Un superstar și-a anunțat retragerea de la națională după ce a fost eliminat de la Cupa Mondială: „Ultimul meci”

Andrei Nicolae Publicat: 3 iulie 2026, 10:17

Comentarii
Un superstar și-a anunțat retragerea de la națională după ce a fost eliminat de la Cupa Mondială: „Ultimul meci

Riyad Mahrez, în timpul unui meci / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Riyad Mahrez, cel mai important jucător al Algeriei, și-a anunțat retragerea de la echipa națională după ce nord-africanii au fost eliminați de la Cupa Mondială de Elveția cu scorul de 2-0. Fotbalistul de 35 de ani pune astfel capăt unei perioade de 12 ani în care a avut onoarea să poarte tricoul „Războinicilor deșertului”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Algeria și-a luat rămas-bun de la Cupa Mondială, după ce a fost eliminată în faza 16-imilor de către Elveția cu scorul de 2-0. Vestea legată de meci nu a fost însă unica informație tristă pe care fanii echipei din nordul Africii s-au văzut nevoiți să o îndure, pentru că după partida de la Vancouver a mai venit o știre-șoc.

Mahrez se retrage de la naționala Algeriei

Riyad Mahrez a anunțat că nu va mai evolua pentru naționala Algeriei și că partida contra Elveției a fost ultima în care a purtat tricoul „vulpilor fenec”.

Acesta a fost ultimul meu meci pentru echipa națională„, a spus fostul fotbalist de la Machester City sau Leicester la microfonul celor de la beIN Sports.

Reclamă
Reclamă

Mahrez și-a început aventura de la naționala Algeriei pe 31 mai 2014, când și-a făcut debutul într-un amical contra Armeniei la 23 de ani sub comanda lui Vahid Halilhodzic. Atunci, extrema dreaptă a oferit două pase decisive.

Au urmat alte 118 partide pentru Mahrez în tricoul „războinicilor deșertului”, perioadă în care a marcat 40 de goluri și a oferit 45 de pase decisive. În 2019, a venit cel mai important moment pentru Mahrez de la națională, câștigarea Cupei Africii pe Națiuni din 2019 după o finală contra Senegalului, în care jucătorul de atunci al lui Man. City a fost căpitan.

Pe lângă prezența de la Cupa Mondială din acest an, fotbalistul lui Al-Ahli a evoluat într-un meci și la ediția din 2014, când Algeria jucase pentru ultima dată la turneul final. La AFCON, Mahrez a evoluat la șase ediții și a marcat tot atâtea goluri.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

În ce competiţie europeană va juca Universitatea Craiova în toamnă?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:53

Roberto De Zerbi, dezlănțuit pe piața transferurilor: vrea doi jucători de la Manchester City! „Cetățenii” cer 150 de milioane

22:45

UPDATEOFICIAL | Vasile Mogoș a fost prezentat la noua echipă: „Benvenuto!”. Contract pe 2 sezoane pentru campionul din sezonul trecut

22:37

Carlos Sainz a dat lovitura! Spaniolul a semnat un nou contract şi va încasa o sumă colosală

22:26

Concordia Chiajna – Oţelul Galaţi 5-1. Umilinţă totală în Cupa României. Ilfovenii au făcut show şi s-au calificat în grupe

22:04

Sorana Cîrstea, eliminată în optimi la Cincinnati! Românca, învinsă în trei seturi de locul 3 mondial

21:59

Un suporter de la Hapoel Beer Sheva, prins cu zeci de obiecte pirotehnice înaintea meciului din Giuleşti

1 Ce lovitură! Un atacant cu 11 goluri în 10 meciuri vine în Liga 1 2 Jamal Musiala a leșinat din nou! Clipe de coșmar în decurs de câteva zile pentru starul lui Bayern Munchen 3 Singurul jucător criticat de Gigi Becali după victoria dramatică a FCSB-ului: „Vrea să fie şmecher” 4 Foto„Am divorțat de cea mai frumoasă femeie de pe planetă!” Adevărul a ieșit la iveală abia acum! 5 Ce suspendare a primit Daniel Pancu, după ce a fost eliminat în Rapid – Dinamo 0-1 6 E gata! Ioan Varga renunță la CFR Cluj și a anunțat numele noului președinte: „Mi-a ajuns și m-am săturat!”
Citește și