Adevărul despre transferul lui Louis Munteanu la FCSB pentru 5 milioane de euro

Radu Constantin Publicat: 22 octombrie 2025, 12:27

Comentarii
Adevărul despre transferul lui Louis Munteanu la FCSB pentru 5 milioane de euro

Louis Munteanu / Profimedia Images

De curând a apărut informarţia că Gigi Becali este dispus să plătească 5 milioane de euro pentru Louis Munteanu. Ştirea a fost alimentată chiar de Gigi Becali care a lăsat de îneţes că este dispus să achite această sumă, una fără precedent în Liga 1. Florin Prunea îi cere patronului FCSB să treacă de la vorbe la fapte şi să facă oficial oferta, nu doar declarativ.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

”Vrei să-ți spun ceva? N-a oferit niciodată 5 milioane de euro. Dacă îl vrei, atunci faci o hârtie oficială. Așa pe vorbe nu merge”, a spus Florin Prunea, la digisport.ro.

Gigi Becali a negociat şi în vară pentru Louis Munteanu

Gigi Becali susține că și în vară putea să-l transfere pe Louis Munteanu, chiar în ultima zi de mercato, dar a renunța la idee când a aflat că nu-l poate trece pe atacant pe lista UEFA.

”Am fost la un milimetru. Să-ți spun o chestie. A rămas ca să fie între noi. Dacă puteam să-l pun pe lista UEFA pe Louis, era la noi, era la mine. Mai este încă o chestiune. Nu puteam în ultima zi să fac și control medical, și toate cele. Nu poți să faci în ultima zi. Nu mă întreba de preț, pentru că nu am să-ți spun. Așa a rămas între noi, între mine și ‘Tati’ (n.r. Neluțu Varga), să nu vorbim, să rămână între noi. Dacă puteam să-l pun pe lista UEFA… Nu contează prețul, nu spun cât dădeam, că așa a rămas, să nu vorbim, dar dacă puteam să-l pun pe lista UEFA era deja luat”, a declarat atunci Becali.

Oferta de 10 milioane de euro pentru Louis Munteanu, refuzată de CFR Cluj

Şi totuşi Louis Munteanu a fost subiectul unei oferte uriașe, dar conducerea clubului a ales să o respingă. Fostul portar al Generației de Aur, Florin Prunea, a dezvăluit că o echipă de top din Franța a pus pe masă o sumă record pentru fotbalist. Prunea susține că Rennes, club din Ligue 1, a înaintat o ofertă oficială de 10 milioane de euro pentru Louis Munteanu. ”Am văzut documentul. Zece milioane de euro a fost ultima ofertă și nu i-au dat drumul. De la Rennes”, a declarat Florin Prunea, conform DigiSport. O altă echipă interesată de Louis Munteanu a fost Valencia.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:03

Lazio – AC Milan 1-0. Ajutor nesperat pentru Cristi Chivu în lupta la titlu din Serie A

23:59 15 mart.

VIDEOFC Porto – Moreirense 3-0! Liderul a făcut show pe teren propriu şi s-a distanţat în fruntea clasamentului

23:55 15 mart.

“Este ruşine să faci 0-0 cu Metaloglobus?” Gigi Becali a dat verdictul, după debutul ratat al lui Mirel Rădoi!

23:44 15 mart.

Reacția lui Mihai Popescu, după revenirea pe teren la FCSB: „În mintea mea e un singur lucru”

23:28 15 mart.

Ce a spus Florin Tănase despre Mirel Rădoi, după debutul ratat al antrenorului cu Metaloglobus!

23:25 15 mart.

Aryna Sabalenka, victorioasă în finala Indian Wells! Revanșă în duelul cu Elena Rybakina

1 Ce variante are conducerea Oțelului pentru înlocuirea lui Laszlo Balint. Doi antrenori pe lista gălățenilor 2 Campionatul „nebun” din Europa unde toate cele 18 echipe încă au șanse la titlu: fostul lider a căzut pe locul 11! 3 VIDEOKimi Antonelli câștigă în premieră o cursă în F1, după o prestație magistrală în China. O nouă “dublă” Mercedes 4 Asistența așteptată pe Arena Națională la FCSB – Metaloglobus! Câți fani vor fi la debutul lui Mirel Rădoi 5 Suspendare uriașă pentru Istvan Kovacs. Ce i se pregătește arbitrului, după gafa din Rapid – Dinamo 6 Situație ireală înainte de Bayern – Atalanta! Nemții, fără portar la meciul de Ligă. Ce soluție se ia în calcul
Citește și