Închide meniul

Gabi Balint prevesteşte dezastrul la CSA Steaua: “Te simţi prostit din toate părţile. Nu o să fiu niciodată cu FCSB”

Bogdan Stănescu Publicat: 3 octombrie 2023, 17:44

Comentarii
Gabi Balint prevesteşte dezastrul la CSA Steaua: Te simţi prostit din toate părţile. Nu o să fiu niciodată cu FCSB

Gabi Balint / SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

Gabi Balint prevesteşte dezastrul la CSA Steaua. Fostul câştigător al Cupei Campionilor Europeni în 1986, marcatorul unui gol la loviturile de departajare în finala de la Sevilla, e dezamăgit de ce se întâmplă la clubul Armatei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gabi Balint, la fel ca şi Tudorel Stoica, a subliniat că nu înţelege ce se întâmplă la CSA Steaua.

Gabi Balint prevesteşte dezastrul la CSA Steaua: “Te simţi prostit din toate părţile. Nu o să fiu niciodată cu FCSB”

Acum e greu și când vedem la armată ce se întâmplă și pentru noi. Că nu înțelegem nimic. Până la urmă parcă te simți prostit din toate părțile. Nu mai înțelegi nimic. Ce vor, adică stai puțin. Ce vrei, de fapt?

Ai făcut ceva pentru ceea ce vrei? Așa cum Steaua are atâtea discipline sportive și crește campioni, că naște campioni clubul ăla, așa poți să faci și la fotbal, care e problema? Nu o să-ți mai spună nimeni nimic.

Tu ai oricum niște bani pe care îi primești de la stat în fiecare an. Ai un buget pe care trebuie să-l împarți și trebuie să fabrici campioni că asta a fost Steaua întotdeauna.

Reclamă
Reclamă

“De ce ne păcălim toţi? Şi de ce atragem atâta ură?”

Dar până atunci, de ce păcăleala asta? De ce ne păcălim toți? Și de ce atragem atâta ură? Că până la urmă nici noi nu mai înțelegem, care suntem, vorba aia, aproape de ei. Asta e dureros. Eu o să fiu în continuare, orice s-ar întâmpla, chit că se desființează echipa la CSA.

Pentru mine, Steaua rămâne Steaua, unde am jucat. Rămâne clubul armatei, așa cum a fost pe vremea aia, asta e. Așa erau vremurile.

Am trăit, am avut rezultate. M-a format și ca om și ca jucător. A avut o mare influență asupra educației mele, după cei șapte ani de acasă, cum se spune.

Reclamă

“FCSB nu poate să reprezinte Steaua pe care noi am făcut-o”

Pentru mine asta rămâne. Niciodată nu o să pot să fiu cu FCSB. Pentru mine, FCSB nu poate să reprezinte Steaua pe care noi am făcut-o să lucească în perioada aia.

Îmi pare rău că s-a ajuns la asta, dar astea-s vremurile. Poate să apară în viitor altă echipă sau să se formeze alți suporteri sau să se nască alți suporteri.

Roata se învârte, viața merge înainte. Nu se poate la infinit. Mulți dintre suporteri steliști sunt de o anumită vârstă, trebuie să recunoaștem. La un moment dat, nu o să mai existe nici ei și atunci dacă nu lasă nimic în urmă, nu cresc alții pentru că nu au lângă cine să crească, atunci vine alta.

Poate să crească Rapidul, poate să crească Craiova. Au avut și pe vremea noastră, echipele, momentele lor. Dinamo, Craiova. Au avut momentele lor magnifice. Și au format mulți suporteri și ei”, a declarat Gabi Balint pentru iamsport.ro.

Tudorel Stoica, revoltat de situaţia de la clubul Armatei: „Steaua pierde suporteri! Să vină cineva să ne explice ce se întâmplă”

Tudorel Stoica, revoltat de situaţia de la clubul Armatei. Fosta glorie a Stelei nu înţelege de ce CSA Steaua nu promovează în Liga 1.

Clubul Armatei are un început foarte slab de campionat în acest sezon de Liga a 2-a. Steaua e abia pe locul 13 după 8 etape disputate, acumulând numai 9 puncte.

Sezonul trecut CSA Steaua s-a clasat pe locul 2, care ducea direct în Liga 1, dar nu a avut drept de promovare. Sezonul acesta CSA Steaua e în pericol să nu obţină promovarea pe criteriu sportiv, chiar dacă se lucrează la schimbarea entităţii juridice pentru a avea drept de participare în Liga 1.

Tudorel Stoica: “Suntem surprinşi de ceea ce se întâmplă”

Din păcate suntem și noi surprinși de ceea ce se întâmplă, atât eu cât și colegii mei. Sperăm să vină cineva din club și să ne explice ce se întâmplă. E păcat de tradiția clubului, de suporterii pe care încă îi mai are, pentru că ușor, ușor, a pierdut din ei.

Eu promit că o să facem tot posibilul ca să aducem și să reușim să existe o decizie pentru ca echipa de fotbal să poată promova. Sigur, nu putem noi hotărî, trebuie să o facă și ei pe teren (n.r.: să reușească promovarea). E important că și dacă intră în Liga 1 să nu se facă de râs. E urât să ajungi acolo și să fii ciuca bătăilor.

Sper că pentru noi, cei care am făcut o performanță fantastică în 1986, Ministerul Apărării să ia o decizie bună. E unul dintre cluburile mari ale Europei, e păcat. Atât timp cât politicul a intrat în fotbal, cred că se poate face ceva și pentru Steaua”, a declarat Tudorel Stoica pentru sursa citată.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:50 4 sept.
România – Canada LIVE VIDEO (21:00, Antena 1 și AntenaPLAY). Amical de lux pentru „tricolorii” lui Lucescu
23:40 4 sept.
Spania a dat recital cu Bulgaria. Germania, eșec cu Slovacia. Rezultatele serii din preliminariile CM 2026
22:49 4 sept.
FCSB pune în vânzare pachetele de bilete pentru meciurile din Europa League! Cât costă abonamentele
22:46 4 sept.
Măsurile și recomandările Jandarmeriei înaintea meciului România – Canada. Program prelungit pentru transportul în comun
22:34 4 sept.
Dinamo a „pus ochii” pe un fundaș de la CFR Cluj! Anunțul lui Andrei Nicolescu: “Suntem interesați”
22:14 4 sept.
„Nu suntem pe dinafară”. Șeful Ferrari, avertisment pentru rivale înaintea Marelui Premiu al Italiei
1 Mircea Lucescu a numit jucătorul care are „ușa închisă” la echipa națională: “Prefer să nu-l mai chem” 2 “E ultimul preţ” Suma pe care i-a cerut-o Neluţu Varga lui Gigi Becali, pentru un nou transfer de la CFR la FCSB 3 “Mi-e ruşine” Gigi Becali, o nouă decizie în legătură cu Vlad Chiricheş după ce l-a scos din echipa FCSB-ului 4 Dinamo Kiev, reacție fermă după scandalul uriaș provocat de Vladislav Blănuță în Ucraina: „Greșeli din trecut” 5 Surpriza uriaşă pe lista trimisă de FCSB la UEFA, pentru meciurile din grupa Europa League 6 Mesajul transmis de Vladislav Blănuță, după scandalul provocat în Ucraina. Ce a postat Dinamo Kiev
Citește și