Răzvan Marin, lăudat de presa din Italia, după victoria lui Empoli cu Fiorentina! Ce notă a primit mijlocaşul român

Alex Masgras Publicat: 24 octombrie 2023, 9:52

Răzvan Marin, lăudat de presa din Italia

Răzvan Marin, în timpul unui meci / Profimedia

Răzvan Marin a fost lăudat de presa din Italia, după victoria lui Empoli cu Fiorentina! Echipa internaţionalului român s-a impus cu 2-0 în deplasarea de luni seară.

Pentru Empoli au marcat Caputo şi Gyasi în minutele 21, respectiv 81. Chiar dacă nu a înscris, Răzvan Marin a avut o prestaţie solidă în cele 66 de minute în care a evoluat.

Răzvan Marin a fost titular în meciul dintre Fiorentina şi Empoli, câştigat de oaspeţi cu scorul de 2-0. Empoli s-a impus graţie golurilor marcate de Francesco Caputo şi Emmanuel Gyasi în minutele 21, respectiv 81.

Chiar dacă nu a marcat, Răzvan Marin a făcut un meci bun şi a fost remarcat de jurnaliştii italieni. Internaţionalul român, care a evoluat 66 de minute, a fost notat cu 6,5.

„Un meci de mare concentrare pentru mijlocașul lui Empoli, care s-a luptat până în momentul înlocuirii”, au scris cei de la tuttomercatoweb.com despre mijlocaşul român.

Graţie acestui succes, Empoli a ieşit din zona roşie şi se află pe locul 17, primul loc care asigură menţinerea în Serie A, cu 7 puncte. Aceasta a fost a doua victorie a echipei lui Răzvan Marin, în cele 9 meciuri disputate până acum.

Etapa viitoare, Empoli va primi vizita celor de la Atalanta.

Sacrificiile făcute de Răzvan Marin

Aşa tată, aşa fiu! Răzvan Marin a prins microbul „fotbal” de la tatăl său, Petre Marin. Când era mic, Răzvan refuza orice jucărie, înafară de minge, iar dacă primea un echipament de fotbal, dormea cu el.

La cinci ani şi jumătate a mers Răzvan Marin la fotbal. Fără să fie împins de tatăl său, Petre Marin, care atunci era jucător.

„A fost dorinţa lui, soţia bătea Bucureştiul în două pentru a-l duce la antrenamente”, a declarat Petre Marin.

Mingea a fost jucăria preferată a lui Răzvan, care a făcut sacrificii ca să ajungă mare. La 13 ani a plecat de lângă familie la Academia lui Hagi.

„Pentru orice mamă, când pleacă puiul de acasă, este puţin mai dificil”, a declarat Petre Marin.

Răzvan Marin s-a făcut mare şi a dat gol din penalty pentru România cu Andorra.

„Trec anii şi m-a şi depăşit, şi la selecţii şi la anumite aspecte. Ştii cum e, te bucuri”, a spus Petre Marin.

0:40 VIDEODoncaster – Crewe 0-2 (3-6 d.l.d), în AntenaPLAY. Dramatism în play-off-ul de promovare în League One. Crewe va juca pe Wembley 10
23:43
Suedia – SUA 5-2 și Cehia – Finlanda 1-0, în AntenaPLAY! Rezultatele zilei de la Campionatul Mondial de hochei
10
23:32
VIDEOBari – Brescia 2-0 și Sudtirol – Palermo 0-1, în AntenaPLAY. Pușcaș, la barajul de menținere în Serie B. Clasamentul final
10
23:27
VIDEOImagini incredibile cu Novak Djokovic, la Roma! Sârbul a fost lovit în cap şi s-a prăbuşit la pământ. Ce s-a întâmplat
10
23:04
„De ce antrenor are nevoie Rapid?” Bogdan Lobonţ, reacţie sinceră după Sepsi – Rapid 3-2. Ce a spus despre Mircea Lucescu
10
22:25
Sepsi – Rapid 3-2. Un nou meci de coşmar pentru giuleşteni, care sunt „condamnaţi” la ultimul loc din play-off!
10
22:24
FotoMesajul primit de Mihai Neşu, la 13 ani după accidentul cumplit care l-a imobilizat în scaun cu rotile: „Va juca pentru Dumnezeu”
10
22:00
Yokohama – Al Ain, 13:00, LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Manşa tur a finalei Ligii Campionilor Asiei
10
21:55
Modul emoţionant prin care Ligue 1 şi-a luat rămas-bun de la Kylian Mbappe! Imagine fabuloasă cu starul care se desparte de PSG
10
21:44
Kylian Mbappe se poate despărți cu un trofeu de PSG! Finala Cupei Franței e LIVE în AntenaPLAY, pe 25 mai