Bilanțul României contra posibilelor adversare de la World Cup 2026: un meci istoric și un discurs memorabil

Andrei Nicolae Publicat: 5 decembrie 2025, 23:38

Comentarii
Bilanțul României contra posibilelor adversare de la World Cup 2026: un meci istoric și un discurs memorabil

Generația de Aur a României, la Mondialul din 1994 / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

România și-a aflat vineri seara posibilele adversare de la Cupa Mondială din 2026, acestea fiind Statele Unite ale Americii, Australia și Paraguay. De-a lungul anilor, naționala noastră a înfruntat toate cele țări peste care poate da la Mondial, iar un meci iese în mod cert în evidență prin prisma importanței pe care a avut-o.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România a jucat în istoria sa cel puțin un meci cu fiecare echipă peste care ar putea da în grupele de la Mondial. Țara pe care am întâlnit-o de cele mai multe ori este gazda: Statele Unite ale Americii, în fața cărora am obținut și o victorie uriașă.

Bilanțul României contra Statelor Unite ale Americii

România a dat de patru ori peste SUA, primele trei dueluri disputate fiind amicale. Al patrulea a venit la Mondialul din 1994, când echipa antrenată de Anghel Iordănescu obținea o victorie grație unicului gol marcat de Dan Petrescu pe Rose Bowl din Los Angeles, în fața a 106.000 de spectatori.

Bilanțul României contra SUA:

  • România – SUA 0-2 (28 august 1991, Brașov, amical)
  • SUA – România 1-1 (7 februarie 1993, Santa Barbara, amical, a marcat pentru ai noștri Ilie Dumitrescu)
  • România – SUA 2-1 (13 februarie 1994, Hong Kong, amical, a marcat pentru ai noștri Ilie Dumitrescu x2)
  • SUA – România 0-1 (26 iunie 1994, Los Angeles, Cupa Mondială din 1994)

Rezultatele cu Australia și Paraguay. Meciul care a creat un discurs celebru

Pe echipa extrasă din urna a doua, Australia, România a întâlnit-o singură dată în istoria ei, iar atunci a fost un meci amical. Duelul a avut loc pe 6 februarie 2013, la Ciudad de Malaga, iar “tricolorii” s-au impus cu 3-2 grație reușitelor lui Cristi Tănase, Alexandru Maxim și Gabriel Torje.

Reclamă
Reclamă

Cu Paraguay, naționala din urna a treia, România a jucat de două ori, primul dintre meciuri oferind un moment care a intrat în istoria sportului românesc. Pe data de 3 iunie 1998, echipa noastră îi învinge a pe sud-americani cu 3-2 în ceea ce era atunci penultima partidă înainte de Cupa Mondială din acel an.

După meci, Hagi a avut celebrul discurs furibund la adresa jurnaliștilor, în care a transmis următoarele lucruri: “E normal ce spune Iordănescu! Noi jucăm pentru România! Am muncit pentru bani. Țineți cu echipa națională!

V-am obișnuit prost timp de 10 ani. La ce condiții avem, nu avem nici un fotbal. Ce performanțe sunt în România? Suntem capi de serie la Mondiale. Nu ne prețuiți! Noi jucăm fotbal bine.

Reclamă

Merităm să ne faceți statuie. La ce condiții sunt în România, trebuie să ne faceți statuie. Noi ne facem meseria bine. În 3 ani fotbalul nostru se duce. Rezultatele sunt cu noi“.

Celălalt meci în care România a întâlnit-o pe Paraguay a fost un alt amical, disputat pe 11 iunie 2011, pierdut de ai noștri cu 0-2.

Până să ajungă la Mondial, România va avea de trecut de baraj. În semifinalele play-off-ului, “tricolorii” dau peste Turcia în deplasare pe 26 martie, în timp ce pe 31 ar fi finala barajului contra învingătoarei duelului dintre Slovacia și Kosovo.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Pe ce loc va termina Nuno Campos cu Dinamo în primul sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:56

Semnează cu CSM București, după ce a câștigat Champions League cu Metz: „Abia aștept”

23:07

Două transferuri ratate la FCSB. Anunțul lui Mihai Stoica: „Dacă ne grăbeam, avem și trei jucători deja”

22:50

Florentino Perez, victorie categorică la alegerile pentru președinția lui Real Madrid: „Este o zi fericită!” Mesajul lui Mourinho

22:48

„Trebuie să vorbesc cu el!” Mesajul cutremurător al selecționerului, după ce Eriksen s-a prăbușit pe gazon

22:23

„E groaznic”. A văzut ce s-a întâmplat cu Christian Eriksen și a rămas „mască”: „E a doua oară când se întâmplă!”

22:07

VideoJurnal Antena Sport | Cineva să-l oprească!

1 O nouă plecare anunțată de Dinamo, la câteva ore după aducerea lui Nuno Campos 2 Lovitură uriașă pentru Craiova! Anunțul făcut de impresarul lui Al-Hamlawi: „Să fie clar!” 3 Gigi Becali a primit o ofertă de 7 milioane de euro pentru un star de la FCSB. Anunţul patronului 4 Gigi Becali a dat cea mai tare lovitură la FCSB! “Semnează pe 2 ani” 5 Adi Ilie a anunţat care sunt cei 3 jucători ai viitorului naţionalei României: “Sper că Hagi şi-a dat seama” 6 Sorin Cârţu a anunţat “cel mai tare transfer făcut de Universitatea Craiova în această vară”
Citește și