Novak Djokovic şi-a anunţat revenirea în circuitul ATP! Marele campion sârb s-a retras din cauza unei accidentări din semifinala de la Australian Open 2025 cu Alexander Zverev, după ce a pierdut primul set.
Din fericire, recuperarea a decurs aşa cum trebuie şi Novak Djokovic este pregătit să joace la Doha, turneu programat în perioada 17-22 februarie. Acolo, el poate cuceri turneul cu numărul 100 al carierei.
Novak Djokovic revine în circuit! Fostul număr 1 mondial s-a vindecat şi a anunţat că va merge la Doha
Sârbul Novak Djokovic a declarat că accidentarea sa la coapsa stângă este aproape vindecată şi că este pregătit să joace la Doha pentru a câştiga al 100-lea său titlu din carieră, relatează AFP.
„Nu mai există nicio ruptură musculară. Leziunea este aproape 100% vindecată şi sunt gata să merg spre alte victorii”, a declarat Nole într-un interviu publicat de cotidianul muntenegrean Vijesti, notează news.ro.
„Am primit undă verde de la echipa medicală pentru a mă putea antrena şi pregăti. Mai sunt şapte zile până la turneul de la Doha, iar eu îmi respect programul”, a adăugat fostul număr 1 mondial.
Turneul de la Doha este programat în perioada 17-22 februarie.
Novak Djokovic poate cuceri titlul cu numărul 100 al carierei
Campionul sârb în vârstă de 37 de ani, câştigător a 24 de titluri de Mare Şlem, s-a retras din semifinalele Australian Open în ianuarie din cauza accidentării, după ce a pierdut primul set cu 6-7 (5/7) în faţa germanului Alexander Zverev, numărul 2 mondial. „Sper să pot câştiga acest al 100-lea trofeu acum la Doha. Îl urmăresc de ceva vreme, din octombrie anul trecut. Dar vom vedea, va veni când va veni”, a declarat Djokovic, adăugând că «crede» în capacitatea sa de a juca şi alte turnee de Grand Slam.
„Slavă Domnului că am reuşit să mă recuperez rapid. Am avut mai multe accidentări în ultima vreme, comparativ cu primii cincisprezece ani ai carierei mele. Probabil că asta vine cu vârsta, dar corpul meu încă mă susţine bine şi încă mai am un foc în mine”, a explicat sârbul.
Fostul număr 1 mondial fusese deja nevoit să se retragă înainte de sfertul de finală de la Roland Garros, în 2024, când s-a accidentat la genunchiul drept şi a suferit o operaţie de menisc. Imediat ce a revenit pe terenuri, el a ajuns în finala de la Wimbledon o lună mai târziu şi a câştigat aurul olimpic la Paris două săptămâni mai târziu.
- Cunoaștem finala de la Roland Garros! Cu cine se va duela Alexander Zverev
- Șocul zilei la Roland Garros! Novak Djokovic, eliminat după ce a condus cu 2-0 la seturi. Meci de aproape cinci ore
- Rafa Nadal a dat verdictul după ce Carlos Alcaraz s-a retras și de la Wimbledon: “Și eu m-am accidentat așa”
- Carlos Alcaraz s-a retras de la Wimbledon! Anunț devastator făcut de dublul-campion de la All England Club
- Jannik Sinner, campion la Roma! Italianul l-a învins în finală pe Casper Ruud. Tun financiar pentru liderul ATP
































