Calificare dramatică pentru Steaua Bucureşti în sferturile de finală ale LEN Euro Cup la polo

Publicat: 23.03.2024, 22:47.
Actualizat: 25.03.2024, 17:35

Hepta

Calificare dramatică pentru Steaua Bucureşti în sferturile de finală ale LEN Euro Cup la polo. Steliştii s-au calificat după executarea loviturilor de departajare.

CSA Steaua Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale LEN Euro Cup la polo pe apă, după ce a învins formaţia elenă Panionios Atena cu scorul de 20-18 (2-2, 3-2, 2-4, 4-2, 9-8), în urma aruncărilor de departajare, sâmbătă seara, în manşa secundă a optimilor de finală, în Bazinul Steaua din Capitală.

După 11-12 în tur, Steaua a câştigat cu 11-10 în bazinul propriu, golul care a trimis meciul la penalty-uri fiind marcat când mai erau două secunde din timpul regulamentar, de Răducu Alex Dincă. Steaua a revenit de la 9-10, punctând de două ori în ultimul minut, cealaltă reuşită fiind a lui Filip Klikovac, scrie agerpres.ro.

La penalty-uri, singurul care a ratat din 18 execuţii a fost Grigorios Kapetanakis, care a nimerit bara, David Bota aducând victoria roş-albaştrilor.

Golurile Stelei a fost înscrise de Vlad Georgescu 6, Andrei Neamţu 4, Răducu Alex Dincă 3, Tudor Fulea 2, David Bota 2, Filip Klikovac 1, Andrei Ţepeluş 1 şi Nebojsa Vuskovic 1.

Pentru oaspeţi au marcat Nikolaos Kopeliadis 5 goluri, Alexandros Evgenios Gounas 5, Konstantinos Gkiovetsis 4, Ioannis Papakos 2, Konstaninos Mourikis 1, Grigorios Kapetanakis 1.

Seară magică pentru Steaua București, campioana României la polo. Calificare dramatică în sferturile de finală ale LEN Euro Cup. Ce desfășurare, câte emoții! Grecii, învingători cu 12-11 în tur, conduceau cu 10-9 și la București, cu 1 minut și 6 secunde înainte de final! Steliștii s-au aruncat în atac, mai întâi Filip Klikovac a egalat la 10, am recuperat mingea și cu 2 secunde înainte de final Răducu Dincă a devenit eroul nostru. A dus Steaua în avantaj, 11-10, iar pentru desemnarea echipei calificate s-a trecut la executarea loviturilor de la 5 metri.
A fost nevoie de 18 penalty-uri pentru departajare. Grecii au ratat o singură aruncare, prin Kapetanakis. Aruncarea decisivă i-a revenit lui David Bota. Nu i-a tremurat mâna, a marcat și Steaua s-a calificat în sferturi! Bravo, băieți! O seară în care am retrăit spiritul Stelei!„, a scris Steaua Bucureşti pe reţelele de socializare.

Care este cel mai bun antrenor al momentului în fotbalul mondial?

14:11 Mihai Chiruţă s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! Team România a ajuns la 86 de sportivi calificaţi 13:25 Kylian Mbappe a organizat o petrecere fabuloasă, la plecarea de PSG! Mama starului francez, indicii despre următoarea lui echipă 13:25 Mick Schumacher ar putea reveni în Formula 1 13:09 FotoCum l-a întâlnit cea mai cunoscută amantă din România pe bărbatul care a făcut-o celebră! Totul a ieşit la iveală 13:01 Gigi Becali şi Dan Şucu, război total pentru transferul lui Louis Munteanu: „Intru în faliment” 12:40 Gigi Becali, anunţ de ultimă oră despre transferul lui Alex Chipciu la FCSB 12:23 „Pleacă Dennis Politic de la Dinamo?” Răspunsul dat imediat de Andrei Nicolescu, după victoria cu Csikszereda 11:35 Ce salariu va avea la FCSB primul jucător transferat de Gigi Becali! Campioana a început asaltul pe piaţa transferurilor 11:01 Demitere neaşteptată în Liga a 2-a! Nicolae Dică e gata să revină, „la pachet” cu Dani Coman 10:32 Anunţul italienilor despre viitorul lui Dennis Man şi al lui Valentin Mihăilă! Ce se întâmplă cu cei doi români de la Parma Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase