„Ați distrus fotbalul”. Scandal uriaș la Napoli, după eșecul cu Atalanta. Fazele care l-au adus la disperare pe Antonio Conte

Viviana Moraru Publicat: 22 februarie 2026, 21:18

Comentarii
Ați distrus fotbalul”. Scandal uriaș la Napoli, după eșecul cu Atalanta. Fazele care l-au adus la disperare pe Antonio Conte

Antonio Conte, în meciul Atalanta - Napoli 2-1/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

A fost scandal uriaș la Napoli, după eșecul suferit cu Atalanta, scor 1-2, în etapa a 26-a din Serie A. Campioana en-titre din Italia a condus la Bergamo, însă trupa lui Raffaele Palladino a întors scorul și a luat cele trei puncte. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Napoli a deschis scorul în minutul 18, atunci când Sam Beukema a marcat din pasa lui Miguel Gutierrez. Trupa lui Antonio Conte a intrat astfel cu avantaj la vestiare. 

Scandal uriaș la Napoli, după eșecul cu Atalanta 

Pe finalul primei reprize, a avut loc o fază controversată. În minutul 41, atunci când Daniele Chiffi a dictat penalty în favoarea lui Napoli, în urma unui duel între Rasmus Hojlund și Isak Hien. Atacantul a căzut în careu, iar arbitrul a arătat imediat punctul cu var. 

Cu toate acestea, „centralul” a fost chemat să revadă faza pe monitorul VAR la marginea terenului și și-a schimbat decizia, considerând că duelul dintre Hojlund și Hien este unul regulamentar. 

Reclamă
Reclamă

În minutul 46, Napoli a reușit să marcheze și să ducă scorul la 2-0. Reușita lui Miguel Gutierrez a fost anulată însă pentru un fault comis de Rasmus Hojlund în atac. Atacantul i-a pasat lui Gutierrez în fața porții, după un duel cu același Isak Hien, în urma căruia apărătorul Atalantei a căzut în marginea careului. Pe reluări s-a putut observa, însă, că între cei doi a fost un contact minim, fără intensitate. 

După fazele controversate, fiul patronului De Laurentiis, Edoardo, a postat mai multe mesaje pe contul său de Instagram. După penalty-ul întors de VAR, acesta a transmis „Ce VAR! Hahahaha”, iar după golul anulat, fiul șefului campioanei Italiei a avut un mesaj dur: „Ați distrus fotbalul”. 

Reclamă

Mario Pasalic și Lazar Samardzic au marcat pentru Atalanta în repriza secundă. După meci, Antonio Conte a fost un car de nervi și a refuzat să se prezinte la flash-interviu și la conferința de presă. 

După eșecul suferit cu Atalanta, Napoli a rămas pe locul trei, la nu mai puțin de 14 puncte distanță față de lider, Interul lui Cristi Chivu. Pe doi se clasează AC Milan, care în această rundă a fost învinsă de Parma, scor 0-1. „Diavolii” au rămas cu 54 de puncte, fiind la zece puncte distanță de nerazzurri. 

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

E Denis Drăguş soluţia perfectă pentru atacul FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:37

Florentino Perez i-a făcut toate poftele lui Jose Mourinho! Cât a cheltuit Real Madrid vara aceasta

18:35

LIVE TEXTKuPS – Universitatea Craiova 0-1, în turul al treilea din Europa League. Baiaram a deschis scorul

18:30

CFR Cluj – Tromso LIVE TEXT (19:30), turul 3 preliminar din Conference League. Echipele de start

18:21

Rodri a ales între Barcelona şi Real Madrid. Anunţul momentului în Spania

17:53

Filip Stojilkovic, prezentat oficial la Rapid. Al şaptelea transfer al verii pentru Daniel Pancu

17:45

OFICIAL | Yan Diomande a semnat cu Real Madrid! Suma uriaşă plătită de formaţia de pe Bernabeu

1 Transferul verii în România! Karamoko, de la Dinamo la FCSB: condiţia pusă de Andrei Nicolescu 2 Dennis Politic, la Rapid? Daniel Pancu a fost întrebat direct despre jucătorul de la FCSB 3 Ofertă de 100.000.000 de euro pentru FCSB! Gigi Becali a recunoscut totul: „Vine un american” 4 Adi Chică-Roşă s-a transferat în Liga 1. Cu ce echipă a bătut palma 5 În sfârșit! Liverpool a decis pe cine să aducă în locul lui Salah! Vine alături de Barcola de la PSG 6 A murit fostul acţionar de la FC Argeş! De curând revenise alături de echipă
Citește și