Închide meniul

Novak Djokovic a anunţat obiectivul principal din 2024: “Acolo vreau să joc cel mai bun tenis”

Publicat: 7 aprilie 2024, 20:08

Comentarii
Novak Djokovic a anunţat obiectivul principal din 2024: Acolo vreau să joc cel mai bun tenis

Novak Djokovic, în timpul unei conferinţe de presă / Profimedia

Novak Djokovic a anunţat obiectivul principal din 2024. Numărul 1 ATP a spus că obiectivul său este de a ajunge la cel mai înalt nivel la Rolland Garros.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Liderul mondial Novak Djokovic, care a ratat debutul său de sezon, pierzând în semifinale la Australian Open şi în al doilea său meci la Indian Wells, a declarat sâmbătă, în ajunul Mastersului 1.000 de la Monte Carlo, că “perioada cea mai importantă a anului este Roland Garros, Wimbledon, Jocurile Olimpice şi US Open”, relatează AFP.

Novak Djokovic a anunţat obiectivul principal din 2024

Nu mă aştept la mare lucru, ţinând cont de felul în care am jucat până acum în acest sezon şi ultimele mele rezultate aici (nu a trecut de sferturi de la ultimul titlu din 2015). Deci, nu am mari obiective şi mă aflu aici pentru a-mi regla jocul pe zgură şi pentru a da tot ce am mai bun la Roland Garros. Acolo vreau să joc cel mai bun tenis al meu. Toate eventualele bune rezultate le voi avea aici şi la următoarele turnee înainte de Roland Garros vor fi un bonus“, a declarat jucătorul sârb, care va împlini 37 de ani pe 22 mai şi care nu a disputat decât două turnee pe suprafaţă dură până acum, scrie agerpres.ro.

După Roland Garros, ca şi turneu de Grand Slam, Jocurile Olimpice au o prioritate în cariera mea, dar nu am reuşit niciodată să ajung în finală. Situaţia este un pic diferită acum. Este pentru prima oară când voi juca Jocurile Olimpice pe zgură şi sper să fiu pregătit pentru această bătălie. Să joc la Roland Garros mă va ajuta în pregătire, chiar dacă Wimbledonul între Roland Garros şi Jocurile Olimpice nu va fi un lucru ideal“, a mai spus el.

Dar perioada cea mai importantă a anului este Roland-Garros, Wimbledon, Jocurile Olimpice şi US Open. În aceste trei luni eu îmi doresc să fiu pregătit mental şi fizic“, a mai spus Djokovic.

Reclamă
Reclamă

Un nou record impresionant stabilit de Novak Djokovic

Novak Djokovic l-a depăşit astfel pe Roger Federer, care deţinea recordul anterior, la 36 de ani, 10 luni şi 10 zile. Sârbul a ajuns pentru prima dată în fruntea clasamentului ATP în 2011, la vârsta de 24 de ani.

De atunci, el a demonstrat că longevitatea este unul dintre punctele sale forte, petrecând 419 săptămâni în poziţia de lider ATP.

Novak Djokovic va împlin 37 de ani pe 22 mai. Liderul mondial nu a câştigt niciun trofeu în acest an, după ce a pierdut finala de la Australian Open, în faţa lui Jannik Sinner. La Indian Wells, sârbul a fost eliminat surprinzător în turul trei, de către italianul Luca Nardi, în vârstă de 20 de ani.

Reclamă

Ulterior, Novak Djokovic s-a retras de la turneul de la Miami, şi se pregăteşte acum pentru sezonul de zgură. Liderul mondial participă la turneul de 1000 de puncte de la Monte Carlo, ce se desfăşoară în perioada 6-14 aprilie.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Denis Drăguş o pierdere mare pentru România pentru meciul cu Turcia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:59 2 feb.
UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Karim Benzema a semnat!
23:20 2 feb.
FC Botoşani nu mai bate de şase meciuri. Valeriu Iftime: “Lucrurile sunt grave!”
22:42 2 feb.
Sorana Cîrstea, victorie la pas în primul tur la Transylvania Open! Rezultatele zilei de la Cluj-Napoca
22:22 2 feb.
Bucuros de remiza Botoşaniului, Gigi Becali a făcut calcule de play-off: “Termin pe cinci”
22:12 2 feb.
Gigi Becali nu a stat pe gânduri! Decizia luată în privința lui Issouf Macalou de la U Cluj
22:10 2 feb.
De ce Joao Paulo nu poate juca pentru FCSB. Gigi Becali: “Trebuie să intervin ca parlamentar”
1 A trecut vizita medicală și a semnat cu FCSB! Toate detaliile despre transfer 2 Gigi Becali pregăteşte cea mai tare lovitură din ultimii ani, la FCSB: “Aş da pe el 3 milioane de euro” 3 Jucătorul care face vizita medicală şi semnează azi cu FCSB. Suma de transfer 4 Mircea Lucescu, internat de urgenţă la Spitalul Universitar! Ce se întâmplă cu selecţionerul României 5 Transfer la Universitarea Craiova. Cu ce jucător s-a înţeles Mihai Rotaru 6 Şi-a pierdut câteva degete şi a fost luat la bătaie, după haosul creat la meciul lui Inter, sub privirile lui Cristi Chivu
Citește și