Salariul fabulos pe care Adrian Newey îl va avea la Aston Martin! Anunţul făcut de BBC

Alex Masgras Publicat: 8 septembrie 2024, 17:12

Comentarii
Salariul fabulos pe care Adrian Newey îl va avea la Aston Martin! Anunţul făcut de BBC

Adrian Newey, pe pistă, înaintea unei curse din Formula 1 / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Salariul fabulos pe care Adrian newey îl va avea la Aston Martin a fost dezvăluit de BBC. Anunţul mutării inginerului la echipa lui Lawrence Stroll pare să fie numai o chestiune de timp în acest moment.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Marele Circ” va reveni în weekend-ul 13-15 septembrie. Cursa din Marele Premiu al Azerbaidjanului va avea loc duminică, de la ora 13:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Salariul fabulos pe care Adrian Newey îl va avea la Aston Martin! Anunţul făcut de BBC

Lawrence Stroll nu a avut o misiune uşoară, dar a reuşit în cele din urmă să îl convingă pe Adrian Newey să vină la Aston Martin. Potrivit bbc.com, Stroll a trebuit să bage adânc mâna în buzunar. Britanicii anunţă că Newey va avea un salariu fabulos, de aproximativ 35 de milioane de euro în următorii cinci ani.

Ajuns la 65 de ani, Newey pare să aibă mare încredere în proiectul celor de la Aston Martin. Pe lângă salariul uriaş, Newey se pare că va avea şi acţiuni la echipa britanică, potrivit sursei menţionate anterior.

De asemenea, la finalul anului 2024, Aston Martin va inaugura o nouă bază la Silverstone care va fi cea mai modernă din Formula 1. Aston Martin se va bucura de un tunel de vânt cu tehnologie de top, un alt motiv pentru care Newey a fost atras de oferta britanicilor.

Reclamă
Reclamă

Helmut Marko trage un semnal uriaş de alarmă şi avertizează Red Bull: „Asta e prioritatea”

Max Verstappen a încheiat pe locul 6 în Marele Premiu al Italiei, în timp ce Sergio Perez s-a clasat pe locul 8. Întrebat dacă Red Bull poate lupta în continuare pentru titlul la constructori cu Sergio Perez, Helmut Marko a oferit un răspuns surprinzător şi a anunţat obiectivul echipei în acest sezon:

„Checo nu e rău, dar e mai încet. Dar prioritatea este ca Max să câştige titlul la piloţi. Avantajul lui poate să dispară imediat dacă o ţinem tot aşa. Dacă nu îi dăm lui Max o maşină competitivă şi repetăm prestaţia de la Monza de câteva ori, atunci totul este posibil”, a declarat Helmut Marko, potrivit planetF1.com.

Max Verstappen este lider în clasamentul piloţilor după 16 etape din acest sezon de Formula 1, cu 303 puncte. El este urmat de Lando Norris (241 puncte) şi Charles Leclerc (217 puncte).

Reclamă

În ceea ce priveşte lupta pentru titlul la constructori, lupta este mult mai strânsă. Red Bull este lider, cu 446 de puncte, dar McLaren poate depăşi echipa austriacă în Azerbaidjan, având în acest moment 438 de puncte. Ferrari completează podiumul, cu 407 puncte.

Ai sport în AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi. În 2024, competițiile de Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™ se văd în direct și integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live – AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marile premii de Formula 1™ vor putea fi urmărite în direct online.

Pe lângă acestea, abonații pot urmări și Liga Campionilor Asiei, Liga Portugal, Campionatul Greciei sau evenimente de MMA, gale de box, F1 Academy sau tenis de masă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:17

Bayern – PSG LIVE TEXT (22:00). Retur de foc la Munchen, în semifinalele Champions League. Se dă ultimul bilet pentru Budapesta

14:56

Neymar a recunoscut că l-a pălmuit pe Robinho Jr: “A fost vina lui, iar eu am greşit şi mai mult”

14:48

Nicolae Badea a dat cărţile pe faţă despre sigla lui Dinamo: “O pot folosi fără probleme. Nu am impus nicio condiţie”

14:00

VIDEORomânia – China 1-3. Tricolorii s-au oprit în optimi la Campionatele Mondiale pe echipe, după ce au luptat admirabil la Londra

13:38

“Steaua a înfiinţat pressingul, nu Guardiola!” Victor Piţurcă e convins: “Iovan ar fi valorat 100 de milioane”

13:25

“Gigi Becali se bagă în seamă”. Florin Talpan a luat “foc” în instanţă, la procesul dintre Steaua şi FCSB: “Vă bateţi joc”

1 Gigi Becali n-a stat pe gânduri: pe cine vrea premier al României, după căderea Guvernului lui Ilie Bolojan 2 Transferul oficial anunțat cu câteva ore înainte de Arsenal – Atletico! Clauză: 70 de milioane de euro 3 Șoc la CFR Cluj! Plecare din conducerea clubului: “Demisia am depus-o de ieri. Nu vreau să mă asociez cu ei” 4 UPDATECum a votat Gigi Becali la moțiunea de cenzură împotriva Guvernului. Apariție rară în Parlamentul României 5 Gigi Becali s-a răzgândit! Jucătorul rămâne la FCSB, după ce a fost dat ca și plecat: “Nu se pune problema” 6 Gigi Becali, victorie în procesul cu Steaua şi Florin Talpan. Suma uriaşă pe care nu o va mai plăti: “S-a terminat”
Citește și