Mattias Ekström a câștigat Cursa Campionilor și l-a egalat pe Sebastian Loeb! Mick Schumacher, finalist în premieră în proba individuală

De Antena Sport
Publicat: 29.01.2023, 15:00
Actualizat: 29.01.2023, 20:38

Cursa Campionilor e LIVE în AntenaPLAY

Mattias Ekstrom a câștigat Cursa Campionilor și l-a egalat pe Sebastian Loeb la numărul de titluri. A fost spectacol total în proba individuală pe gheața și zăpada de la Pite Havsbad.

Suedezul Ekstrom l-a învins în marea finală pe Mick Schumacher, germanul fiind una dintre surprizele plăcute ale competiției.

Mattias Ekström a câștigat Cursa Campionilor și l-a egalat pe Sebastian Loeb!

După ce a impresionat în proba pe echipe de sâmbătă, Oliver Solberg a făcut accident astăzi și a fost eliminat încă din sferturile de finală de Thierry Neuville. Belgianul a produs surpriza și l-a eliminat și pe Sebastian Loeb, marele favorit de la Cursa Campionilor. Nici alte nume importante precum Mika Hakkinen sau Valtteri Bottas nu s-au descurcat prea bine, fiind eliminați încă din primul tur.

Sebastian Vettel, Mick Schumacher, Thierry Neuville și Mattias Ekstrom au fost cei 4 semifinaliști. După cele 2 dispute din fiecare semifinală, Mick Schumacher și Mattias Ekstrom s-au calificat în marea finală. Acolo, suedezul a fost mult mai agresiv și și-a trecut în cont al patrulea titlu la Cursa Campionilor, egalându-i astfel pe Sebastian Loeb și pe Didier Auriol.

Sâmbătă, în prima zi a competiției din Suedia, Norvegia a câștigat proba pe echipe.

Oliver Solberg şi Petter Solberg au ieșit învingători în cursa de „5 stele” desfășurată pe Marea Baltică înghețată.

Cei doi norvegieni au fost mai rapizi decât vedetele Mick Schumacher, Valtteri Bottas sau Sebastien Loeb și au obținut marele trofeu.

Cursa Campionilor, în AntenaPLAY

Printre numele răsunătoare pe care le poţi vedea în AntenaPLAY se numără Sebastian Loeb, Sebastian Vettel, Mick Schumacher, David Coulthard, Mika Hakkinen, Valterri Bottas, Tom Kristensen sau Johan Kristoffersson.

Cum arată echipele:

INTĂ AICI SĂ VEZI CURSA CAMPIONILOR LIVE ÎN AntenaPLAY

Ce este Cursa Campionilor

Competiţia este văzută ca un festival de motorsport, cu o istorie care începe din 1988. La întrecere iau parte piloţi de Formula 1, Formula 2, IndyCar, Le Mans, W Series, World Rally, World Rallycross, Nitro Rallycross şi X-Games.

Toţi piloţii vor beneficia de acelaşi model de bolid, diferenţa fiind făcută doar de skillurile sportivilor.

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

21:56 Adi Popa a spus ce au făcut jucătorii de la CSA Steaua în ziua în care s-au împlinit 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor 21:43 Claudiu Niculescu a început să râdă când a fost întrebat de Dinamo, după despărţirea de Şelimbăr! Mesaj clar pentru conducere 21:02 FotoAdrian Mutu, poză cu un crocodil, alături de soţie şi de fiul Tiago: „O zi minunată” 20:53 Jaqueline Cristian, în turul 2 de la Roma! Posibil duel „de foc” cu Coco Gauff în turul 3 20:28 FotoTeodora Stoica, imagini emoţionante cu tatăl ei, Mihai Stoica: „Un vis devenit realitate” 20:14 Rapid are un nou director sportiv! Anunţul oficial al clubului patronat de Dan Şucu 19:51 Poli Iași cere suspendarea lui Homawoo pentru accidentarea cumplită provocată lui Luca Mihai! Anunţul Comisiei de Disciplină 19:29 Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat cu Barcelona, scos la licitaţie! Preţul de pornire este uriaş 19:25 România – Cehia 31-30! „Tricolorii” au avut un avans de 7 goluri în turul play-off-ului pentru CM de handbal masculin 18:59 FotoMarian Drăgulescu se însoară a treia oară! Cât de frumoasă este femeia care l-a convins să ajungă iar în faţa altarului Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției