Finală dramatică pentru Marian Drăgulescu! A ratat de puţin podiumul la Campionatul European! Gimnastul de aproape 40 de ani, pe locul 4, la sărituri

De Mihai Ispas
Publicat: 13.12.2020, 16:20

Marian Drăgulescu

profimediaimages

Marian Drăgulescu, pe locul 4, la EURO, în finala de la sărituri

Marian Drăgulescu va împlini 40 de ani peste doar cinci zile. El a fost aproape să îşi facă un cadou perfect. Gimnastul român a terminat pe locul patru, în proba sa favorită, la sărituri.

Marian Drăgulescu, locul patru la Campionatul European de la Mersin

Drăgulescu a intrat în finală cu a cincea notă. El a terminat competiţia cu o medie de 14,238. Învingătorul, ucraineanul Igor Radivilov, a avut o medie de 14,733. Celălalt reprezentant al României, Răzvan-Denis Marc, a fost cel mai slab dintre cei opt finalişti de la inele.

Drăgulescu are un palmares impresionant, din care lipseşte doar un aur olimpic. Îl poate obţine anul viitor, la Tokyo, unde este deja calificat.

Gimnastul român a adunat 8 titluri de campion mondial şi 10 titluri de campion european. În total, el are 31 de medalii la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale şi Campionatele Europene. Primul succes major l-a reuşit acum 20 de ani, tot la un European, la sol.

Aur pentru România la Campionatele Europene din Turcia

România a obţinut un aur la Campionatele Europene din Turcia, în competiţia de juniori. În vârstă de doar 18 ani, puștiul Gabriel Burtănete a reușit o performanță la Meris.

Sportivul român legitimat la clubul Steaua București a reușit să termine finala de la sărituri cu o medie de 14.283, fiind urmat de ucraineanul Ilia Kovtun, cel care s-a impus la individual compus.

Pe locul patru a venit chiar fratele lui Gabriel, Robert Burtănete, cu 13.899.

16:37 „E cel mai bun din campionat” Elias Charalambous îi ia apărarea lui Ștefan Târnovanu! Ce a spus despre gafa din meciul cu Sepsi 16:16 VIDEOValentin Mihăilă, gol superb pentru Parma! Echipa românului, tot mai aproape de revenirea în Serie A 15:59 LIVE VIDEOBlackburn – Coventry se joacă ACUM, în AntenaPLAY! Hull City – Ipswich (22:00)! Spectacol în Championship 15:25 România a obţinut o medalie de argint la Campionatele Europene de canotaj! Echipajul de patru rame feminin, locul 2 în Ungaria 15:01 Iga Swiatek, după ce a distrus-o pe Sorana Cîrstea, la Madrid: „Ăsta a fost singurul lucru pe care l-am făcut” 14:25 Carlos Alcaraz, discurs superb despre Rafael Nadal: „Vreau să profit la maximum de Rafa” 13:51 Benfica – Braga LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00). Meciul zilei în Liga Portugal 13:51 Pierdere uriaşă pentru Rapid, pentru tot restul sezonului. Anunţul oficial făcut de giuleşteni 13:38 România – Italia LIVE VIDEO (duminică, 20:30, AntenaPLAY). Debutăm la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A 13:30 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek 1-6, 1-6. Românca, demolată de numărul 1 WTA. „Sori”, fără replică la Madrid Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială