Închide meniul
VIDEO

Lando Norris a obţinut a doua victorie a carierei în Formula 1 la Marele Premiu al Ţărilor de Jos. Verstappen, pe 2

Valentin Pîrcălabu Publicat: 25 august 2024, 17:30 / Actualizat: 25 august 2024, 20:07

Comentarii
Lando Norris a obţinut a doua victorie a carierei în Formula 1 la Marele Premiu al Ţărilor de Jos. Verstappen, pe 2

Profimedia

Lando Norris a obţinut a doua victorie a carierei în Formula 1 la Marele Premiul de Formula 1 al Ţărilor de Jos. Max Verstappen nu a reuşit să obţină a patra victorie consecutivă pe circuitul de la Zandvoort şi a terminat pe locul pe 2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După ce Max Verstappen a avut un start fabulos şi l-a depăşit pe Norris, cursa a luat o întorsătură incredibilă în turul 18. Atunci, Norris l-a depăşit pe Versttapen şi a dominat autoritar cursa.

Plecat din pole-position la Zandvoort, pilotul britanic Lando Norris (McLaren) a fost constant în cursa olandeză. A mărit tot timpul distanţa care îl separa de campionul mondial en-titre, Max Verstappen, şi s-a impus în a 15-a etapă din Campionatul Mondial de Formula 1, reuşind totodată şi prima sa victorie cu plecare din pole-position.

Pe locul secund s-a clasat olandezul Max Verstappen (Red Bull), iar pe ultima poziţie a podiumului a venit monegascul Charles Leclerc (Ferrari), care a reuşit să reziste tuturor atacurilor încercate de Oscar Piastri (McLaren).

Lando Norris a obţinut a doua victorie a carierei în Formula 1 la Marele Premiul de Formula 1 al Ţărilor de Jos. Verstappen, pe 2

Update 18:00: A fost spectacol total şi la celebra “bătaie” cu şampania.

Update: Bucurie uriaşă pentru Lando Norris. Acesta a oferit o imagine emoţionantă alături de tatăl său.

Reclamă
Reclamă

Update turul 72: Lando Norris a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Ţărilor de Jos. Max Verstappen a terminat pe locul 2, în timp ce Charles Leclerc a rezistat eroic şi a terminat pe locul 3. Mai mult, Norris a luat punctul şi pentru cel mai rapid tur.

Update turul 58: Lando Norris conduce detaşat cursa, la peste 15 secunde în faţa lui Max Verstappen.

Reclamă

Update turul 40: Oscar Piastri l-a depăşit superb pe George Russell şi a trecut pe locul 4. Norris e lider detaşat, cu peste 10 secunde în faţa lui Verstappen.

Update turul 29: Lando Norris a intrat şi el la boxe. Oscar Piastri a preluat conducerea cursei.

Update turul 28: Max Verstappen a intrat la boxe pentru a trece pe pneuri dure. Olandezul era la 6 secunde în spatele lui Norris în momentul în care a intrat la boxe.

Update turul 23: Duel tare între Charles Leclerc şi Oscar Piastri pentru locul 4. Piastri rezistă atacurilor în valuri ale pilotului de la Ferrari.

Update turul 18: Lando Norris a început atacul la Max Verstappen. După o primă tentativă eşuată, Lando Norris a trecut de Max Verstappen pe linia de start.

Tur 1/72: Start în Marele Premiu al Ţărilor de Jos! Lando Norris a fost depăşit de Max Verstappen! Russell a urcat şi el o poziţie şi l-a depăşit pe Oscar Piastri.

Update: În scurt timp va începe cursa din Marele Premiu al Ţărilor de Jos. Piloţii vor pleca în turul de formare.

Update: Imagini de senzaţie cu fanii lui Max Verstappen, înainte de cursă! Campionul mondial en-titre ţinteşte a patra victorie consecutivă, la el acasă.

Update: Max Verstappen a atins o bornă impresionantă. La doar 26 de ani, va lua startul în a 200-a cursă din cariera sa. La Zandvoort, el va pleca de pe locul secund, din spatele lui Lando Norris.

Update: Aşa arăta grila de start din Marele Premiu al Ţărilor de Jos, după penalizarea lui Lewis Hamilton şi descalificarea lui Alex Albon.

Grila de start din Marele Premiu al Ţărilor de Jos
Grila de start din Marele Premiu al Ţărilor de Jos

Update: Imagini superbe de la parada piloţilor, înainte de cursa din Marele Premiu al Ţărilor de Jos.

Pentru Lando Norris este al treilea pole position din acest sezon, după cele de la Barcelona şi Budapesta. De cealaltă parte, Max Verstappen va încerca să rămână neînvins pe o pistă în care a pornit de trei ori din pole position şi a obţinut trei victorii în tot atâtea participări.

Lando Norris, prima reacție după ce va pleca din pole position în Marele Premiu al Țărilor de Jos! Mesaj direct despre Verstappen

Lando Norris a oferit prima reacție după ce va pleca din pole position în Marele Premiu al Țărilor de Jos! Pilotul britanic nu s-a ferit de cuvinte, la interviul de la finalul calificărilor.

Norris a fost cel mai rapid din calificările Marelui Premiu al Țărilor de Jos. Marea cursă este programată duminică, de la ora 15:45 și va fi în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY. După calificări, Norris a transmis că mașina sa a fost excepțională și că, per total, a avut parte de o zi excepțională.

De asemenea, a transmis și un mesaj despre Max Verstappen și a dezvăluit că, în opinia sa, olandezul se va lupta pentru a câștiga „cursa sa de casă”.

„O zi excepțională pentru noi, e foarte bine să ne reîntoarcem la curse. Am făcut câteva tururi foarte bune, în special ultimul tur.

(n.r. despre condițiile meteo) E mai greu decât pare, nu este deloc ușor să pilotez în aceste condiții, nu știi cât de mult poți să forțezi, dar m-am simțit excelent în mașină, a fost incredibilă. Totul merge foarte bine.

Aștept cu nerăbdare ziua de mâine, Max va fi, cu siguranță, foarte rapid. Se va lupta mult, mai ales la cursa sa de casă”, a spus Lando Norris.

  • Formula 1™, Formula 2 şi Formula 3 se vor vedea în următorii trei ani în AntenaPLAY. Toate cursele de Formula 1 din 2024 sunt în direct pe Antena 1, Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY.

La rândul său, Max Verstappen a anunţat că va face totul pentru a putea obţine a patra sa victorie de pe circuitul de la Zandvoort.

Am încercat tot ce am putut. Din cauza vântului, calificările au fost foarte dificile. Sunt mulţumit cu locul al doilea. Să sperăm că maşina va fi în configuraţie de de cursă. Vom face tot ce vom putea pentru a câştiga. Trebuie să fim, însă, realişti. Să sperăm că vom avea o cursă bună„, a spus Max Verstappen.

De asemenea, toate detaliile despre Marele Premiu al Ţărilor de Jos le găsiţi în pastila Formula 1 Update, cu Antal Putinică.

Înapoi la Homepage
Reclamă

O va ajuta Olimpiu Moruţan pe Rapid să ia titlul în Liga 1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:11
Nota primită de Cristi Chivu, după ce Inter a suferit al treilea eșec la rând în Champions League
23:50 20 ian.
Inter – Arsenal 1-3. Cristi Chivu, duş rece în Liga Campionilor. Vezi toate rezultatele: Scor şoc în Bodo/Glimt – Manchester City
23:50 20 ian.
Surpriză în grupa României la Europeanul de handbal. Campioana mondială și olimpică, învinsă la limită
23:28 20 ian.
Interul lui Cristi Chivu insistă pentru o “repatriere” de senzație. Colegul lui Dennis Man, dorit pe Meazza
22:56 20 ian.
Cum a justificat Pep Guardiola eşecul ruşinos cu Bodo/Glimt
22:54 20 ian.
Kylian Mbappe i-a egalat recordul lui Cristiano Ronaldo! Gestul francezului după ce a marcat cu AS Monaco
1 Gata, Nicolae Stanciu a semnat. Clubul cu care a bătut palma 2 FotoImagini rare cu părţinţii si sora lui Radu Drăguşin. Ce mesaj au avut la cununia civilă: “Să aibă o familie frumoasă” 3 Transferul pentru care Gigi Becali luptă cu echipe din Olanda, Belgia, Spania şi Italia 4 UPDATERăsturnare de situaţie! Jucătorul dat la CFR Cluj a fost prezentat de rivala U Cluj 5 Rapid a făcut anunțul în privința lui Olimpiu Moruțan: „O tâmpenie!” 6 Vlad Chiricheş e OUT de la FCSB! Jucătorul şi-a dat acordul pentru rezilierea contractului
Citește și