Închide meniul

Emma Răducanu face o dezvăluire surprinzătoare. „Uneori regret că am câștigat US Open”

Alex Ioniță Publicat: 18 iunie 2023, 14:15

Comentarii
Emma Răducanu face o dezvăluire surprinzătoare. Uneori regret că am câștigat US Open”

Emma Răducanu, la Auckland / Profimedia

Emma Răducanu face o dezvăluire surprinzătoare. Jucătoarea de tenis cu origini românești a ajuns în lumina reflectoarelor după ce a câștigat US Open, la vârsta de 18 ani, în 2021. Totuși, aceasta a vorbit despre presiunea pe care a resimțit-o după câștigarea turneului. A declarat că uneori regretă câștigarea acestuia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În momentul de față, jucătoarea britanică se află într-o perioadă de recuperare. Aceasta a suferit o serie de intervenții chirurgicale, la ambele mâini și la gleznă. Decizia ei vine în speranța că operațiile o vor ajuta să scape de problemele care nu i-au permis să practice un tenis bun.

Emma Răducanu face o dezvăluire surprinzătoare. De ce regretă câștigarea US Open

Emma Răducanu a dezvăluit de ce regretă, uneori, câștigarea turneului din SUA. Potrivit sportivei, perioada de după victoria de la US Open a fost una îngrozitoare. Presiunea a devenit din ce în ce mai mare. După succesul de la Flushing Meadows, moralul sportivei era la pământ, pentru că toată lumea avea așteptări imense de la ea.

„Uneori, mă gândesc că poate ar fi fost mai bine să nu fi câștigat US Open. Am fost foarte sus și foarte jos. Sunt o mulțime de rechini, așa că trebuie să fii mereu în gardă”, a spus britanica, într-un interviu pentru The Times.

De asemenea, o altă problemă a sportivei este colaborarea cu antrenorii. Aceasta nu a reușit să își găsească un tehnician care să o pregătească pe o perioadă mai lungă de timp. După US Open 2021, Emma a încheiat colaborarea cu foarte mulți antrenori. Astfel, Sebastian Sachs, ultimul antrenor al jucătoarei cu tată român, a fost al 5-lea tehnician care a pregătit-o, în ultimii 2 ani.

Reclamă
Reclamă

„Până și Regele Marii Britanii m-a întrebat dacă mi-am găsit antrenor. Chiar a fost o glumă bună, am râs pentru că toată lumea mă critică din această cauză. Totuși, m-am simțit onorată pentru că majestatea sa știa acest lucru”, a mai spus sportiva, pentru sursa citată anterior.

Emma Răducanu riscă să rateze US Open 2023

În funcţie de durata recuperării, participarea sa la US Open, între 28 august şi 10 septembrie, ar putea fi ameninţată.

„(…) ultimele 10 luni au fost dificile, deoarece m-am luptat cu o accidentare recurentă la un os”, a povestit Răducanu pe o pagină scrisă de mână, a cărei fotografie a fost reprodusă pe contul ei oficial, împreună cu o altă fotografie cu ea pe un pat de spital, cu un bandaj mare pe mâna dreaptă.

Reclamă

Răducanu a adăugat că a încercat să se vindece antrenându-se mai puţin, după care nu s-a mai antrenat deloc timp de mai multe săptămâni, înainte de a încheia prematur sezonul precedent. „Din păcate asta n-a fost suficient”, a recunoscut ea, potrivit agerpres.ro.

„Voi suferi intervenţii chirurgicale minore la ambele mâini pentru a rezolva această problemă (…) şi voi suferi şi o intervenţie minoră la o gleznă”, a detaliat jucătoarea, al cărei tată este român.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:50
Tragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026, în direct pe Antena 1 și live în AntenaPLAY (19:00). Toate detaliile
23:37
Eugen Neagoe, savuros după ce echipa sa a primit 4 de la Craiova: „Nu pot să mă duc să sar eu la cap”
23:26
Filipe Coelho, după ce Universitatea Craiova a dat recital în Cupă: „Câteodată e mai bine să fii jucător”
23:21
Jucătorii Craiovei, verdict după venirea lui Filipe Coelho: „Ne acomodăm destul de repede”
23:02
Neluțu Varga, replică fără menajamente după discursul dur al lui Louis Munteanu: „În locul lui aș tăcea”
22:55
Petrolul – Universitatea Craiova 0-4, în Cupa României. Oltenii au defilat pe ”Ilie Oană”
1 FotoDan Şucu, investiţie de 180 de milioane de euro în afacerea în care l-a implicat şi pe fiul său! 2 Nicolae Stanciu, dat ca şi transferat la FCSB. Cine face anunţul: “Nu vine la Rapid” 3 Universitatea Craiova l-a demis! Antrenorul a plecat după meciul din Conference League 4 Gigi Becali a pus ochii pe un jucător important al lui Dinamo înaintea derby-ului: “Are loc la noi” 5 EXCLUSIVOvidiu Mihăilă, mesaj tranşant după gestul incredibil făcut de Bazaliu: “Dacă mai vrea să facă parte din lot…” 6 Gigi Becali vrea să-l dea afară, însă jucătorul refuză să plece de la FCSB. Suma care ar trebui să-i fie plătită
Citește și