Închide meniul

Horaţiu Moldovan poate prinde un transfer de vis: “Rapid trebuie să-şi caute portar!”

Viviana Moraru Publicat: 15 noiembrie 2023, 21:18

Horaţiu Moldovan poate prinde un transfer de vis: Rapid trebuie să-şi caute portar!

Horaţiu Moldovan, în timpul unui meci la Rapid/ Profimedia

Florin Prunea este convins că Horaţiu Moldovan, portarul de la Rapid, poate prinde un transfer de vis. Fostul internaţional a avut doar cuvinte de laudă la adresa goalkeeper-ului giuleştenilor, despre care susţine că este portarul numărul 1 al naţionalei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Horaţiu Moldovan are evoluţii extrem de apreciate la Rapid, iar în ultima acţiune a naţionalei a fost titularizat de Edi Iordănescu.

Horaţiu Moldovan, portarul de la Rapid, poate prinde un transfer de vis

Florin Prunea a dezvăluit că Horaţiu Moldovan are o clauză foarte mică la Rapid, şi este de părere că, în cazul în care România se va califica la EURO, portarul va prinde un transfer la o echipă de top.

Fostul internaţional a mai declarat că giuleştenii vor fi cu siguranţă nevoiţi să-şi caute un nou portar. Prunea e convins că Rapid nu îl va mai putea ţine mult în echipă pe Moldovan.

Contractul lui Horaţiu Moldovan cu Rapid expiră în vara lui 2025. În prezent, portarul de 25 de ani este cotat la două milioane de euro, conform site-urilor de specialitate.

Reclamă
Reclamă

“(n.r. ești mulțumit de el?) Foarte mulțumit! El și-a câștigat pe drept tricoul echipei naționale la început și după aceea cel de titular. Toată lumea mă întreabă, chiar și azi m-a sunat cineva: «Domn’e, dar crezi că se impune schimbarea lui Horațiu Moldovan?». Asta nu e o întrebare serioasă din punctul meu de vedere. Eu cred că este portarul numărul 1 în momentul de față, este într-o formă foarte bună și chiar dacă nu e un portar cu multe jocuri la echipa națională a dovedit în aceste preliminarii că e într-o creștere fantastică.

Eu nu știu cât îl mai poate ține Rapid, sincer. Are și o clauză de reziliere, din câte știu, destul de mică. Eu cred că dacă echipa națională se va califica el va face pasul spre o echipă, la vară… (n.r. eventual și dacă face un turneul final bun la începutul verii…) Va avea o echipă de top! Rapid trebuie să își caute portar, pentru că îl va pierde. Îl va vinde, cred, foarte repede”, a declarat Florin Prunea, conform prosport.ro.

Cele două transferuri de titlu pe care le forţează Rapid

Victor Angelescu a anunţat care sunt cele două transferuri de titlu pe care le încearcă Rapid în această iarnă. Acţionarul minoritar al giuleştenilor anunţă că vor continua să se investească bani şi în următoarea perioadă de mercato.

Reclamă

Cristiano Bergodi ar urma să primească în lot încă un atacant. Chiar dacă tocmai a fost adus Juvhel Tsoumou, care a debutat împotriva lui Sepsi, se mai pregăteşte o lovitură importantă. În luna ianuarie ar urma să revină golgheterul Albion Rrahmani, care se recuperează după o operaţie. Kosovarul avea 6 goluri în 6 meciuri înainte să sufere o accidentare teribilă.

„Suntem în discuții de o lună sau două. Vrem să aducem unul sau doi jucători. Sperăm să definitivăm transferurile. Avem pe listă un atacant, dar vom vedea ce se va întâmpla cu Tsoumou și Soni. Îl mai avem si pe Rrahmani. Vedem ce va fi cu ei și dacă e, mai aducem un atacant.

Marius Ştefănescu nu cred că e de vânzare. Dacă nu e, nu are cum să fie o pistă. Dacă ar fi de vânzare… Se știe că am fost interesați de el și suntem interesați de el„, a declarat Victor Angelescu la gsp.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
21:00

VideoJurnal Antena Sport | Mihăilă, Stanciu, Bîrligea şi Niţă au vizitat vestiarul campaniei BRAVO

20:52

Karlo Muhar i-a dat răspunsul lui Gigi Becali în privinţa transferului la FCSB!

20:46

VideoJurnal Antena Sport | Mircea Lucescu vrea să o atace pe Austria cu Bîrligea!

20:26

Ce se întâmplă cu Cristi Chivu după plecarea lui Simone Inzaghi de la Inter. Anunțul făcut în Italia

20:09

Situație inedită în fotbal! PSG a coborât în clasamentul UEFA după ce a câștigat Champions League-ul

19:43

OFICIAL | Inter a anunţat despărţirea de Simone Inzaghi! Mesajul clubului din Milano

1 UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului 2 “Sunt prieten cu Gigi Becali!” Patronul de la Metaloglobus, revoltat după promovare: “Taxele mele se duc la Steaua” 3 EXCLUSIVCând revine Ianis Hagi! Se recuperează la Mogoşoaia alături de naţionala României 4 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Mirel Rădoi a renunţat la doi jucători în două ore 5 Florin Pîrvu, după ce Voluntari a ratat Liga 1: “Nu-l felicit în niciun caz pe Adrian Mihalcea” 6 Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei
Citește și