Cum arată mâinile unui campion mondial! Cătălin Chirilă şi sacrificiul făcut pentru medalii şi calificarea la Jocurile Olimpice

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 28.08.2023, 18:13

Cum arată mâinile unui campion mondial. Sacrificiul făcut de Cătălin Chirilă

Cătălin Chirilă, cu medaliile câştigate la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe / Colaj AS.ro

Cum arată mâinile unui campion mondial la kaiac-canoe s-a aflat după revenirea în ţară a lui Cătălin Chirilă. Tricolorul în vârstă de 25 de ani a cucerit două medalii de aur la Campionatele Mondiale de la Duisburg, care au fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY.

Chirilă a fost primit cu flori pe aeroport, după ce a câştigat medalia de aur în proba de 500 de metri şi medalia de argint în proba de 1000 de metri. Mai mult decât atât, sportivul legitimat la Steaua a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024.

Cătălin Chirilă a făcut senzaţie la Campionatele Mondiale şi a ajuns la Bucureşti cu medaliile. Le-a ţinut şi în mână şi s-a văzut cât de mult a muncit pentru a deveni campion mondial. Imaginile vorbesc de la sine!

Chirilă îi asigură pe fani că va trage tare pentru a aduce României o medalie olimpică aşteptată de mai bine de două decenii!

Mă voi pregăti cel puţin la fel de serios pentru Jocurile Olimpice, sunt liniştit, de cum am trecut linia de finish ştiam că sunt calificat, e o linişte sufletească extremă pentru noi sportivii. Mă voi pregăti, cum spuneam, cel puţin la fel de bine ca până acum şi rezultatele nu vor înceta să apară.

(Reporter: Ai început să exersezi franceza?) Nu am început să exersez, ca să fiu sincer, dar când voi fi mai aproape de competiţie cred că voi învăţa câteva cuvinte.

(Reporter: Ce ar însemna o medalie de aur după atâţia ani? În 2000 a fost ultima medalie cucerită) Pentru mine personal va însemna visul suprem împlinit. Pentru România cred că va fi o gură de aer, pentru kaiac-canoe va fi o gură foarte mare de oxigen. Rezultatele pe care le aduc deja consider că ne ţin în viaţă sportul, dar o medalie olimpică… având în vedere că ultima medalie a fost câştigată la Sydney…„, a declarat Cătălin Chirilă.

Cătălin Chirilă a pierdut duelul cu Martin Fuksa, dar îşi poate lua revanşa la Paris

Cătălin Chirilă a pierdut duelul cu Martin Fuksa la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe! Cehul, principalul rival al sportivului român, a obţinut medalia de aur în proba de 1000 de metri.

Martin Fuksa, medaliatul cu aur în cursa de 1000 de metri de la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg,l-a învins în marea finală pe Cătălin Chirilă. Sportivul român, care a obţinut aurul în proba de 500 de metri, a trebuit să se mulţumească doar cu argintul după cursa de sâmbătă, în care nu a putut să apere titlul mondial cucerit în urmă cu un an, la Munchen.

La Duisburg, Fuksa şi-a adăugat în palmares al treilea titlu mondial, după cele cucerite în 2015 şi 2017. El mai are alte 12 medalii de aur la Campionatele Europene.

Cu toate acestea, Cătălin Chirilă a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris. Românul avea nevoie să termine în primii şase în fnala de sâmbătă pentru a fi sigur că va merge vara viitoare la Paris, acolo unde are şansa de a îşi lua revanşa în faţa lui Martin Fuksa.

Chiar dacă a obţinut medalia de aur, Martin Fuksa nu a reuşit să îşi doboare propriul record mondial, stabilit tot la Duisburg, în 2018. Atunci, cehul termina cursa cu un timp de 3:42.385, în timp ce de această dată a încheiat cursa cu un timp de 3:45.124.

Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

0:25 27 sept.

Daniel Bîrligea, în extaz după ce a marcat primul său gol la FCSB: „Asta am vrut să arăt!”. Cui a dedicat victoria

0:21 27 sept.

Darius Olaru, prima reacţie după „dubla” de vis din FCSB – RFS 4-1: „Era cel mai uşor meci!” Mesaj pentru Ştefănescu şi Bîrligea

0:09 27 sept.

„Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali

23:55

Cum arată clasamentul din grupa de Europa League, după prima etapă! FCSB, peste favoritele competiţiei

23:50

Tottenham, victorie clară cu Qarabag, după ce Drăguşin a fost eliminat! Ajax a făcut spectacol cu Beşiktaş! Rezultatele serii

23:45

Darius Olaru, dublă de senzaţie în FCSB – RFS! Florin Tănase i-a dat un assist genial căpitanului roş-albaştrilor

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele