Închide meniul

“Nu va fi ușor!” Florin Prunea, semnal de alarmă după ce România și-a aflat adversarele din preliminariile pentru World Cup 2026

Alex Ioniță Publicat: 13 decembrie 2024, 17:04

Nu va fi ușor! Florin Prunea, semnal de alarmă după ce România și-a aflat adversarele din preliminariile pentru World Cup 2026

Florin Prunea a adunat 40 de selecții la echipa națională / Hepta

Fostul internațional Florin Prunea a tras un semnal de alarmă, după ce România și-a aflat adversarele din preliminariile pentru World Cup 2026. Acesta a declarat că nu este entuziasmat de componența grupei și a spus că tricolorii nu trebuie să își subestimeze adversarii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România a fost repartizată în Grupa H a preliminariilor pentru World Cup, la tragerea la sorți de vineri, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY. Cu Austria, Bosnia, Cipru și San Marino se va duela echipa națională, pentru un loc la turneul final care va fi transmis, în exclusivitate, de Antena.

Florin Prunea a tras un semnal de alarmă despre adversarele României, din preliminariile pentru World Cup 2026

Chiar dacă multe voci din fotbalul românesc consideră grupa din preliminarii drept una accesibilă, Florin Prunea este de părere că România va întâlni două selecționate “periculoase” în drumul spre World Cup.

Fostul mare portar a transmis că Austria și Bosnia sunt naționalele care le pot pune probleme uriașe tricolorilor conduși de Mircea Lucescu.

Prunea a spus totuși că România are șanse de a-și câștiga grupa din preliminarii, însă doar în situația în care jucătorii echipei naționale vor fi “extrem de concentrați și de atenți”.

Reclamă
Reclamă

“Sunt două echipe periculoase, și Austria, dar și Bosnia. Nu va fi ușor. E un val de entuziasm, dar nu va fi deloc ușor. Austria e o echipă extrem de puternică, eu am văzut-o în multe jocuri, am fost și delegat UEFA la ei la meciuri, echipă bună, foarte bună, cu un antrenor pe măsură.

Bosnia e o echipă care poate bate pe oricine, dar poate fi și învinsă de oricine.

Părerea mea e că avem șanse să câștigăm grupa, dar trebuie să fim extrem de concentrați și de atenți. Nu sunt foarte entuziasmat, sunt realist”, a spus Florin Prunea, citat de iamsport.ro.

Reclamă

Gigi Becali e sigur că România se va califica la World Cup 2026

Gigi Becal, patronul de la FCSB, a declarat că România se va califica, în mod sigur, la World Cup 2026, după ce a văzut grupa din preliminarii. Latifundiarul din Pipera a avut un discurs savuros, prin care a dat de înțeles că nicio adversară nu are șanse împotriva tricolorilor.

Patronul campioanei a spus că tricolorii lui Mircea Lucescu vor câștiga fără nicio problemă Grupa H. Gigi Becali este de părere că România își va „spulbera” toate adversarele din drumul spre World Cup 2026, turneu final care va fi transmis, în exclusivitate, de Antena.

„O să ieșim pe locul întâi (n.r.- râde). Păi, da, măi, da! Chiar cred! Le spulberăm pe toate! Luăm locul întâi. Nici dacă vrem noi nu putem să nu câștigăm grupa (n.r.- râde)”, a spus Gigi Becali, la fanatik.ro.

Meciurile decisive pentru calificarea la World Cup 2026 se vor juca în 5 perioade:

  • 20 – 25 martie
  • 12 – 17 iunie
  • 4 – 9 septembrie
  • 9 – 14 octombrie
  • 13 – 18 noiembrie

De notat este faptul că programul exact al meciurilor din grupa României va fi stabilit în viitor de oficialii UEFA.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:03

Elias Charalambous rămâne la FCSB! Gigi Becali a făcut anunțul: “I-am pus încă 50.000”

22:01

FotoNaţionala lui Mircea Lucescu a ajuns la Viena! Tricolorii, asaltaţi de fani înaintea meciului cu Austria

21:57

LIVE SCORESpania – Franța 0-0. Cristiano Ronaldo își află adversara din finala Nations League.

21:41

S-a decis finala de la Roland Garros! Aryna Sabalenka se bate cu Coco Gauff pentru trofeu

21:06

OFICIAL | Adi Mihalcea a semnat cu UTA!

21:03

Andrei Nicolescu, detalii despre Dennis Politic! Când va fi oficializat transferul la FCSB

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 3 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 4 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 5 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 6 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate
Citește și