Închide meniul

Antena e FIFA World Cup™ în România!

Iulian Focșăneanu Publicat: 2 septembrie 2024, 10:40

Comentarii
Antena e FIFA World Cup™ în România!

Antena - Puterea Fotbalului

Antena anunță cea mai importantă achiziție din istoria drepturilor de televizare pe piața din România – va transmite următoarele două ediții ale Campionatului Mondial de fotbal (2026 și 2030) – “zilele când Pământul se bucură Împreună” – cum a fost descris cel mai urmărit eveniment televizat al planetei – 5 miliarde de oameni în 2022, conform Nielsen.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Producătorul celor mai populare showuri ale momentului în România – Asia Express, Chefi la cuțite sau Insula Iubirii – Antena este cel mai important jucător în piața drepturilor de sport premium – transmite meciurile de fotbal ale României până în 2028, în exclusivitate urmă-torii 3 ani din Formula 1 și FIFA World Cup™ în 2026 și 2030.

În 2026 Antena va acoperi primul FIFA World Cup™ cu 48 de echipe și 104 meciuri, momentul când fotbalul traversează un continent – meciuri în SUA, Canada și Mexic.

În 2030 Antena va difuza în Romania Centenarul Mondial – 100 ani de FIFA World Cup™ – turneu care începe în Uruguay, Argentina, Paraguay și traversează oceanul pentru a emoționa din Spania, Portugalia și Maroc o lume întreagă!

Antena – Puterea Fotbalului

Antena transmite în exclusivitate Formula 1 în România, meciurile naționalei României până în 2028 și primele ediții FIFA World Cup™ din istorie cu 48 de echipe.

Reclamă
Reclamă

Antena operează pe piața românească posturile Antena 1, Antena 3 CNN, Antena Stars, Happy Channel, Zu TV și cea mai urmarită platformă digitală românească Antena Play.

Antena rămâne fidelă promisiunilor făcute publicului din România: AZI – Afli, Zâmbești, Iubești – nu este doar o platformă de comunicare, ci și o demonstrație zilnică a legăturii dintre mili-oanele de români și programele lor favorite. După meciurile României și transmisiile de Formula 1, bucuria de a construi povești în jurul World Cup până în 2030 va fi împărtășită împreună cu românii, în direct pe toate ecranele.” Mihai Ioniță, CEO Antena.

Drumul spre FIFA World Cup™

Hai, România! În fiecare zi.

Reclamă

România începe drumul spre Campionatul Mondial vineri, 6 septembrie, ora 21.45, în Kosovo, meciul de debut al mandatului noului selecționer Mircea Lucescu, revenit în funcție după 38 de ani, un record mondial greu de egalat.

România este în grupa Nations League cu Kosovo, Cipru și Lituania și, dacă va reuși să câștige grupa, poate primi un loc în barajul pentru FIFA World Cup™ 2026.

Europa va trimite la FIFA World Cup™ un număr record de 16 echipe, tragerea la sorți a grupelor preliminare urmând să aibă loc în noiembrie, după terminarea grupelor Nations Lea-gue. Coeficientul FIFA rezultat din aceste meciuri va stabili locul României în urne (deocamdată suntem în urna 2 alături de Serbia, Cehia, Polonia, Suedia sau Austria).

Meciurile de calificare la FIFA World Cup™ se dispută toate în 2025 – martie, iunie, sep-tembrie, octombrie și noiembrie. Câștigătoarele grupelor se califică direct, iar locurile 2 și cele mai bune 4 echipe din Nations League vor juca meciuri de baraj în martie 2026.

O participare la World Cup este ceva extraordinar! Eu am avut această șansă! Vreau să dau continuitate echipei, să îi fac pe jucători să creadă în ei, să dea totul! Văd în ei posibili participanți la World Cup” , Mircea Lucescu, selecționer Romania

World Cup este unul dintre cele mai mari evenimente sportive, este visul oricărui fotbalist să ajungă la un astfel de turneu final! Cred că “generația de suflet” are în față un viitor strălucit, are drumul ei, și poate ajunge la Cupa Mondială, pentru a da continuitate performanțelor!“, Edi Iordănescu – selecționer România Euro 2024.

Înapoi la Homepage
Reclamă

E o pierdere pentru FCSB plecarea lui Adrian Şut?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:49
LIVE TEXTAtletico – Real Madrid 0-1. Duel stelar la Jeddah pentru un loc în finală. Avantaj pentru „los blancos” la pauză
21:44
Anthony Joshua, omagiu tulburător pentru “fraţii” pe care i-a pierdut în accidentul în care a fost rănit
21:39
S-a stabilit recordul în Atletico – Real Madrid! L-a depășit pe legendarul Sergio Ramos
21:32
VideoJurnal Antena Sport | Iulia Istrate e pregătită pentru marea luptă de la Survivor
21:27
VideoJurnal Antena Sport | Lisav Eissat, sfătuit de părinţii lui să semneze cu Dinamo
21:23
VideoJurnal Antena Sport | Dawa a revenit! Camerunezul visează la Premier League
1 FotoRăsturnare de situaţie în divorţul lui Ilie Năstase de soţia lui, Ioana! Anunţul fostului mare tenismen român 2 FotoMama din Dorohoi a jucătorului naţionalei României a surprins în Antalya. I-a băgat în şedinţă pe Andrei Nicolescu şi Curelea 3 Mirel Rădoi revine pe bancă! Lovitură de proporții dată de fostul tehnician al Craiovei 4 Gigi Becali face transferul iernii în fotbalul românesc. Adrian Şut pleacă de la FCSB 5 Scandal la aeroport la plecarea lui Adrian Şut din Antalya: “A fost o onoare să joc pentru FCSB” 6 Românul, transferul carierei la Galatasaray! Mutare de 7 milioane de euro
Citește și