Motivul pentru care Tudorel Stoica nu regretă că nu a fost pe teren la finala Cupei Campionilor din 1986!

Bogdan Stănescu Publicat: 7 mai 2026, 23:47

Comentarii
Motivul pentru care Tudorel Stoica nu regretă că nu a fost pe teren la finala Cupei Campionilor din 1986!

Tudorel Stoica, la declaraţii, după sărbătoarea de pe Ghencea / AntenaSport

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Tudorel Stoica (71 de ani) era căpitanul Stelei în sezonul 1985-1986, în care echipa bucureşteană a cucerit Cupa Campionilor Europeni. Tudorel Stoica nu a evoluat în finala istorică împotriva Barcelonei fiindcă a fost suspendat. În absenţa lui, Ştefan Iovan a purtat banderola în finala de la Sevilla şi a ridicat trofeul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tudorel Stoica a mărturisit acum, la 40 de ani de la cea mai importantă performanţă a unei echipe româneşti din istorie, că nu regretă că nu a jucat. El a dezvăluit că, după victoria Stelei, se gândea că, dacă ar fi jucat, poate ar fi comis o greşeală, iar roş-albaştrii nu ar mai fi cucerit Cupa Campionilor. Victor Piţurcă, ce va împlini 70 de ani mâine, îi spunea anterior colegului său că, dacă ar fi fost pe teren, Steaua nici nu ar fi ajuns la loviturile de departajare, ar fi câştigat fără acel dramatism absolut.

Tudorel Stoica: “Nu regret că nu am fost în finală. Ăsta a fost destinul meu”

“Sunt mai mari emoţiile, pentru că trece timpul, noi îmbătrânim. Aceşti colegi minunaţi ai mei au făcut o performanţă extraordinară, câştigând Cupa Campionilor, fiind prima echipă din estul Europei care câştigă Cupa Campionilor şi, cel mai important lucru din punctul meu de vedere, a fost câştigată cu o echipă din Spania.

Să nu uităm că această echipă a câştigat anul următor Supercupa Europei, care e un trofeu extraordinar, foarte valoros şi acela. Dacă exista VAR câştigam şi Cupa Intercontinentală.

Iar o mare performanţă, din punctul meu de vedere, a fost că am mai reuşit să jucăm încă o semifinală şi încă o finală. Deci 3 ani de zile această echipă a dominat fotbalul european. Să vii din estul Europei şi să domini fotbalul european este ceva extraordinar.

Reclamă
Reclamă

Secretul acelei echipe a fost prietenia dintre noi, am fost ca o familie. Ne-am înţeles foarte bine şi ne înţelegem în continuare foarte bine. Am creat o echipă extraordinară, şi datorită antrenorului nostru, să nu uităm, Emeric Ienei. Datorită acestor lucruri am şi făcut performanţă.

(n.r: Aveţi un regret că nu aţi fost în finală?) Nu. Ăsta a fost destinul meu. Stăteam şi mă gândeam după meci, poate că dacă jucam eu, făceam vreo greşeală, pierdea echipa. Dar aşa echipa a câştigat fără mine şi mi-a dat posibilitatea să joc şi eu încă două finale, Supercupa Europei şi Cupa Intercontinentală.

Sunt mulţumit că băieţii au jucat şi au câştigat, asta e cel mai important”, a declarat Tudorel Stoica.

Reclamă

Legendele care au cucerit Cupa Campionilor au sărbătorit cu fanii împlinirea a 40 de ani de la cea mai mare performanţă a unei echipe de club româneşti din istorie. Sărbătoarea nu a fost umbrită nici de înfrângerea Stelei, 0-2, cu Sepsi, pe teren propriu.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:30

Arsenal forțează transferul fotbalistului de la PSG! Mutarea ar costa 70 de milioane de euro

16:16

Mihai Stoica a găsit antrenorul FCSB-ului: „Nu poate să mă refuze”

16:00

VideoGrand Prix, episodul 45: Antal Putinică şi Cătălin Ghigea au analizat Marele Premiu de la Miami

15:16

Argentina, solicitare către FIFA înaintea Cupei Mondiale! Se cere anularea suspendării unei vedete

14:58

CFR Cluj – Universitatea Craiova, 21:00, LIVE TEXT. Meci crucial în lupta pentru titlu

14:37

FRF a anunţat o nouă schimbare! Când va avea loc duelul decisiv pentru Conference League

1 FotoCel mai crunt destin al unui câştigător al Cupei Campionilor cu Steaua! S-a sinucis, după un şir întreg de drame 2 Vlad Chiricheş, aşteptat să semneze! Echipa unde e dorit fostul jucător al FCSB-ului 3 FRF a amânat startul viitorului sezon de Liga 1! Decizia de urgenţă luată de forul condus de Răzvan Burleanu 4 Făcut KO de Tchouameni, Valverde a plecat din vestiar în scaun cu rotile. Dezvăluie halucinantă făcută de presa din Spania 5 Dramatism total! Andrei Raţiu şi Rayo au “salvat” Spania în minutul 90+4. Performanţa are impact asupra Champions League 6 Mbappe îi enervează din nou pe fanii Realului! Cum a fost surprins astăzi, după bătaia Valverde – Tchouameni
Citește și