Verdictul specialistului după faza penalty-ului din care Rapid a egalat-o pe UTA, ulterior învingând-o!

Bogdan Stănescu Publicat: 27 ianuarie 2026, 22:31

Comentarii
Verdictul specialistului după faza penalty-ului din care Rapid a egalat-o pe UTA, ulterior învingând-o!

Faza penalty-ului Rapidului cu UTA / captura digisport.ro

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Fostul arbitru Marius Avram (46 de ani) a analizat faza penalty-ului care i-a adus egalarea Rapidului cu UTA. Dobre a transformat penalty-ul în minutul 43, ulterior Rapidul obţinând victoria cu golul lui Bolgado, din minutul 79, după un corner executat de Olimpiu Moruţan.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marius Avram e de părere că Sebastian Colţescu (48 de ani) nu trebuia să dicteze lovitură de la 11 metri, având în vedere că jucătorul arădenilor, Pospelov, a încercat să îşi micşoreze aria corpului, trăgându-şi mâna.

Avram e de părere că Sebastian Colţescu nu trebuia să dicteze penalty!

Colțescu acordă penalty, apoi e chemat de Dima să revadă faza. O vede și rămâne consecvent cu decizia luată în teren. Vedem un jucător care este cu fața la adversar, îl vede că șutează și încearcă să se ferească. Cu o mână reușește, cu cealaltă aproape a reușit. Îl lovește mingea în mână când el aproape o avea lipită de corp.

Intenția jucătorului la această fază e de a-și micșora suprafața corpului. Încearcă să-și tragă mâinile instinctiv către corp. Nu să depărteze, ci să apropie. Are mâna foarte aproape de corp în momentul în care are loc contactul cu mingea.

Dacă se îndrepta spre gol, dacă oprește înscrierea unui gol era penalty. La șutul la poartă avem instrucțiuni foarte clare. Nu putem spune că e gol clar. Portarul era în poartă, doi fundași în spate. Mâna în care îl lovește mingea e aproape lipită”, a spus Marius Avram pentru digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

În urma victoriei din deplasare, cu 2-1, cu UTA, Rapid a trecut peste Dinamo şi ocupă în acest moment locul 2 în Liga 1, cu 45 de puncte. Lider e Universitatea Craiova, cu 46 de puncte. Pe locul 3 e echipa antrenată de Kopic, cu 44 de puncte. Toate cele trei echipe aflate pe podium şi-au câştigat meciurile disputate în etapa cu numărul 23. Dinamo a învins-o cu 2-1 pe Hermannstadt, în deplasare, în primul meci al etapei. Raul Opruţ a reuşit o „dublă” împotriva fostei sale echipe. Craiova a învins-o cu 2-0, acasă, pe FC Botoşani. Golurile oltenilor au fost marcate de Cicâldău (min. 65) şi Etim (min. 83).

 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Mai are nevoie FCSB de transferuri, după eliminarea din Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:10

Gigi Becali trece la next level: „Îi pun să filmeze și opresc antrenamentele prin telefon!” Avertisment pentru MM Stoica

10:44

Doi jucători de la CFR Cluj, propuşi de Neluţu Varga la Rapid. Răspunsul dat de giuleşteni

10:40

Elizabeta Samara – I-Ching Cheng LIVE VIDEO pe AntenaPLAY, primul tur la WTT Champions Yokohama 2026

10:21

Carlos Alcaraz s-a retras de la încă un turneu. Probleme înainte de US Open

10:14

„E vina noastră că idolatrizăm un vagabond!” Neymar, imagini nemaivăzute în Brazilia! Ce a putut să facă în fața fanilor

9:56

Universitatea Craiova a primit răspunsul, după oferta pentru titularul lui Dinamo. „Câinii” i-au anunţat clauza

1 Universitatea Craiova, refuzată de Dinamo. „Câinii” cer 3 milioane de euro pentru un om de bază 2 OUT! Becali l-a executat în direct pe jucătorul de la FCSB: „Ăsta nu-i fotbalist. Îl dau gratis!” 3 Gigi Becali îl vrea pe Dan Petrescu la FCSB: „Mi-a zis Meme şi am acceptat” 4 Gigi Becali, ofertă pentru Jovo Lukic! Mesaj categoric pentru U Cluj: „Exclus să dau mai mult”. Ce salariu i-a pregătit 5 Echipa lui Dan Șucu, dezastru în meciul cu o echipă de Premier League: 10-1! 6 Basarab Panduru a distrus un jucător de la FCSB, după remiza cu Farul: „Nici când era slab nu era atât de slab”
Citește și