Închide meniul

Martin Anselmi este noul antrenor de la FC Porto. Anunţul oficial al clubului

Publicat: 27 ianuarie 2025, 16:30

Comentarii
Martin Anselmi este noul antrenor de la FC Porto. Anunţul oficial al clubului

Martin Anselmi este noul antrenor de la FC Porto | Profimedia

FC Porto a oficializat, luni, numirea lui Martin Anselmi în funcţia de antrenor principal. Tehnicianul în vârstă de 37 de ani a semnat un contract pe doi ani şi jumătate, până în iunie 2027. Lunea viitoare, FC Porto va juca în deplasare la Rio Ave, de la 22:45, live video în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Anunţul pune (cu siguranţă) capăt imbroglio-ului dintre Cruz Azul, fostul club al antrenorului argentinian, şi dragoni.

Martin Anselmi este noul antrenor de la FC Porto

După ce a zburat în Portugalia (cu escală la Madrid) împreună cu membrii staff-ului său, Anselmi a stârnit furia conducerii echipei mexicane, care nu autorizase plecarea antrenorului. „Dacă nu vă prezentaţi mâine la instalaţiile Cruz Azul, sunteţi informat în mod oficial că comportamentul dumneavoastră va fi considerat o încălcare a contractului dumneavoastră sportiv de muncă din 20 decembrie 2023, modificat la 29 aprilie 2024 şi valabil până la 30 iunie 2027”, a avertizat departamentul juridic al actualului lider din Liga MX într-o scrisoare dezvăluită de presa mexicană, în timp ce antrenorul se afla deja pe aeroportul din Ciudad de Mexico, scrie news.ro.

Intervievat la faţa locului, el a explicat că directorii clubului portughez au ajuns deja la un acord cu Cruz Azul. Potrivit cotidianului sportiv portughez Record, Cementeros cereau 4,8 milioane de euro drept compensaţie pentru ceea ce ei considerau a fi o „abandonare de post”.

FC Porto, care nu a dezvăluit suma transferului, ar fi activat o clauză de eliberare stabilită la 2,8 milioane de euro în contractul antrenorului. FC Porto ocupă locul 3 în campionatul portughez, la 6 puncte în spatele liderului Sporting Lisabona.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:08
Adrian Mihalcea, afectat deși a învins în premieră FCSB: „M-a dat peste cap”
0:02
Elias Charalambous a făcut praf arbitrajul, după 0-3 cu UTA: „Poate dacă îi rupea dinții se dădea fault”
0:00
“3 puncte” Gigi Becali nu s-a dezminţit înainte de derby-ul cu Dinamo! Patronul FCSB a luat o decizie radicală
23:50 3 dec.
Inter – Venezia 5-1. Echipa lui Chivu şi-a “zdrobit” adversara şi s-a calificat în sferturile Cupei Italiei
23:44 3 dec.
Căpitanul de la Arad al FCSB-ului, concluzii după eșecul dureros cu UTA: „Trebuie să punem capul în pământ”
23:38 3 dec.
Uluitor! Ce putea să facă jucătoarea lăsată acasă de Ovidiu Mihăilă, în timp ce România juca “finala” cu Ungaria
1 FotoAroganţa celui mai bogat român. Şi-a luat avion privat ca să aterizeze cu el în propria curte 2 Plecare importantă din staff-ul Universităţii Craiova. A semnat în prima Ligă din Porugalia 3 FCSB pregăteşte al doilea transfer al iernii. Fotbalist crescut de Arsenal, negocieri avansate cu Gigi Becali 4 Gigi Becali l-a distrus după UTA – FCSB 3-0: „S-a cerut afară, a alergat mult săracu’”. Pe cine a remarcat 5 De ce nu a mers Ion Țiriac la înmormântarea bunului său prieten. Ilie Năstase a fost “mandatat” să-i ţină locul 6 UTA – FCSB 3-0, în Cupa României. Campioana României, surclasată de echipa lui Adrian Mihalcea la Arad
Citește și