Răzvan Marin, lăudat de presa din Italia, după victoria lui Empoli cu Fiorentina! Ce notă a primit mijlocaşul român

Alex Masgras Publicat: 24 octombrie 2023, 9:52

Răzvan Marin, lăudat de presa din Italia

Răzvan Marin, în timpul unui meci / Profimedia

Răzvan Marin a fost lăudat de presa din Italia, după victoria lui Empoli cu Fiorentina! Echipa internaţionalului român s-a impus cu 2-0 în deplasarea de luni seară.

Pentru Empoli au marcat Caputo şi Gyasi în minutele 21, respectiv 81. Chiar dacă nu a înscris, Răzvan Marin a avut o prestaţie solidă în cele 66 de minute în care a evoluat.

Răzvan Marin a fost titular în meciul dintre Fiorentina şi Empoli, câştigat de oaspeţi cu scorul de 2-0. Empoli s-a impus graţie golurilor marcate de Francesco Caputo şi Emmanuel Gyasi în minutele 21, respectiv 81.

Chiar dacă nu a marcat, Răzvan Marin a făcut un meci bun şi a fost remarcat de jurnaliştii italieni. Internaţionalul român, care a evoluat 66 de minute, a fost notat cu 6,5.

„Un meci de mare concentrare pentru mijlocașul lui Empoli, care s-a luptat până în momentul înlocuirii”, au scris cei de la tuttomercatoweb.com despre mijlocaşul român.

Graţie acestui succes, Empoli a ieşit din zona roşie şi se află pe locul 17, primul loc care asigură menţinerea în Serie A, cu 7 puncte. Aceasta a fost a doua victorie a echipei lui Răzvan Marin, în cele 9 meciuri disputate până acum.

Etapa viitoare, Empoli va primi vizita celor de la Atalanta.

Sacrificiile făcute de Răzvan Marin

Aşa tată, aşa fiu! Răzvan Marin a prins microbul „fotbal” de la tatăl său, Petre Marin. Când era mic, Răzvan refuza orice jucărie, înafară de minge, iar dacă primea un echipament de fotbal, dormea cu el.

La cinci ani şi jumătate a mers Răzvan Marin la fotbal. Fără să fie împins de tatăl său, Petre Marin, care atunci era jucător.

„A fost dorinţa lui, soţia bătea Bucureştiul în două pentru a-l duce la antrenamente”, a declarat Petre Marin.

Mingea a fost jucăria preferată a lui Răzvan, care a făcut sacrificii ca să ajungă mare. La 13 ani a plecat de lângă familie la Academia lui Hagi.

„Pentru orice mamă, când pleacă puiul de acasă, este puţin mai dificil”, a declarat Petre Marin.

Răzvan Marin s-a făcut mare şi a dat gol din penalty pentru România cu Andorra.

„Trec anii şi m-a şi depăşit, şi la selecţii şi la anumite aspecte. Ştii cum e, te bucuri”, a spus Petre Marin.

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!