CSM Bucureşti, victorie categorică cu Banik Most, în Liga Campionilor la handbal feminin! „Tigroaicele” rămân neînvinse după cinci runde

Viviana Moraru Publicat: 16 octombrie 2022, 19:27

CSM Bucureşti, victorie categorică cu Banik Most, în Liga Campionilor la handbal feminin! „Tigroaicele rămân neînvinse după cinci runde

Cristina Neagu a ajuns la 1.000 de goluri marcate în Liga Campionilor

Cristina Neagu, în timpul unui meci pentru CSM Bucureşti/ Hepta

CSM Bucureşti a obţinut o victorie facilă în faţa echipei cehe Banik Most, cu scorul de 40-25 (25-13), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A din Liga Campionilor la handbal feminin.

CSM Bucureşti, vicecampioana României, îşi păstrează invincibilitatea, după cinci runde scurse din acest sezon de Liga Campionilor.

CSM Bucureşti, victorie categorică cu Banik Most, în Liga Campionilor la handbal feminin

”Tigroaicele” au făcut o primă repriză excelentă, marcând 25 de goluri şi intrând la pauză cu un avantaj de 12 goluri.

Antrenorul Adrian Vasile a utilizat şi jucătoarele tinere din lot, profitând de diferenţa de valoare dintre cele două echipe, astfel că ecartul nu a crescut cu mult în repriza secundă.

Pentru vicecampioana României au marcat Cristina Neagu 5 goluri, Mihaela Andreea Mihai 4, Emilie Hegh Arntzen 4, Grace Zaadi Deuna 4, Crina Pintea 4, Kalidiatou Niakate 3, Andrea Klikovac 3, Elizabeth Omoregie 3, Ema Alivodic (Ramusovic) 3, Malin Larsen Aune 2, Siraba Dembele Pavlovic 2, Alicia Gogîrlă 1, Ştefania Stoica 1, Alexandra Dindiligan 1.

Portarii echipei bucureştene au încheiat cu procentaje excelente, Marie Skurtveit Davidsen având 16 parade (55,17%), iar Laura Glauser 11 (47,83%).

În alt meci jucat duminică, SG BBM Bietigheim a dispus cu 30-23 de Krim Mercator Ljubljana, iar sâmbătă Brest Bretagne Handball a pierdut acasă cu Odense Haandbold, cu 21-25, în timp ce FTC-Rail Cargo Hungaria a remizat cu Vipers Kristiansand, 26-26, informează agerpres.ro.

CSM va juca următorul meci pe 22 octombrie, în deplasare, cu campioana en titre, Vipers Kristiansand.

Rapid, egal dramatic cu Buducnost, în Liga Campionilor la handbal feminin

Rapid a încheiat la egalitate cu echipa muntenegreană Buducnost, 30-30 (10-13), în deplasare, într-un meci din Grupa B, din Liga Campionilor la handbal feminin.

Rapid este fără înfrângere în grupa de Liga Campionilor. Campioana României are 8 puncte, după cinci etape disputate.

Finalul a fost pe muchie de cuţit, Rapid reuşind să preia conducerea în ultimul minut, prin golul marcat de Alexandra Lacrabere, din aruncare de la 7 metri, însă gazdele au egalat cu câteva secunde înainte expirarea timpului regulamentar, prin Matea Pletikosic.

Campioana României rămâne astfel neînvinsă în primul său sezon în Champions League.

Echipa antrenată de Carlos Viver a început bine jocul şi a condus cu 6-4, 8-6 şi 9-7, dar Buducnost a revenit după patru goluri consecutive, intrând la pauză cu un avans de trei goluri pe tabelă, 13-10.

Buducnost a fost în avantaj în marea majoritate a timpului în repriza secundă, însă Rapid a reuşit să egaleze de câteva ori, iar în final a scăpat victoria printre degete.

Pentru Rapid au înscris Marta Lopez Herrero 7 goluri, Sorina Grozav 7, Ainhoa Hernandez Serrador 5, Dorina Korsos 3, Alicia Fernandez Fraga 3, Alexandra Lacrabere 3, Eliza Buceschi 2.

• CSM Bucureşti, victorie facilă cu Banik Most
  • „Tigroaicele” au egalat liderul grupei

23:55
VIDEORafa Mujica, un nou gol în AntenaPLAY. Atacantul dorit de Gigi Becali a marcat în Rio Ave – Arouca 1-1, din Liga Portugal
19
23:47
„E incredibil” Ce a remarcat Mihai Stoica la Gică Hagi după Farul – CFR Cluj 5-1
19
23:40
Formula 1: Cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, LIVE pe Antena 3 CNN și LIVE STREAM în AntenaPLAY (06:00)
19
23:32
„Ce ar spune Dan Petrescu după ce aţi primit 5 goluri de la Farul?” Cristi Manea a cedat şi şi-a anunţat plecarea de la CFR Cluj
19
23:30
Palermo – Parma 0-0 în AntenaPLAY. Dennis Man şi Valentin Mihăilă s-au întrecut în ratări!
19
23:23
Mario Camora, devastat după Farul – CFR Cluj 5-1! Mesaj dur către colegi: „Să le fie ruşine tuturor, să nu ieşim din casă”
19
23:07
Gică Hagi a dezvăluit de ce a renunţat la Constantin Budescu: „Ştie că e un hotel frumos la Mamaia!”. Anunţ după Farul – CFR 5-1
19
22:59
Răspunsul lui Louis Munteanu atunci când a fost întrebat de interesul FCSB-ului şi al Rapidului! Ce a spus vedeta lui Gică Hagi
19
22:46
Ionuţ Cojocaru, noul star al lui Gică Hagi. „Dublă” şi assist în Farul – CFR Cluj 5-1: „Un meci formidabil! Asta trebuie să fac”
19
22:33
Farul a ajuns pe locul 2 în Liga 1, CFR Cluj a căzut pe 4 după umilinţa de la Ovidiu! Cum arată acum clasamentul în play-off