într-adevăr poate mai mult, te aștepți la mai mult de la un jucător ca el. Dacă ai mai mulți jucători de tipul lui care îți fac diferența, nu e o problemă să-l schimbi. Dar dacă ai doar unul singur cam trebuie să-l mai ții în teren că nu nu știi când poate să-ți facă ceva.

Nu mai avem decarii ăia care să dribleze, să paseze, să finalizeze, să știe să se informeze înainte să primească mingea, să știe unde trebuie să paseze înainte de a veni mingea la el. Cred că l-au scos ca să închidă puțin jocul, au venit cu mijlocași mai defensivi pentru că aveau 1-0. Ăsta a fost motivul”, a spus Nicolae Dică, pentru fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:55

Franța a încasat 5 goluri într-un meci oficial după o pauză de 57 de ani! Festival de reușite în Nations League

23:46

Avertisment pentru Cristi Chivu: “Poate pleca până în decembrie” Dezvăluiri dure din vestiarul lui Inter

23:44

Spania – Franța 5-4! Semifinală „nebună” în Nations League. „Furia Roja”, duel cu Portugalia în ultimul act

23:13

Italienii au anunțat prima decizie a lui Cristi Chivu la Inter! Ce se va întâmpla începând cu primul meci

23:13

Cristi Chivu, criticat pentru plecarea la Inter! Presa din Parma a reacţionat dur: “Lasă un gust amar”

22:47

Gigi Becali, lăudat de Mircea Lucescu după ce l-a transferat pe Denis Alibec la FCSB: “Vă divulg ce mi-a spus!”

1 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 2 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 3 BREAKING NEWSCristi Chivu semnează cu Inter! Gazzetta dello Sport: “Contract pe 2 ani!” 4 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 5 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 6 Gigi Becali, reacție fermă după decizia în procesul pentru palmares cu CSA Steaua: „Mi l-au dat moștenire”
Citește și