Închide meniul

România – Iran 39-11 | Adi Vasile, prima reacţie după accidentarea dezastruoasă suferită de Oana Borş. “Este un preţ prea mare!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 3 decembrie 2021, 22:07

Comentarii
România – Iran 39-11 | Adi Vasile, prima reacţie după accidentarea dezastruoasă suferită de Oana Borş. Este un preţ prea mare!

Mediafax Foto / Ciprian Petcut via Hepta

Cea mai tânără jucătoare din naţionala României a avut mari probleme după ce a marcat primul ei gol la reprezentativa de senioare. A urlat de durere în minutul 19 şi a fost nevoie de intervenţia rapidă a medicilor. A părăsit sala pe targă şi are şanse infime să mai poată juca la acest turneu final.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Adi Vasile a vorbit despre accidentarea suferită de Oana Borş

Adi Vasile aşteaptă să afle veşti despre starea de sănătate a sportivei de la Minaur şi caută soluţii. Este decis să cheme o jucătoare din România pentru disputele cu Kazahstan şi Norvegia.

Era foarte important să debutăm cu dreptul. Cred că din punct de vedere handbalistic, per total, am făcut lucrurile pe care le discutasem înainte de meci să le facem. Din păcate, accidentarea Oanei care cred că este una foarte serioasă, este un preţ mult prea mare pentru un jucător la primul gol în tricoul naţionalei de senioare trebuie să-l plătească. Este o fată cu multe calităţi, care o să fie în echipa României mulţi ani de acum încolo. Acum trebuie să fim alături de ea, să sperăm că pe viitor o să-şi revină foarte bine şi nu o să fie decât un mic impas în cariera ei.

E o situaţie pe care clar trebuie să o analizăm. Acum avem doar două stângace în lot. Acum clar, cu absenţa Oanei, trebuie să ne gândim acasă… ce jucătoare din lista de 35 vom chema. Mai sunt încă trei jucătoare care pot fi oricând aduse la acest Mondial. Este, probabil, următoarea mutare pe care o vom face în seara asta“, a declarat Adi Vasile după România – Iran 39-11.

Selecţionerul a ţinut să le mulţumească fanilor care au fost prezenţi în sala din Castellon.

Reclamă
Reclamă

Cu mare bucurie şi dragoste când am văzut că apar toate steagurile cu România în sală şi am început să îi auzim (n.r. pe fani), a fost o mare mare bucurie. Le mulţumim foarte mult, îi aşteptăm la meciul cu Kazahstan, la meciul cu Norvegia… să fim cât mai mulţi, să încercăm să creem această culoare şi bucurie“, a spus selecţionerul României.

Programul meciurilor României în Grupa C

  • România – Iran 39-11
  • România – Kazahstan, duminică, 5 decembrie, 19:00
  • România – Norvegia, marți, 7 decembrie, 21:30

Campionatul Mondial de handbal feminin 2021. Lotul României

Portari – Iulia Dumanska, Daciana Hosu, Diana Ciucă;
Jucătoare de câmp – Bianca Bazaliu, Oana Borş, Nicoleta Dincă, Alexandra Dindiligan, Bianca Harabagiu, Alina Ilie, Cristina Laslo, Laura Moisă, Lorena Ostase, Crina Pintea, Anca Polocoşer, Andreea Popa, Andreea Rotaru, Alexandra Subţirică, Ana Maria Tănăsie şi Mădălina Zamfirescu.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:59
Mihai Stoica a anunţat două reveniri la FCSB, după eşecul cu Universitatea Craiova: “Merg la tratament”
12:57
LeBron James, anunţ despre viitorul său în NBA: “Vreau doar să profit de viaţă”
12:44
Hermannstadt – CFR Cluj LIVE TEXT (17:00). Echipa lui Daniel Pancu poate urca pe loc de play-off. Echipele probabile
12:17
Jucătorul ameninţat cu moartea după Inter – Juventus 3-2 l-a sunat pe Cristi Chivu. Decizia luată
11:38
“Treziți-vă, băi, oameni buni”. Valeriu Iftime, discurs dur după ultimele controverse din Liga 1: “Nu mă interesează FCSB”
11:36
Gabriela Ruse, out de la WTA 1000 Dubai! Românca a fost eliminată încă din primul tur
1 Alessandro Del Piero l-a criticat pe Cristi Chivu, după Inter – Juventus 3-2: “A greşit! Poate îşi va da seama” 2 FotoPetrecere la Dinamo: Florentin Petre s-a căsătorit pentru a treia oară. Zeljko Kopic şi jucătorii nu au lipsit de la nuntă 3 FotoValentin Costache, în lacrimi după ce a marcat în ultimul lui meci pentru UTA: “Nu mă mai lăsau să joc” 4 Universitatea Craiova – FCSB 1-0. Înfrângerea care adânceşte colapsul, campioana se îndepărtează de play-off 5 “MM s-a înşelat” Transferul pe care Gigi Becali îl regretă, după Craiova – FCSB 1-0: “Nu eram în situaţia asta” 6 Gigi Becali nu l-a iertat! Jucătorul scos de patronul FCSB-ului la pauza meciului cu Universitatea Craiova
Citește și